14 Ocak 2014

Safiye Ayla Anıldı


Türk Eğitim Vakfı (TEV), Türk Sanat Müziği’nin eşsiz sesi ve vakfın değerli bağışçısı Safiye Ayla Targan’ı ölümünün 16. yılında da unutmadı. Safiye Ayla Targan,  14 Ocak’ta Zincirlikuyu Mezarlığı’nda bulunan kabri başında yakınları, sevenleri ve TEV ailesinin katıldığı bir törenle anıldı. Kalkınmanın yolunun eğitimden geçtiğine inandığı için tüm malvarlığını Türk Eğitim Vakfı’na bağışlayan Türk Sanat Müziğinin eşsiz sesi ve vakfın değerli bağışçısı Safiye Ayla Targan’ın burs fonundan bugüne kadar 1.242 burs sağlandı.  

 

Türk Sanat Müziği’nin eşsiz sesi ve Türk Eğitim Vakfı bağışçısı Safiye Ayla Targan 14 Ocak 2014’de Zincirlikuyu’da bulunan kabri başında Türk Eğitim Vakfı tarafından düzenlenen törenle anıldı. Anma töreninde sanatçının yakınları, dostları, TEV yetkilileri ve bursiyerleri ile TEV’in 3 yılda bir gerçekleştirdiği Safiye Ayla-Zeki Müren Ses Yarışması’na katılan gençler yer aldı. 

Sesi ve yorumuyla olduğu kadar Türk sinemasına da oyunculuğuyla adını altın harflerle yazdıran Safiye Ayla Targan, mal varlığınının tamamını ihtiyacı olan gençlerin eğitimine katkı sağlamak adına TEV’e bağışlamıştı. Sanatçının vasiyetnamesi üzerine; 1999-2000 eğitim-öğretim yılından bu yana, müzik ve güzel sanatlar alanlarında eğitim gören yetenekli, ancak maddi imkânlardan yoksun öğrencilere TEV tarafından burs sağlanıyor. 2013-2014 öğretim yılında 97 öğrencinin yararlandığı Safiye Ayla Targan Fonu ile bugüne kadar toplam 1242 öğrencinin eğitimine katkı sağlandı.