Nasuh Mahruki Türk Eğitim Vakfı Bursiyerlerine “Kendi Everest’ine Tırman” Konferansı Verdi


Türk Eğitim Vakfı Ankara Şube Başkanlığı; burs verdiği öğrencilerin akademik başarılarını desteklemek, onları,  küresel ortamda ayakta kalabilmeleri için rekabetçi bireyler konumuna getirmek,  geleceğe daha güçlü ve donanımlı girmelerine yardımcı olmak amacıyla bir dizi kültürel etkinlik düzenlemektedir.

Bu kapsamda; 23 Şubat 3013 günü saat 13.30'da TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Teoman ÖZTÜRK Konferans Salonu'nda, AKUT'UN kurucusu ve Genel Başkanı Ali Nasuh MAHRUKİ "Kendi Everest'inize Tırmanın" adlı bir konferans verdi.

Konferansa Türk Eğitim Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Güsel Bilal, Ankara Şube Başkanı Ömer TURNA ile yaklaşık 400 bursiyer katıldı.

Konferansın açış konuşmasını Ankara Şube Başkanı Ömer Turna yaptı. Konuşmasında; bugün, AKUT'UN kurucusu ve Genel Başkanı, Everest'in Tepesi'ne Türk Bayrağı'nı diken ilk Türk ve Müslüman, milli dağcı, Doğal Afetlerde 1500 kişinin hayatını kurtaran bir kurtarıcı, gençler tarafından örnek alınan bir idöl, değerli insan Nasuh Mahruki vereceği konferansı kendisinin de heyecanla beklediğini söyledi. Ayrıca, içinde yaşadıkları çağın bilgi çağı olduğu, bu çağda başarılı olmak ve kendimize bir yer bulmak için dijital teknolojiye hakim olmaları, iyi derecede en az bir yabancı dil bilmeleri, iletişim becerilerinin yüksek olması gerektiğini die getiren Turna, sadece öğrenim gördükleri alanda değil diğer disiplinlerde de kendilerini geliştirmeleri gerektiğini belirti. Tüm bunları başarmak için önce buna inanmaları, öğrenilmiş çaresizlikten kurtulmaları ve entelektüel düzeylerin yükseltmek için araştırmacı bir kişiliğe sahip olmaları gerektiğini dile getirdi. Bu çağda tozu dumana katarak koşmasak tozu yutan durumuna düşeceklerini diyerek sözlerini tamamladı.

Genel Müdür Yardımcısı Güsel Bilal, Türk Eğitim Vakfı'nın eğitim alanında dünyanın en büyük Vakfı olduğunu, 1441'i yurtdışı lisans üstü eğitim olmak üzere bu güne kadar 200 bini aşkın gence burs verdiklerini, 27 eğitim kurumu yaptırıp bunları ilgili bakanlıklara devrettiklerini belirten Bilal, Vakfımızın sadece burs vermediğini aynı zamanda bursiyerleri geleceğe hazırladıklarını ve onlara staj yeri bulmakta yardımcı olduklarını belirti. Hiçbir ücret talep etmeden İstanbul'dan Ankara'ya gelip bursiyerlerimize konferans verdikleri için Nasuh Mahruki'ye çok teşekkür ettiklerini söyledi.

Nasuh Mahruki, gençlerin kendi potansiyellerini nasıl bileceklerini ve hayatın içinde kendi yerlerini nasıl bulacaklarını, hedeflerini belirlerken izlemeleri gereken yöntemin nasıl olacağı ve hedefe nasıl odaklanmaları gerektiği, bilgiyi nasıl yöneteceklerini, tüm bunlar için paradigma değişikliğine ihtiyaçları olacağını, hata yapmaktan korkmamaları gerektiği ve tüm bunlar için cesur olmaları gerektiğini kendi yaşantısından hareket ederek bilgi ve deneyimlerini bursiyerimizle paylaştı.

Yaşamın içinde doğru soruları sormak ve doğru cevapları aramak, her yolculuğumuzun ilk adımı olması gerektiği, kendi hayatımızın öncüsü olmamızın sorumluluğunu almalıyız dedi. Mahruki, yapmak, yaşamak bir değerse,paylaşmak da sürecin tamamlayıcısı olduğu, yaşamın da baştan sona bir öğrenme oyunu olduğunu belirti. Hiçbir gerçek başarının kolay elde edilemediği, başarıyı arzulayanın zorluklarına da hazır olması gerektiğini söyleyen Mahruki, başarılı olmanın bir tutku ve inanç sorunu olduğu, tutkunun ise içten geldiği, eylemin ise onun dışavurumu olduğunu dile getirdi.

Nasuh Mahruki, zirveye çıkmanın zor olduğu, ama zirvede kalmanın ise daha zor olduğu, zirvede kalmanın yolunun zirveyi, başarıyı layığıyla taşıyabilmekten geçtiğini ve hayatın içinde kendi yerlerini bulmaları gerektiğini söyledi.

Büyük bir ilgi ve beğeni ile izlenen konferansın sonunda bursiyerler Nasuh Mahruki'ye çeşitli sorular yönelttiler.

Konferansın sonunda Şube Başkanı Ömer Turna, Nasuh Mahruki'ye bir plaket verildi.