06 Temmuz 2015

Kız Öğrenci Yurtlarımıza Kayıtlar ve Yurt Bursu Başvuruları Başlamıştır.


Türk Eğitim Vakfı, büyük kentlere üniversite öğrenimi için gelen genç kızların çağdaş, güvenli ve konforlu barınma ihtiyaçlarını karşılamak üzere kız öğrenci yurtları projesini hayata geçirmiştir. Bu amaçla İzmir-Balçova'da ve Trabzon'da olmak üzere iki Kız Öğrenci Yurdunu hizmete açmıştır. 2015-2016 öğretim yılı başında ise Ankara’da bir Kız Öğrenci Yurdumuz açılacaktır.

Yurtlara iki tip başvuru yapılabilmektedir:

 • Ücretli barınmak için: Öğrencilere sağlıklı, güvenli barınma ve çalışma koşulları sunan yurtlarda kalmak için öğrenciler, payına düşen ücreti ödemektedir.
 • Burslu barınmak için: Başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı olan öğrenciler, açıklanan TEV Eğitim (Yüksek Öğrenim) burs kriterlerini sağladıkları takdirde burslu (yurt ücreti ödemeden) kalmak üzere yurtlara başvuru yapabilmektedir.
 • Yurtlara ön başvurular başlamıştır.
 • Yurt Bursuna başvuracak adayların 15 Ağustos-15 Eylül tarihleri arasında kesin başvuru yapmaları gerekmektedir. Aksi halde başvuruları geçersiz sayılacaktır.
 • TEV Yurt Başvuru Formu www.tev.org.tr web adresimizden doldurulup, yazıcıdan çıktısı alınarak ek istenilen belgelerle birlikte hazırlanan dosya ilgili yurt müdürlüklerine ulaştırılacaktır.
 • Ücretli başvuracak öğrenciler için süre kısıtı yoktur. Aynı formu doldurarak ilgili yurt müdürlüklerine başvuru yapabilirler. (Ön başvuru için evrak hazırlanmasına gerek yoktur ancak asıl başvuruda istenilen evrakların hazırlanması gerekmektedir.

 

İZMİR-BALÇOVA

Özel TEV Cumhuriyet Yüksek Öğrenim Kız Öğrenci Yurdu Özellikleri:

Genel ulaşım hatlarına, Dokuz Eylül, İzmir ve İzmir Ekonomi Üniversitelerine yakın mesafede olan yurdumuz, 373 kız öğrenci kapasitesine sahiptir. Yurtta odalar 3 kişilik olup, her odada banyo, tuvalet ve kablosuz internet bulunmaktadır.

Yurtta 124 adet 3 kişilik oda ile 1 adet engelli odası mevcuttur. Kız öğrencilere modern bir yaşam alanı sunulan yurtta yemekhane, bilgisayar laboratuvarı, çalışma odaları, TV ve serbest zaman geçirme alanı, teras, ziyaretçi odası, revir, son teknoloji donanımlı ankesörlü telefon, çamaşır ve kurutma makinelerinin bulunduğu çamaşırhane gibi birçok birim yer almaktadır. Yurtta 24 saat görev yapan profesyonel güvenlik ekibi ve kamera güvenlik sistemi yanı sıra her öğrenci için ferdi kaza sigortası da yapılmaktadır.

Yurtta kalan gençlere sosyal gelişim açısından da destek olunmakta; bu kapsamda toplu yaşam kültürü, mesleki hedef belirleme, İngilizce, liderlik, kişisel ve sosyal beceri geliştirme konularında eğitimler verilmektedir. Ayrıca yurt yakınındaki spor kompleksinden faydalanma imkanı bulunup pilates vb. aktiviteler yapılabilmektedir. Yurtlarımızda yemek imkanı sunulmaktadır.

2015-2016 Eğitim Dönemi (Eylül-Haziran) için;

 • 3 kişilik oda+kahvaltı öğrenci yıllık yurt ücreti: 5.800TL

Kesin Başvuru Formu için tıklayınız

 

TRABZON

TEV Trabzon Özel Kız Öğrenci Yurdu Özellikleri:

Trabzon'da Karadeniz Teknik Üniversitesine 1,5 km uzaklıkta bulunan ve öğrencilere servis hizmeti sunan Türk Eğitim Vakfı Trabzon Kız Öğrenci Yurdu, 253 kız öğrenci yatak kapasitesine sahiptir. Yurtta 63 adet 4 kişilik kendine özel banyo ve lavabosu bulunan oda ile 1 adet engelli odası bulunmaktadır.

Kız öğrencilere modern bir yaşam alanı sunulan yurtta kafeterya, mutfak, kantin, hobi ve oyun odası, çok amaçlı salon, görüşme ve toplantı salonu, lobi TV odası, ortak çalışma odası, bilgisayar odası gibi birçok birim yer almaktadır. Yurtlarda 24 saat profesyonel güvenlik ekibi görev yapmaktadır.

Yurtta kalan gençlere sosyal gelişim açısından da destek olunmakta; bu kapsamda toplu yaşam kültürü, mesleki hedef belirleme, İngilizce, liderlik, kişisel ve sosyal beceri geliştirme konularında eğitimler verilmektedir. Yurtlarımızda yemek imkanı sunulmaktadır.

2015-2016 Eğitim Dönemi (Eylül-Haziran) için;

 • 4 kişilik oda+kahvaltı öğrenci yıllık yurt ücreti: 4.250TL

Kesin Başvuru Formu için tıklayınız

 

ANKARA 

TEV Ankara Özel Sedef Ölçer Yüksek Öğrenim Kız Öğrenci Yurdu Özellikleri:  

Türk Eğitim Vakfı Ankara Özel Sedef Ölçer Yüksek Öğrenim Kız Öğrenci Yurdumuzda toplam öğrenci kapasitesi 189'dur. 7 adet 5 kişilik, 35 adet 4 kişilik, 7 adet 2 kişilik odalarımız mevcut olup her odada banyo ve tuvalet bulunmaktadır. Kız öğrencilere modern bir yaşam alanı sunulan yurtta yemekhane, kantin, internet hizmeti, bilgisayar odası, etüt odaları, TV ve serbest zaman geçirme alanı, revir, son teknoloji donanımlı ankesörlü telefon, katlarda çamaşır ve kurutma makinesi, çamaşırhane ve ütü odası, ayrıca 24 saat görev yapan profesyonel güvenlik ekibi ve kamera güvenlik sistemi bulunmaktadır.  

2015-2016 Eğitim Dönemi (Eylül-Haziran) için;

 • 2 kişilik oda+kahvaltı öğrenci yıllık ücreti : 10.000 TL
 • 4 kişilik oda+kahvaltı öğrenci yıllık ücreti :   7.500 TL
 • 5 kişilik oda+kahvaltı öğrenci yıllık ücreti :   6.500 TL

Kesin Başvuru Formu için tıklayınız 

 

ÜCRETLİ BAŞVURU :

Devlet ve vakıf üniversitelerinde öğrenim gören kız öğrenciler yurt bedelini ödeyerek TEV Kız Öğrenci Yurtlarında kalabilmektedirler. Yurtta ücretli barınmak isteyen öğrencilerin, başvuru formunun çıktısını alıp, doldurarak istenilen evraklarla birlikte başvuru formunda belirtildiği şekilde ilgili yurt müdürlüğüne ulaştırması gerekmektedir.

BURSLU BAŞVURU :

Türk Eğitim Vakfı, Atatürk İlkelerine bağlı, milli duygulara sahip, sağlam karakterli ve güvenilir, başarılı, ancak maddi desteğe ihtiyacı olan, İzmir, Trabzon ve Ankara'daki devlet üniversitelerinde öğrenim gören veya öğrenim görmeye hak kazanan kız öğrencilere yurt bursu (TEV Yurtlarında ücretsiz barınma imkanı) sağlamaktadır.

Yurt Bursu Başvuru Koşulları :

İzmir Balçova'daki kız öğrenci yurduna ailesi İzmir dışında ikamet eden, Trabzon'daki kız öğrenci yurduna ailesi Trabzon dışında ikamet eden, Ankara’daki kız öğrenci yurduna ailesi Ankara dışında ikamet eden kız öğrenciler başvuru yapabilecektir. Uzak ilçelerde oturanların başvuruları mümkün olup komisyonda değerlendirilecektir.

Adaylık Şartları :

 • T.C. Vatandaşı olmak,
 • Atatürk İlkelerine bağlı olmak,
 • Maddi İmkandan Mahrum Olmak:
  • Malvarlığı ve gelir durumuna göre maddi desteğe ihtiyacı olmak, kazanç getiren herhangi bir işte çalışmamak,
 • Başarı Koşulları
  • Yüksek öğrenime yeni kayıt yaptıranlar için: Fakülte veya yüksekokula giriş puan sırasına göre önde olmak,
  • Ara sınıflar için: Genel başarı ortalaması 4 üzerinden en az 2,5 (100 üzerinden not verilen üniversitelerde en az 65) olup bir üst sınıfa geçiş hakkını kazanmış olmak. (Not ortalaması uygun olduğu halde 3'ten fazla başarısız dersi olanlar başvuru yapamaz.)
  • Karakteri ve milli duyguları bakımından sağlam ve güvenilir olmak.

Not: Üniversitelerin uzaktan öğretim, ücretli, değişim programlı bölümlerinde okuyanlar TEV yurt bursuna aday olamazlar.

Eklenecek Belgeler :(Kesin Başvuru aşamasında hazırlanacaktır)

Aday öğrenciler, TEV Kız Öğrenci Yurdu Başvuru Formu'na aşağıda istenilen evrakları ekleyerek belirtilen yurt adreslerine teslim edeceklerdir.

 • Öğretim kurumundan alınmış onaylı öğrenci belgesi,
 • YGS,LYS, DGS ve ÖSYS Sonuç Belgeleri'nin örneğini (internetten çıkarılabilir)
 • Öğrenim süresince alınan dersleri, notları, genel not ortalamasını gösteren öğretim kurumundan onaylı not dökümü belgesi, (Ücretli başvuranların eklemesine gerek yoktur.)
 • Nüfus Müdürlüğünden alınmış Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği,
 • Ailenin ikamet ettiği yerleşim yerini gösteren Yerleşim Yeri Adres Belgesi
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • 2 adet vesikalık fotoğraf,
 • https://www.turkiye.gov.tr internet adresinden alınabilecek “Adli Sicil Kaydı” dökümü
 • Ailenin mali durumunu gösteren belgeler : (Ücretli başvuranların eklemesine gerek yoktur.)
 • (Maaş bordrosu, serbest çalışanlar için gelir vergisi beyannamesinin fotokopisi, emekliler için aylık maaşı gösterir banka belgesi veya hesap cüzdanı fotokopisi, geliri olmayanlar için Sosyal Güvenlik Kurumundan anne ve baba adına kayıt olmadığına dair belge, https://www.turkiye.gov.tr/tapu-bilgileri-sorgulama adresinden anne - baba adına kayıtlı mal varlığını gösterir döküm belgesi.(internetten çıkarılabilir))

Başvuru Formu'nun Teslim Edileceği Adresler :

Başvuru formları doldurulup, imzalandıktan sonra, ekinde istenilen belgelerle birlikte, elden teslim edilebilir, öncelikle faks çekilebilir ve tarama cihazında taratarak e-posta yoluyla yurt müdürlüklerine ulaştırılabilir. (Faks ve tarama yoluyla gönderilen belgelerin asılları da ilan edilen süre sonuna kadar yurt müdürlüklerine ulaştırılmalıdır.)