12 Temmuz 2017

Huawei Teknoloji Bursu ile Gençler Hayallerine Artık Daha Yakın


Kız öğrencilerin teknolojiye olan ilgilerini artırmak ve bu alandaki çalışmalarını teşvik etmek amacıyla eğitimlerine destek olan Huawei, Türk Eğitim Vakfı (TEV) işbirliği ile sağladığı teknoloji bursu ile öğrencilerin hayallerini geleceğe taşıyor.

Huawei, teknolojiye daha fazla kadın eli değmesi hedefiyle Türk Eğitim Vakfı (TEV) işbirliğiyle başlattığı teknoloji ve bilişim alanında öğrenim gören kız öğrencilerin eğitim bursuna destek olmaya devam ediyor. Kız öğrencilerin teknolojiye olan ilgilerini teşvik eden ve bu alanda daha aktif yer almalarını sağlayan Huawei, kariyer gelişimlerini yalnızca maddi olarak değil, eğitim, staj ve mentör programları aracılığıyla da destekliyor.

1967 yılından bu yana Türkiye’nin aydınlık geleceği için eğitime destek veren TEV işbirliğiyle, elektrik ve elektronik bilgisayar, elektronik haberleşme bölümlerinde öğrenim gören öğrenciler “Huawei Teknoloji Bursu” ile hayallerini geleceğe taşıyor. 

“Teknoloji bursu sayesinde özgürlüğüme kavuştum” 

TEV aracılığıyla Huawei’nin teknoloji bursu alan kız öğrencilerden Nimet, Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği 1. sınıf öğrencisi… Üniversiteye gelir gelmez girdiği dağcılık kulübü sayesinde tanıştığı tırmanış sporunu çok sevdiğini ancak ailesinin okulla birlikte kulüp masraflarını karşılayacak durumda olmadığını söylüyor. “TEV aracılığıyla Huawei bursu almamış olsaydım, beni geliştirdiğine inandığım en sevdiğim sporu bırakmak zorunda kalacaktım” diyen Nimet şöyle devam ediyor: “İstediğim sporu yapmama, istediğim yere gitmeme, özgürce dilediğimi yapmama olanak tanıdığı için Huawei’e ve TEV’e ne kadar teşekkür etsem azdır.” 

“Bana sunulan imkanlar sayesinde ders başarılarımı arttırdım” 

Huawei destekli TEV bursiyerlerinden Ecem, İTÜ Bilgisayar Mühendisliği 1. sınıf öğrencisi olarak öğrenimine devam ediyor. Okulun ilk döneminde eskrim kulübünde yer alan Ecem seçmeli ders alarak eğitimine başladığı Japonca öğrenimine kendi çabaları ile devam ediyor. Hedefinin önümüzdeki dönem içinde 5 aşamadan oluşan dil yeterlilik sınavının ikinci aşamasını geçebilmek olduğunu söyleyen Ecem şöyle devam ediyor: “Huawei ve TEV’in bana sunduğu imkanlar sayesinde ders başarımı arttırmak için elimden geldiğince çalıştım. Geleceğe emin adımlar atabilmemiz için bana ve diğer kız arkadaşlarıma sağlanan destekten dolayı çok teşekkür ediyorum.” 

“Aldığım burs sayesinde kendimi geliştirdiğime ve dönüştürdüğüme inanıyorum”

Galatasaray Üniversitesi Endüstri Mühendisliği öğrencisi Sena, üniversiteyi hep İstanbul’da okumak istediğini ancak maddi zorluklar nedeniyle de çok çekince duyduğunu söylüyor. Üniversiteye başladığında ilk 3 ayın kendisini zorladığını anlatan Sena şöyle devam ediyor: “3 ayın sonunda bursumun çıktığını öğrendiğim an, hani hızır gibi yetişti derler ya işte aynen öyle oldu. Aldığım burs sayesinde birçok yere gittim, birçok etkinliğe katıldım. Bu sayede kendimi geliştirdiğime ve dönüştürdüğüme inanıyorum. Aldığım bu bursun manevi motivasyonu o kadar yüksek oldu ki, umarım ben de ileride tıpkı Huawei ve TEV’deki profesyoneller gibi birçok insanın yüreğine dokunacak işler yapabilirim.” 

“Hem sosyal hem de teknik anlamda ilerleme sağladım”

Huawei’nin teknoloji bursiyerlerinden bir diğer kız öğrenci Ceyda İstanbul Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü okuyor. İTÜ IEEE’nin düzenlediği ve yönettiği etkinliklere katılmaya çalıştığını bu sayede de hem sosyal hem de teknik anlamda ilerleme sağladığını söyleyen Ceyda, şöyle devam ediyor: “Huawei ve TEV’in bursiyerlerinden oluşan bir ailenin parçası olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Bizlere burs olanağı sağladıkları için ne kadar teşekkür etsek az. Aldığımız burs hem sosyal hayatımıza yardımcı oluyor hem de eğitimimizi destekliyor.” 

Eski TEV bursiyeri, hedeflediği başarılara Huawei’de ulaştı

Türk Eğitim Vakfı’nın Alman Akademik Değişim Servisi (DAAD) kuruluşuyla ortak verilen TEV- DAAD Almanya Yurt dışı Yüksek Lisans bursiyerlerinden biri olan Murat Köse, Huawei Tüketici İş Birimi Satış Müdürü pozisyonunda görev yapıyor. Kazandığı burs sayesinde hayatında köklü değişiklikler olduğunu söyleyen Murat Köse, bu burs olanağı ile genç yaşta çok kültürlü bir ortamda bulunma ve farklı kültürlerden insanları tanıma fırsatı yakaladığını bu sayede de daha geniş bir vizyona sahip olduğunu anlatıyor. O dönemde kurduğu uluslararası arkadaşlıklarının da hala devam etmekte olduğunu belirten Köse, “Aldığım TEV- DAAD Almanya bursu sayesinde edindiğim bu uluslararası tecrübeyi yine yurt dışında aldığım akademik eğitim içeriğiyle birleştirerek iş hayatıma yansıttım ve hedeflediğim başarılara daha kolay ulaştım. TEV ve Huawei’ye benim gibi gençlere sundukları çeşitli yurt içi ve yurt dışı burs olanaklarından dolayı sonsuz müteşekkirim” diyor. Huawei’nin TEV aracılığıyla sunduğu bursu kazanan öğrencilerin Türkiye’nin geleceği için çok değerli bireyler olduklarına inandığını söyleyen Köse, öğrencilere eğitim hayatlarında sunulan bu değerli fırsatı hem akademik hem de sosyal açıdan gelişim için verimli değerlendirmelerini tavsiye ediyor. 

“TEV ile işbirliğimizi uzun vadeye taşımak istiyoruz”

Huawei Türkiye Pazarlama İletişimi Direktörü Mine Zaim Özcan, TEV ile işbirliklerini uzun vadeye taşımak istediklerini belirterek, TEV destekli gerçekleştirdikleri teknoloji bursu ile ilgili şunları söyledi: "Sürdürülebilir kalkınma, ülkelerin gelişimi için hayati önem taşıyor. Bu sebeple öğrencilerin yeteneklerini sadece maddi imkânlarla değil, insan kaynakları ve eğitim alanlarımızla yapılacak işbirliği sonucu sağlanacak ek avantajlarla zenginleştirmeyi hedefliyoruz. Umarız bilişim sektörünün geleceği açısından daha nitelikli insanlar yetiştirilmesi için işbirliğimizi yaygınlaştırıp uzun vadeye yayabiliriz. 

“Bu işbirliğinin iş dünyası için ilham kaynağı olmasını diliyoruz”

Türk Eğitim Vakfı’nın 50 yıldır başarılı ancak maddi imkânları kısıtlı gençleri desteklediğini belirten TEV Genel Müdürü Yıldız Günay, Huawei ile yaptıkları işbirliğinin önemine dikkat çekerek, şöyle konuştu: “Biz vakıf olarak tam 50 yıldır adeta bir seferberlik ruhuyla, eğitime katkıda bulunuyoruz. Eğitim, bugün de Türkiye için en büyük ihtiyaç alanlarından biri. Öte yandan toplumsal cinsiyet eşitliği ve kız öğrencilerin eğitim olanaklarından daha fazla yararlanmaları, bu alanda desteklenmeleri de aynı şekilde çok güncel bir ihtiyaç. Huawei ile yaptığımız işbirliği sayesinde, mühendislik gibi bugünün iş dünyasını yönlendiren bir alanda eğitim almak isteyen kız öğrencilerimizi destekliyor, onları bu seçimlerinde cesaretlendiriyoruz. Bu işbirliğinin iş dünyası için ilham kaynağı olmasını diliyoruz.”