Boğaziçili Bursiyerlerimiz Altın Madalya Gururu Yaşattı


Boğaziçi Üniversitesinde eğitimlerine devam eden bursiyerlerimiz Mertcan Yetkin ve İlteriş Alican Demir aynı zamanda Boğaziçi Üniversitesi Müzik Kulübü (BÜMK) Caz Korosu üyesi. Bu yıl koro, Avusturya'nın Graz kentinde düzenlenen Dünya Koro Şampiyonası'ndan kazandığı beş altın madalyayla adından söz ettiriyor.

BÜMK Caz Korosu, ülkemizi 2011 Dünya Koro Şampiyonası'nda temsil etti. 93 ülkenin katıldığı şampiyonada koro, "Çağdaş Müzik" ve "Folklor" kategorilerinde dünya şampiyonu, "Karma Korolar" kategorisinde ise dünya ikincisi oldu. Koro şampiyonadan toplam beş altın madalya ile ülkemize döndü.  

Sponsor desteği bulmak için İstanbul metroda verdikleri mini konserle dikkatleri üzerine çeken koro üyeleri Mertcan Yetkin ve İlteriş Alican Demir aynı zamanda TEV bursiyeri. Şampiyonadan madalyalarla dönen Yetkin ve Demir, yarışmaya nasıl hazırlandıklarını şöyle anlatıyor: "Bu yıl içerisinde Boğaziçi Caz Korosu ile 10 farklı ilde 35 ayrı konser verdik. Üniversitenin ilk yıllarında yeni hayatımıza alışmaya çabalarken, gerek yıl içerisinde gerek Avusturya'daki Dünya Koro Şampiyonası'na hazırlanırken derslerin yanında süren yoğun koro çalışmalaryla çok sıkı bir dönem geçirdik. Akranlarımız geç saatlere kadar dışarıda eğlenirken, biz neredeyse haftanın her günü gece geç saatlere kadar provalarda kalıyor, cep harçlığımızı da otobüslerin o saatte bitmiş olması sebebiyle yurda dönmek için harcıyorduk. Tabi bunun meyvesini de aldık. Çalışmalarda hem eğlendik hem çok sıkı dostluklar kurduk hem müzik alanında kendimizi geliştirdik hem de büyük başarılar elde ettik. Avusturya'da düzenlenen Dünya Koro Şampiyonası'nda yarıştığımız üç kategoriden "Folklor" ve "Çağdaş Müzik" kategorilerinde dünya birinciliği, "Karma Korolar" kategorisinde de dünya ikinciliği kazandık. Aynı zamanda bütün kategorilerin şampiyonlarının yarıştığı Grand Prix'de de iki onur ödülü elde ettik."  

Yetkin ve Demir , TEV'in desteğiyle koronun bir parçası olduklarını belirterek şunları söylediler: "Biz TEV'in yetiştirdiği gençler olarak, üniversitede sadece derslerimizde başarılı olmayı, başarılı öğrenciler olmak açısından yeterli saymadığımızdan, bu tarz platformlarda da arkamızda TEV'in desteğini hissetmekten çok mutlu ve gururluyuz. TEV'in maddi ve manevi yardımları olmasaydı, belki üniversite ortamında bu koronun bir parçası olamayacak, uluslararası bir ortamda ülkemizi böyle başarılı bir biçimde temsil etme fırsatını elde edemeyecektik. Bunun sonucu olarak 30'dan fazla ülkenin temsilcilerinin önünde ülkemizin bayrağını göndere çektirme onurundan mahrum kalacaktık."