Kız Öğrenci Yurtlarımızda Ön Kayıtlar ve Yurt Bursu Başvuruları Başlamıştır


Türk Eğitim Vakfı, büyük kentlere üniversite öğrenimi için gelen genç kızların çağdaş, güvenli ve konforlu barınma ihtiyaçlarını karşılamak üzere kız öğrenci yurtları projesini hayata geçirmiştir. Bu amaçla İzmir-Balçova'da ve Trabzon'da olmak üzere iki Kız Öğrenci Yurdunu hizmete açmıştır. 

Yurtlara iki tip başvuru yapılabilmektedir:

1- Ücretli barınmak için: Öğrencilere sağlıklı, güvenli barınma ve çalışma koşulları sunan yurtlarda kalmak için öğrenciler, payına düşen ücreti ödemektedir.

2- Burslu barınmak için: Başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı olan öğrenciler aşağıda açıklanan burs kriterlerini sağladıkları takdirde burslu olarak (yurt ücreti ödemeden) kalmak üzere yurtlara başvuru yapabilmektedir.  

TEV Kız Öğrenci Yurtlarına 2013-2014 öğretim yılı için ön başvuru yapmak isteyen öğrencilerin, 22 Nisan-24 Mayıs tarihleri arasında aşağıdaki başvuru formunun çıktısını alıp doldurarak, istenilen evraklarla birlikte ilgili yurt müdürlüğüne teslim etmeleri gerekmektedir. 

 

 

İZMİR-BALÇOVA

Özel TEV Cumhuriyet Yüksek Öğrenim Kız Öğrenci Yurdu Özellikleri:

Genel ulaşım hatlarına, Dokuz Eylül, İzmir ve İzmir Ekonomi Üniversitelerine yakın mesafede olan Ege Üniversitesine sabah ulaşım servisi bulunan  yurdumuz, 373 kız öğrenci kapasitesine sahiptir. Yurtta odalar 3 kişilik olup, her odada banyo, tuvalet ve kablosuz internet bulunmaktadır.  

Yurtta 124 adet 3 kişilik oda ile 1 adet engelli odası mevcuttur. Kız öğrencilere modern bir yaşam alanı sunulan yurtta yemekhane, bilgisayar laboratuvarı, çalışma odaları, TV ve serbest zaman geçirme alanı,  teras, ziyaretçi odası, revir, son teknoloji donanımlı ankesörlü telefon, çamaşır ve kurutma makinelerinin bulunduğu çamaşırhane gibi birçok birim yer almaktadır. Yurtta 24 saat görev yapan profesyonel güvenlik ekibi ve kamera güvenlik sistemi yanı sıra her öğrenci için ferdi kaza sigortası da yapılmaktadır.  

Yurtta kalan gençlere sosyal gelişim açısından da destek olunmakta; bu kapsamda toplu yaşam kültürü, mesleki hedef belirleme, İngilizce, liderlik, kişisel ve sosyal beceri geliştirme konularında eğitimler verilmektedir. Ayrıca yurt yakınındaki spor kompleksinden faydalanma imkanı bulunup pilates vb. aktiviteler yapılabilmektedir. Yurtlarımızda yemek imkanı sunulmaktadır. 

 

TRABZON

TEV Trabzon Özel Kız Öğrenci Yurdu Özellikleri:  

Trabzon'da Karadeniz Teknik Üniversitesine 1,5 km uzaklıkta bulunan ve öğrencilere servis hizmeti sunan Türk Eğitim Vakfı Trabzon Kız Öğrenci Yurdu, 250 kız öğrenci yatak kapasitesine sahiptir. Yurtta  63 adet 4 kişilik kendine özel banyo ve lavabosu bulunan oda ile 2 adet engelli odası bulunmaktadır.  

Kız öğrencilere modern bir yaşam alanı sunulan yurtta kafeterya, mutfak, kantin, hobi ve oyun odası, çok amaçlı salon, görüşme ve toplantı salonu, lobi TV odası, ortak çalışma odası, bilgisayar odası gibi birçok birim yer almaktadır. Yurtlarda 24 saat profesyonel güvenlik ekibi görev yapmaktadır.

Yurtta kalan gençlere sosyal gelişim açısından da destek olunmakta; bu kapsamda toplu yaşam kültürü, mesleki hedef belirleme, İngilizce, liderlik, kişisel ve sosyal beceri geliştirme konularında eğitimler verilmektedir. Yurtlarımızda yemek imkanı sunulmaktadır. 

ÜCRETLİ BAŞVURU:

Devlet ve vakıf üniversitelerinde öğrenim gören TC ve yabancı uyruklu kız öğrenciler yurt bedelini ödeyerek TEV Kız Öğrenci Yurtlarında kalabilmektedirler. Yurtta ücretli barınmak isteyen öğrencilerin, aşağıdaki başvuru formunun çıktısını alıp, doldurarak istenilen evraklarla birlikte başvuru formunda belirtildiği şekilde ilgili yurt müdürlüğüne ulaştırması gerekmektedir.  

BURSLU BAŞVURU:

Türk Eğitim Vakfı, Atatürk İlke ve Devrimlerine bağlı, milli duygulara sahip, sağlam karakterli ve güvenilir, başarılı, ancak maddi desteğe ihtiyacı olan, İzmir'deki ve Trabzon'daki devlet üniversitelerinde öğrenim gören veya öğrenim görmeye hak kazanan kız öğrencilere yurt bursu (TEV Yurtlarında ücretsiz barınma imkanı) sağlamaktadır. 

Yurt Bursu Başvuru Koşulları:

İzmir Balçova'da Özel TEV Cumhuriyet Yüksek Öğrenim Kız Öğrenci Yurdu ve Trabzon'da TEV Trabzon Özel Kız Öğrenci Yurdu için devlet üniversitelerinde öğrenim gören ve aşağıda belirtilen TEV burs kriterlerini sağlayan kız öğrencilerin başvuruları kabul edilecektir.  

İzmir Balçova'daki kız öğrenci yurduna ailesi İzmir dışında ikamet eden, Trabzon'daki kız öğrenci yurduna ailesi Trabzon dışında ikamet eden kız öğrenciler başvuru yapabilecektir. Uzak ilçelerde oturanların başvuruları mümkün olup, komisyonda değerlendirilecektir.  

Adaylık Şartları:

  I- T.C. Vatandaşı olmak,

 II- Atatürk İlke ve Devrimlerine bağlı olmak,

III- Maddi İmkandan Mahrum Olmak:

      Malvarlığı ve gelir durumuna göre maddi desteğe ihtiyacı olmak, kazanç getiren herhangi bir işte   çalışmamak,

IV- Başarı Koşulları

  • a) Yüksek öğrenime yeni kayıt yaptıranlar için: Fakülte veya yüksekokula giriş puan sırasına göre önde olmak (Adaylar arasında Türkiye sıralaması daha üstte olanlar öncelikli değerlendirilecektir.
  • b) Ara sınıflar için: Başarısız dersi olmamak veya genel başarı ortalaması 4 üzerinden en az 2,5 (100 üzerinden not verilen üniversitelerde en az 60) olup bir üst sınıfa geçiş hakkını kazanmış olmak. (Not ortalaması uygun olduğu halde 3'ten fazla başarısız dersi olanlar başvuru yapamaz.)

V-Karakteri ve milli duyguları bakımından sağlam ve güvenilir olmak.  

Not: Üniversitelerin ikinci öğretim, uzaktan öğretim, ücretli, değişim programlı bölümlerinde okuyanlar ve evliler TEV yurt bursuna aday olamazlar.  

Ön Başvuru :
TEV Yurt Bursu için aday öğrenciler, 22 Nisan-24 Mayıs tarihleri arasında www.tev.org.tr'de yayımlanan başvuru formunun çıktısını alıp, doldurup, istenilen evraklarla birlikte ilgili yurt müdürlüğüne teslim edeceklerdir. Yurt müdürlükleri adaylara mülakat tarihlerini bildirecektir.  

Eklenecek Belgeler:

Aday öğrenciler, TEV Kız Öğrenci Yurdu Başvuru Formu'na aşağıda istenilen evrakları ekleyerek belirtilen yurt adreslerine teslim edeceklerdir.    

  • - Öğretim kurumundan alınmış onaylı öğrenci belgesi,
  • - LYS ve ÖSYS Sonuç Belgeleri'nin örneğini (internetten çıkarılabilir)
  • - Öğrenim süresince alınan dersleri, notları, genel not ortalamasını gösteren öğretim kurumundan onaylı not dökümü belgesi, (Ücretli başvuranların eklemesine gerek yoktur.)
  • - Nüfus Müdürlüğünden alınmış vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği,
  • - Ailenin ikamet ettiği yerleşim yerini gösteren Yerleşim Yeri Adres Belgesi
  • - Nüfus cüzdanı fotokopisi,
  • - 6 adet vesikalık fotoğraf,
  • - Ailenin mali durumunu gösteren belgeler (Ücretli başvuranların eklemesine gerek yoktur.) (Maaş bordrosu, serbest çalışanlar için gelir vergisi beyannamesinin fotokopisi, emekliler için aylık maaşı gösterir banka belgesi veya hesap cüzdanı fotokopisi, geliri olmayanlar için Sosyal Güvenlik Kurumundan anne ve baba adına kayıt olmadığına dair belge(internetten çıkarılabilir)) 

Başvuru Formu'nun Teslim Edileceği Adresler:

Başvuru formları doldurulup, imzalandıktan sonra, ekinde istenilen belgelerle birlikte, elden teslim edilebilir, öncelikle faks çekilebilir ve scan edilip (tarama cihazında taranarak) e-posta yoluyla yurt müdürlüklerine ulaştırılabilir. (Faks ve scan yoluyla gönderilen belgelerin asılları daha sonra yurt müdürlüklerine ulaştırılmalıdır.) 

 

İZMİR için:

Özel TEV Cumhuriyet Yüksek Öğrenim Kız Öğrenci Yurdu

Korutürk Mahallesi Lider Sokak No:21-23

Balçova/İzmir

 

Tel: 0232 278 27 27

Faks: 0232-278 08 34

e-posta: jergelen@tev.org.tr 

 

TRABZON için:

TEV Trabzon Özel Kız Öğrenci Yurdu

2 Nolu Bostancı Mah. Şahin Sok. No: 6

TRABZON

Tel: 0462 888 01 00

Faks: 0462 888 01 04

e-posta:  feskici@tev.org.tr  

Yurt Bursunun Başlaması: 
Yurt Bursu kazandığı kendisine duyurulan adaylar, gerekli belgeleri tamamladıktan sonra TEV Yurt Yetkilisinin onayı ile yurtta kalmaya başlayabilecektir.   

Yurt Bursunun Kesilmesi: 
Yurtta barınma bursu, her ders yılı sonunda başarılı olduğu belgelenen öğrenciye, normal öğrenim süresi boyunca (eylül-haziran ayları arasında) sağlanır.  Normal öğrenim süresi sonunda öğrencinin yurtta barınma süresi de sona erer. Öğrenciler yaz okulu ve staj sırasında da yurtta kalabilmektedir.

 

İzmir Afiş

 

Trabzon Afiş