Geleceğin Liderlerini Yetiştiren Tevitöl, Öğrencileri ile Güher & Süher Pekinel Önderliğinde Ruhları


TEVİTÖL'LÜ MÜZİSYENLER

RUHLARDA YENİ BİR PENCERE AÇTI

Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi (TEVİTÖL) Güher & Süher Pekinel Müzik Bölümü öğrencileri, 2012 yılını "Ruhumuza Açılan Pencere" konseri ile eşsiz bir müzik şöleni ile kapattı. Ölümünün 16. yıldönümünde Vehbi Koç'a ithaf edilen konserde, dinleyiciler eşsiz bir gece yaşadı. 

Geleceğin liderlerini yetiştiren TEVİTÖL'ün, Güher & Süher Pekinel tarafından 2006 yılında kurulan Müzik Bölümü öğrencilerinin sahne aldıkları  "Ruhumuza Açılan Pencere" adlı Konser 22 Mart'ta Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall Konser Salonu'nda gerçekleştirildi. 

TEVİTÖL'de okuyan Türkiye'nin üstün yetenekli gençlerinin,  enstrümana hakimiyetleri ile derinliklerine müzikle inebilmelerini sağlama hedefi ile kurulan TEVİTÖL Müzik Bölümü'nde, gençlerin kendi yaratıcılık potansiyelini tanıyarak ve ortak müzik yapımını paylaşarak, kendileri ve sosyal çevreleriyle daha barışık, yumuşak, insancıl ilişkiler sürdürebilen, süratle küreselleşen dünyayla uyumlu bireyler olarak yetişmelerinin sağlanması hedefleniyor.

TEVİTÖL Müzik Bölümü'nde eğitim gören gençler yurtiçi ve yurtdışında önemli başarılara da imza atıyor. TEVİTÖL Müzik Bölümü'nde eğitim alan ve şu anda yükseköğrenimini yurtdışında sürdüren Egemen Kesikli müzikteki başarıları ile 2011 yılında dört ayrı uluslar arası yarışmada yedi ödül kazanarak bölümünün programının ne kadar önemli olduğunu gösterdi.

Muhteşem müzik ziyafeti

"Ruhumuza Açılan Pencere" konseri, Rubar Dindar ve Cem Gültekin'in seslendirdikleri  Antonin Dvorak'ın ''4 el piyano için Slav Dansı'' adlı eseri ile başladı. Cem Gültekin'in Franz Lizst'in ''Paganini Etüd Mi majör'' eserini yorumlaması ile süren konserde,  Sercan Durmuş piyano hocası Metin Ülkü eşliğinde, Ezra Jenkinson'un ''Elflerin Dansı'' adlı eserini seslendirdi. Konser Ayşegül Yamak ve Merve Mert, öğretmenleri Yağmur Dai eşliğinde, Henri Rambaud'nun ''Opus No. 8'' adlı eseri ile devam etti.  Dora Yaşar'ın çaldığı  Frederic Chopin'in  "Etüd Opus No. 10" parçası ile hızlanan konser Tolga Akan'ın ,  Gabriel Marie'den ''Eski Stilde Bir Dans'' adlı eseri ile sürdü.  Klezmer'in Varşova ''Freylechs'' isimli dansı ise Ali Çakal, Tolga Akan, Dora Yaşar tarafından seslendirildi.  Rubar Dindar'ın solo olarak Claude Debussy'nin ''Yağmur altında bahçeler'' isimli eserini yorumladığı konserde, Antonio Vivaldi Konçerto yorumunu; Buse Danişment, Pınar Demetçi,  Hayriye Büşra Solak,  Nisan Kuzuluk, Tolga Akan ve  Sercan Durmuş'un oluşturduğu yaylı grubu ile öğretmenleri Bahar Biricik, Metin Ülkü ve Andres Rodrigo Lopez seslendirdi.

Drama grubu öğrencilerinden Kübra Arı, Kaan Salçın, Büşra  Solak'a piyanoda Rubar Dindar eşliğinde Bertold Brecht'in ''Üç Kuruşluk Opera''sından bir sahne ile taçlandırdığı gecede, Güner Ege, Cengiz Cemaloğlu, Ali Baran Müftüoğlu ile Ahmet Tugay Yılmaz'ın oluşturduğu oda müziği grubu Maurice Ravel'ın Bolero'sunu yorumlayarak  dinleyicileri büyüledi.

Konser, TEVİTÖL Müzik Bölümü Koordinatörü Soley Akalın yönetiminde Alpinnaz Soykan, Sinem Nur Uygun, Merve Eylül Zorlu, Arda Berkay Kolukısa, Ege Onat Gezer, Alperen Türkol, Ali Deniz Şahin ve  Büşra Solak'tan oluşan koronun seslendirdiği  Pierre Gerard Verny'den  ''Canon des Scats'', Gerald Marks ve Seymour Simons'den  ''All of Me'' ve Ferit Tüzün'den ''Ben Giderim Batuma''ya eserlerinin muhteşem yorumu ile son buldu. 

TEVİTÖL Müzik Bölümü Hakkında

G&S Pekinel Müzik Bölümü, 2006 yılında, TEVİTÖL öğrencilerinin ve yönetimin yoğun istekleri doğrultusunda kurulmuştur. Müzik Bölümündeki öğrenciler, Müzik Bölümü Yöneticisi Soley Akalın idaresinde, çoğunlukla konservatuar öğretim görevlisi ve orkestra sanatçısı olan hocaları Metin Ülkü (Piyano), Yağmur Dai (Piyano), Bahar Biricik (Keman), Ayşegül Kirmanoğlu (Klarinet), Andres R. Lopez (Çello), Azad Alizade (Obua), Başak Ersöz (Flüt), Mert Kutluğ (Fagot) ve Sinem Sarp Tatlıdede'nin (Müzik Tarihi ve Solfej) desteği ile, sadece konser verecek düzeyde enstrüman hakimiyetine ulaşmayıp, aynı zamanda, müziğin yatıştırıcı ve rahatlatıcı etkisi ile, daha dengeli, istikrarlı ve yaratıcı kişilikler olarak yetişmektedirler. Tüm öğrencilerin eğitim sistemi dolayısıyla içinde bulundukları sınav yarışında, müzik yaparak ruhsal anlamda rahatlamaları, yaratıcılıklarını yaşamaları, iç disiplinlerini geliştirmeleri, müzik ile genel kültürlerinin zenginleşmesi ve kendilerine evrensel kültürel kapıların açılması hedeflenmektedir.

TEVİTÖL bir müzik okulu olmamasına rağmen, öğrencilerin içinde bulundukları ortam konservatuar ilk sınıf seviyesi ile kıyaslanabilir. TEVİTÖL Müzik Bölümü çerçevesinde düzenlenen konserler ile, öğrencilerin ulaştıkları seviye ve gösterdikleri gelişim tüm dinleyiciler ile paylaşılmaktadır.  

GÜHER- SÜHER PEKİNEL

Güher ve Süher Pekinel piyano ikilisi, uluslararası müzik dünyasında kendi alanlarında günümüzün önder sanatçıları arasında yer almaktadır. Sergiledikleri müzikalite, klavye hâkimiyeti, stil ve kişiliklerine özgü yorumları muhteşem olarak değerlendirilmektedir.  Pekinel'ler, kendi "müzikal nefes derinliklerine" odaklanabilmek için göz temasında bulunmadan çalan dünyanın tek ikilisidir. 

İlk kez 6 yaşında dinleyici karşısına çıkan ikiz kardeşler, 9 yaşında, Ankara Cumhurbaşkanlığı Orkestrası eşliğinde canlı olarak yayınlanan ilk konserlerini vermişlerdir. Paris Konservatuarı ve Frankfurter Musikhochschule'deki eğitimlerinin ardından, çağımızın en önemli piyanistlerinden Rudolf Serkin'in daveti üzerine Philadelphia Curtis Institute of Music'te, daha sonra da New York'ta Claudio Arrau ve Leon Fleischer gibi piyano efsaneleri ile çalışmışlardır. 1978'de Juilliard School ve Frankfurter Musikhochschule'de yaptıkları eş zamanlı master'lerini  üstün başarıyla bitirmişlerdir. Vienna Philharmonic, Berlin Philharmonic, New York Philharmonic, Concertgebouw Amsterdam, London Philarmonia, Israel Philharmonic, Philadelphia Orchestra, Leipzig Gewandhaus gibi dünyanın önde gelen orkestralarıyla verdikleri konserlerin yanı sıra, Almanya'yı temsilen katıldıkları UNESCO Dünya Müzik Yarışması dahil, Almanya, ABD ve İtalya'da uluslararası yarışmalarda ikili ve solo olarak birçok birincilik ödülüne sahiptirler.

1984 yılında Herbert von Karajan tarafından Salzburg Festivali'ne davet edilen ve hemen ardından ünlü orkestralarla dünya çapındaki müzik kariyerlerine başlayan Pekinel'ler, Maestro tarafından bizzat desteklenmişlerdir. Leonard Bernstein, Jacques Loussier ve Bob James'in kendileri için özel olarak yazdıkları eser ve aranjmanlarını DDG, CBS, Warner Brothers ve Chandos gibi en önemli CD firmalarının kayıtlarına taşıyan Devlet Sanatçısı ve Boğaziçi Üniversitesi Fahri Doktora ünvanlarına sahip Pekinel'ler, bu plaklar ile önemli ödüller kazanmışlardır. Son olarak Jacques Loussier Trio'su ve Sir Colin Davis ile yaptıkları canlı yayınları içeren ikinci DVD'leri Türkiye ve dünya piyasalarında satışa sunulmuş ve çok iyi eleştiriler almıştır.

Pekinel'ler başarılı konser kariyerlerinin yanı sıra üç önemli sosyal sorumluluk projesine de imza atmışlardır. İlk projelerini, Türkiye'nin her yöresinden seçilmiş üstün yetenekli çocukların okuduğu "TEVİTÖL" özel yatılı lisesinde "G&S Pekinel Müzik Bölümü"nü kurarak başlatmışlardır. Müzik Bölümünde uygulanan eşsiz müzik müfredatı (Enstrüman, Solfej ve Müzik Tarihi dersleri), mevcut enstrüman zenginliği ve derslerin çoğunlukla konservatuar hocaları tarafından verilmesi sayesinde, TEVİTÖL müzik eğitimi alanında Türkiye'nin önder okullarından biridir.

Pekinel'lerin ikinci projesi olan "Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler", genç yeteneklerin uluslararası düzeyde eğitim görmesini amaçlamaktadır. Bu düşünceyle değişik konservatuarlardan seçilen  on genç yeteneğin "Onduline Avrasya"nın sponsorluğunda dünyanın önde gelen müzisyen ve pedagoglarıyla eğitimlerini Avrupa'da sürdürerek,  önemli uluslararası yarışmalar ve masterclass'larda yer almalarını sağlamaktadırlar.

Pekinel'ler'in üçüncü projesinin amacı, anaokulu ve ilkokullardaki çocuklara analitik düşünce, yaratıcılık ve öz güven aşılayan dünyaca tanınmış "Orff-Schulwerk Müzik Eğitimi" sistemini devreye sokmaktır. Bu doğrultuda MEB ile imzalanan bir protokol dahilinde, Türkiye'nin değişik illerinden seçilen 30 öğretmen yetiştirilmiş ve alınan sonuçlar neticesinde bu eğitim metodunun bilimsel açıdan ilk etapta üç üniversitede Müzik Bölümüne entegre edilmesine karar verilmiştir.