13 Haziran 2016

Geleceğin Lideri 76 Genç Eğitimine TEV Desteği ile Yurt Dışında Devam Edecek


Türk Eğitim Vakfı (TEV) tarafından Türkiye’nin geleceğine yön verecek değerleri ve liderleri yetiştirmek üzere başarılı gençlere 1969 yılından bu yana verilen yurt dışı yüksek lisans ve üst ihtisas bursundan, 2016-2017 öğretim yılında 76 öğrenci daha yararlanacak.

1967 yılından bu yana Türkiye’nin aydınlık geleceği için eğitime destek veren Türk Eğitim Vakfı (TEV), 2016-2017 öğretim yılında yurt dışı yüksek lisans ve üst ihtisas bursu almaya hak kazanan 76 yeni bursiyerini tanıttı. 13 Haziran 2016 tarihinde yurt dışı bursiyerleri tanıtmak amacıyla TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, Türk Eğitim Vakfı Genel Müdürü M. Yıldız Günay ve TEV Yönetim Kurulu Üyeleri ev sahipliğinde gerçekleştirilen basın toplantısına, burs almaya hak kazanan başarılı gençlerin yanı sıra yurt dışı bursları için iş birliği yapılan ülkelerin temsilcileri, bağışçılar ve TEV gönüllüleri katıldı.

76 genç daha yurt dışında geleceğe hazırlanacak…

TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, konuşmasında Türk Eğitim Vakfı’nın 49 yıldır edindiği donanım ile artık kendi kültürüne sahip bir kurum olduğunun altını çizdi. Rona Yırcalı, sözlerini şöyle sürdürdü; “ Yarım asırlık bir kuruluş olarak gençlerimize 250.000 civarında burs sağlamaktan dolayı gurur duyuyoruz. 10’dan fazla ülkede çalışmaları olan TEV olarak, herhangi bir bölgenin, ailenin ya da görüşün tarafında değiliz, biz sadece Türk gencinin Türkiye geleceğinin yanındayız. Seçilen 76 gencimiz,  Türkiye genelinde 21 üniversiteden 34 şehri temsilen geliyor.  81 il içinde yaklaşık yüzde ellisini kapsayarak bir kere daha Türkiye geneline hizmet ettiğimizi belirtmekten gurur duyuyoruz. Geçen seneye oranla bu sene burs müracatlarımız %20 oranında arttı. Yurt dışındaki 153 bursiyerimimizin 134’ü doktora yapıyor.  TEV olarak gençlerimizin yurt dışında yüksek lisans ve doktora eğitimi alması için yaklaşık 1 milyon dolar fon ayırdık İşbirliği yaptığımız kurumların katkılarıyla birlikte bu tutar 3 milyon dolara yaklaşmaktadır.“

TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı burs almaya hak kazanan  başarılı gençlere ayrıca tavsiyelerde bulundu: “Bugüne kadar yaptıklarınızın bugünden sonra yapacaklarınızın bir göstergesi olduğuna inanıyoruz. Yurt dışında geçirdiğiniz sürece ülkemizi, ülkemizin insanlarını ve sorunlarını unutmamanızı diliyoruz. Yurdunuzdan uzaktayken de ülkemizin sorunları sizi düşündürmeye devam etsin ve sizin imkanlarınızı ulaşamamış insanlara döndüğünüzde siz ulaşın. Bu ülkeyi bu insanları, bu kuruluşu unutmayın. Size hizmet verenlere döndüğünüzde siz  de hizmet verin.”

TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı’nın ardından sözü alan TEV Genel Müdürü M.Yıldız Günay TEV’in, 1969 yılından bu yana üst düzey yönetici, tıp doktoru, sanatçı ve bilim adamı gibi Türkiye’nin geleceğine yön verecek değerleri yetiştirmek üzere başarılı gençlere yurt dışında yüksek lisans ve üst ihtisas eğitimi imkanı sağlamak için ülkeler ile işbirliği yapan Türkiye’deki tek sivil toplum kuruluşu olduğunu belirten konuşma yaptı; “Yurt dışı burslarımıza bu yıl 358 aday başvurdu ve ilk elemelerin ardından 273 aday mülakata alındı. Kendi alanlarında başarılı akademisyenlerden oluşan jüri tarafından seçilen 76 genç burs almaya hak kazandı. Bursiyerlerimizden 33 ‘ü kız, 43’ü erkek öğrencilerden oluşuyor. Mühendislik-teknik alandan 44, Temel Bilimlerden 9, Sosyal Bilimlerden 12, Ekonomi ve İşletmeden 9 öğrencimiz ve Tıp’tan 2 uzman hekimimiz eğitimlerine yurtdışında devam edecekler. TEV, bu bursları verirken Almanya, Fransa, Singapur Hükümetleri ve Danimarka, İtalya, İspanya, Japonya Resmi Kurumları ile müşterek çalışmaktadır. Türkiye’nin eğitimle ilerleyeceğine inanıyoruz ve eğitimle Türkiye’yi hak ettiği yere taşımak için bugün burada ele ele çok büyük bir adım atıyoruz.  TEV olarak gençlerimize inancımız tam ve hep onların yanında olacağız. Gençlerimizi bir kez daha yürekten kutluyor, onlara eğitim yolculuklarında başarılar diliyor, eğitimlerini tamamladıktan sonra yurda dönüp, ülkemiz için değerli katkılarını bekliyoruz.”

TEV’in 2016-2017 öğretim yılında yurt dışı yüksek lisans ve üst ihtisas bursu almaya hak kazanan 76 yeni bursiyerini tanıttığı toplantıda ayrıca DAAD İstanbul Danışma Merkezi Direktörü Dr. Wiebke Bachmann, Almanya Fedaral Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolusu Dr. Georg Birgelen ve  Fransa İstanbul Başkonsolusu Muriel Domenach konuşma yaptı.

Geleceğin Lideri 76 Genç Eğitimine TEV Desteği ile Yurt Dışında Devam Edecek