Muhteşem Bir Sanat Müziği Gecesinde Türkiye’nin Yeni Yıldızları Seçilecek


SAFİYE AYLA-ZEKİ MÜREN'İN ADINI YAŞATACAK GELECEĞİN YENİ SESLERİ 8 ARALIK CUMARTESİ GECESİ LÜTFİ KIRDAR'DA SEÇİLECEK. TÜM TÜRK SANAT MÜZİĞİ SEVERLERİN ÜCRETSİZ İZLEYEBİLECEĞİ YARIŞMADA 12 ÖZEL SES YARIŞIRKEN ÜNLÜ SANATÇI MELİHAT GÜLSES YORUMLARIYLA GECEYE RENK KATACAK.

Muhteşem Bir Sanat Müziği Gecesinde

Türkiye'nin Yeni Yıldızları Seçilecek

Türk Eğitim Vakfı (TEV) ve TSK Mehmetçik Vakfı tarafından Türk Sanat Müziği'nin iki önemli ismi anısına düzenlenen ve yeni sanat müziği yıldızlarının seçileceği 4. Safiye Ayla-Zeki Müren Ses Yarışması'nda ödüller 8 Aralık 2012 Cumartesi Günü saat 20:00'da Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda konuk sanatçı olarak Melihat Gülses'in de katılacağı özel bir geceyle sahiplerini bulacak. 

Tüm Türk sanat müziği severlerin ücretsiz izleyebilecekleri TEV ve Mehmetçik Vakfı'nın Safiye Ayla ve Zeki Müren adına üç yılda bir düzenlenen 4. ses yarışması TRT Müzik kanalından canlı olarak yayınlanacak.  

258 başvuru 

Bu yıl 258 genç sanatçının başvurduğu Safiye Ayla-Zeki Müren Ses Yarışması'nda, deneyimli jüri kadrosu tarafından değerlendirilen sesler arasından 17 sanatçı Safiye Ayla dalında, 19 sanatçı da Zeki Müren dalında yarı finale kaldı. Sanat Müziği'nin efsanelerinin adlarını yaşatacak 12 genç sanatçı 26 Kasım'da yapılan elemeler sonucunda finale kaldı. 

Ünlü ses sanatçısı ve Şef Tülûn Korman'ın başkanlık ettiği, Türkiye'de Türk Müziği konusunda söz sahibi 11 kişiden oluşan jüride; Koro ŞefiSüheyla Atmışdört, ses sanatçısı Nesrin Sipahi, ses sanatçısı ve Koro şefi Kutlu Payaslı, Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu ŞefiFatih Salgar, TRT Müzik Dairesi Başkan Yardımcısı Özgen Gürbüz, ses sanatçısı ve Koro Şefi Serap Mutlu Akbulut, ses sanatçısı Münip Utandı, Gazeteci-Yazar Mehmet Barlas, Türk Musikisi Vakfı Başkan Vekili Dr. Osman Simav yer alıyor.

TRT'den canlı yayınlanacak 

12 finalist, sanat ve yayın dünyasının ünlü isimlerinden oluşan jüri tarafından sahnede dinlenecek. TRT'nin de canlı yayınlayacağı gecenin sonunda ünlü yorumcu Melihat Gülses de iki ünlü ismin besteleri ve şarkıları ile geceye renk katacak. 

Safiye Ayla ve Zeki Müren'in anısına gerçekleştirilecek olan ve yeni sesleri topluma tanıtma amacı ile düzenlenen ses yarışmasına katılacak adaylar, Safiye Ayla ve Zeki Müren adına ayrı dalda yarışacaklar. Yarışma sonucunda birincilere 10.000 TL, ikincilere 7.000 TL, üçüncülere 5.000 TL ve dördüncü, beşinci, altıncılara ise 2,000TL ve plaket ödül olarak verilecek.