13 Haziran 2018

Ankara’daki Kız Öğrenci Yurdumuzda Kalan Sena Nur Geren’in Babalar Günü Mektubu


Kış ayını, karla oynamayı çok severim ben. Memleketimiz Denizli’de kar yağmaz pek. Çocukken kışları her sabah kalkıp camdan karşıdaki dağlara bakar ne kadar kar yağmış diye ve evimizin oralara yağmadığı için üzülür, ağlardım. Yine bir sabah camın önüne oturdum ağladım. Babam da dayanamadı benim üzülmeme. Tatil günüydü, beni kalınca giydirdi ve tuttu elimden her gün camdan baktığım karlı dağların oraya çıktık birlikte. Hiç unutmuyorum yorulana kadar o gün orada kar oynadık. İnsanın hayatına işleyen hiç unutmayacağı bazı mutlu anlar vardır, tarifi zordur ama şöyle diyeyim, insanın karda içi sıcacık olur mu benim yüreğim mutluluktan o kar soğuğunda sıcacık olmuştu.  

Ben büyüdüm, tabi benim bu küçük dertlerim de büyüdü. Ama ne zaman üzülsem babam hep arkamdaydı.  Hayatım boyunca da hep destekçim oldu. Özellikle de bir kız çocuğuna yapılabilecek en büyük iyilik olan eğitimim konusunda...

Hiçbir zaman bana ders çalış diye baskı yapmadı. Her zaman “Sana güveniyorum, arkandayım ne zaman ne yapman gerektiğini benden daha iyi bilecek kapasitedesin” derdi.  O zamanlar anlamazdım bu cümlenin kıymetini.  Bugün görüyorum ki yüreğinden süzülen o sözler kendime güvenebilmem için çok önemliymiş.

Üniversite sınavına girerken sadece babamı istemiştim yanımda çünkü onun arkamda duruşu hep tatlı heyecanımı bastırır bana sonsuz bir güven verirdi. Nitekim de öyle oldu. Sınavdan önce yine çocukluğumdaki gibi elimi sımsıkı tuttu ve: 'Sakın korkma sen elinden gelen her şeyi yaptın.' dedi. Babam bana yine bana unutamayacağım bir an armağan etmişti.  

Başarılı bir sınav geçirdim. İngiliz Dili ve Edebiyatı okumak istiyordum. Annem beni gözünün önünden ayırmaya kıyamadığı için Denizli'de İngilizce Öğretmenliği okumamı istedi. Ama babam neden İngiliz Dili ve Edebiyatı okumak istediğimi açıklayınca benden ayrı kalmak pahasına da olsa 'Nerede mutlu olacaksan oraya git. Ben hep arkanda olacağım.' dedi 

Babam şu anda tek maaşıyla 2 tane çocuğunu şehir dışında üniversitede okutuyor. Haliyle maddi zorluklar yaşıyoruz. İşte Türk Eğitim Vakfı böyle zor bir anımızda bize el uzattı. Nasıl olsa kazanamam diye umutsuz bir şekilde başvurduğum yurt bursunu kazandım ve şu an hemen hemen aileme hiç yük olmadan Ankara gibi büyük bir şehirde çok güzel bir okulda okuyarak, güvenli bir yerde barınarak hayallerimi gerçekleştiriyorum.

İnsana hayatında ikinci bir aile de nasip olurmuş bunu TEV’in kız yurduyla anladım. Babam beni buraya bıraktı sana güveniyorum, TEV’de güvende olduğunu biliyorum gözüm arkada değil dedi. 

Bilirsiniz Ankara’nın kışı soğuk, karı çok olur. Ara ara camdan oturup izlediğimde çocukluğumdaki o an gelir aklıma. İçim yine sıcacık olur.  Bu resim de yanı başımda durur, o karlı dağlar babamı hatırlatır. Kısacası benim dağım babamdır. Bilirim ki arkamda oldukça kışın karı bile üşütmez beni. İşte sizlerin desteğini de ancak böyle tarif edebilirim. İyi ki kızlarının arkasında duran babalar var, iyi ki o kızlara babaları kadar destek olan sizler varsınız.

Minnetlerimi sunar, TEV ailesindeki tüm babaların  babalar gününü kutlarım.

 

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Öğrencisi, Sena Nur Geren