Sanat Güneşi Bodrum’da Anılacak


Sanat Güneşi Bodrum'da Anılacak

Türk Eğitim Vakfı (TEV) ve TSK Mehmetçik Vakfı, sanat güneşimiz Zeki Müren'i 15'inci ölüm yıldönümünde "Hatıralarda Zeki Müren" konseriyle anacak. Bodrum Kalesi'nde 24 Eylül Cumartesi günü saat 20:30'da başlayacak anma konseri, Zeki Müren'in unutulmaz şarkılarını seslendirecek olan  değerli ses sanatçıları Melihat Gülses ve Bekir Ünlüataer ile dinleyenlere eşsiz bir müzik ziyafeti yaşatacak.

Zeki Müren'in tüm mal varlığını bağışladığı, başarılı ve ihtiyaç sahibi Türk gençlerine eğitim imkânı sağlayan TEV ile şehit ve gazi çocuklarına, yakınlarına destek veren TSK Mehmetçik Vakfı'nın her sene düzenlediği anma konseri bu yıl 24 Eylül Cumartesi günü gerçekleştirilecek. 15 yıldır büyük ilgiyle izlenen, Bodrum Kaymakamlığı ve Zeki Müren Sanat Müzesinin de katkıda bulunduğu "Hatıralarda Zeki Müren'' konseri, bu yıl TRT sanatçıları Melihat Gülses ve Bekir Ünlüataer'in sesleriyle şenlenecek.

Sanat Güneşi'ni sevenler, her yıl Zeki Müren'in ölüm yıldönümü olan 24 Eylül'de gerçekleşen organizasyonu, ücretsiz olarak izleyebilecek. 

Sanat güneşimiz Zeki Müren için, her yıl olduğu gibi bu yıl da 24 Eylül'de Bursa'da adına yaptırılan TEV -Zeki Müren Güzel Sanatlar Anadolu Lisesinde ve mezarı başında anma töreni yapılacak. Emir Sultan Cami'inde ve Zeki Müren Sanat Müzesi'nde mevlit okutulacak. 

Zeki Müren, tüm mal varlığını Türk Eğitim Vakfı , TSK Mehmetçik Vakfı'na bağışladı. TEV ve TSK Mehmetçik Vakfı, 2002 yılında Bursa'da Zeki Müren Güzel Sanatlar Anadolu Lisesini yaptırdı ve bu okulda sanatın her dalı ile ilgili eğitim veriliyor. 

Türk Eğitim Vakfı olarak, yurt içinde bugüne kadar 1.825 öğrenciye Zeki Müren Bursu verildi. 2011-2012 öğretim yılında TEV Zeki Müren Burs Fonu'ndan 200 öğrenciye ayda 340 TL ödeme yapılacak.

TSK Mehmetçik Vakfı ise 3.463 gazi ve engelli Mehmetçik'e Sürekli Bakım Yardımı,
1.649 Mehmetçik çocuğuna  Bakım ve Öğrenim Yardımı ile 5'inci ve 6'ncı derece Gazi/Engelli Mehmetçiklerimiz de dahil olmak üzere toplam 10.314 kişiye her ay nakdi yardım yapmaktadır. Bu yardımların aylık ortalama tutarı 4.200.000,00 TL'dir.  

TEV bağışçısı olan Merhume Safiye Ayla Targan ile TEV ve TSK Mehmetçik Vakfı bağışçısı Zeki Müren adına isimlerinin ve hatıralarının yaşatılması, Türk Musıkisine genç sesler kazandırılması amacıyla her üç yılda bir ses yarışması düzenleniyor.  

Doğduğu şehir olan Bursa'da Zeki Müren için bir Anıt Mezar yapıldı. Devlet Sanatçısı Merhum Zeki Müren'in Bodrum'daki evi Kültür Bakanlığıyla yapılan protokol ile "Zeki Müren Sanat Müzesi"ne dönüştürüldü ve 8 Haziran 2000 tarihinde ziyarete açıldı.

 

TEV (Türk Eğitim Vakfı) Hakkında:

TEV, 4 Mayıs 1967 tarihinde Merhum Vehbi Koç'un önderliğinde eğitime gönül vermiş 205 Türk aydını tarafından kurulmuştur. Misyonu; başarılı, fakat maddi desteğe ihtiyacı olan, ülkemize ve insanlığa katkılar sağlayacak öncü gençleri ve onların yetişecekleri eğitim sistemini desteklemektir.

Türk Eğitim Vakfı kuruluşundan bugüne kadar, yurt içinde  Atatürk İlke ve Devrimlerine bağlı, başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı olan 185,000, yurt dışında ise yüksek lisans öğrenimi için 1.309 üstün başarılı gence yüksek lisans ve üst ihtisas eğitimi için burs vermiş, ayrıca 23 eğitim kurumu yaptırarak Türk Milli Eğitiminin hizmetine sunmuştur. Sadece 2010-2011 öğretim yılında yurt içinde 9000,  yurt dışında ise 155 gence yüksek lisans bursu vermektedir.

 

TSK Mehmetçik Vakfı  Hakkında:

TSK Mehmetçik Vakfı, Türk Silahlı Kuvvetlerin'de yaptığı vatan hizmeti esnasında; şehit olan veya herhangi bir nedenle hayatını kaybeden Mehmetçiklerin bakmakla yükümlü oldukları yakınlarına, malul olan gazi ve engelli Mehmetçiklere, söz konusu Mehmetçiklerin çocuklarına, yardım planı dahilinde maddi yardımda bulunur ve sosyal destek sağlar.

Vakfımız,  kuruluşundan bugüne kadar;  15.763 şehit olan veya herhangi bir nedenle hayatını kaybeden Mehmetçiklerimizin ailelerine ölüm yardımı, 9.127 gazi ve engelli Mehmetçik'imize Maluliyet Yardımı, 
3.606 gazi ve engelli Mehmetçik'imize Sürekli Bakım Yardımı,  3.253 Mehmetçik çocuğuna Bakım ve Öğrenim Yardımı,  235 Mehmetçik çocuğu için Doğum Yardımı , 162 gazi/engelli-çocuk Ölüm Yardımı olmak üzere 37.629 kişiye nakdi yardımda bulunmuştur. Bu yardımların bugünkü değeri yaklaşık 268.000.000,00 TL'dir.