14 Mayıs 2014

TEV Bağışçısı’ndan Bursa’ya Sağlık Meslek Lisesi!


Türk Eğitim Vakfı, Bağışçısı Hayri Tokaman’ın vasiyetindeki arzusunu yerine getirdi. Hayri Tokaman’ın 1976 tarihinde yaptığı vasiyet ile Türk Eğitim Vakfı’na bağışladığı arsaya Bursa Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 24 derslikli Sağlık Meslek Lisesi yapılıyor.

Ömer M. Koç Başkanlığındaki TEV Yönetim Kurulu, Genel Müdür Yıldız Günay, Genel Müdür Yardımcısı Güsel Bilal ve TEV Yöneticileri 22 Mayıs 2014 günü Bursa Dikkaldırım’da yapımı devam eden TEV-Hayri Tokaman Sağlık Meslek Lisesi’ni ziyaret etti.

TEV Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç, Bursa'nın TEV için çok önemli bir il olduğuna dikkat çekerek: "TEV 27 eğitim kurumu ve 9 ülke ile işbirliği ile ülkemizin gurur kaynağı örnek ve önder sivil toplum kuruluşu olmuştur. En büyük hedefimiz Cumhuriyet devrim ve ilkelerine bağlı çağdaş ve laik demokrat gençlerimize destek olmak, ülkemizin ilerlemesinde sürekli ve kalıcı etkiler yaratmaktır.'' dedi.

Bursa Valisi Münir Karaloğlu, "TEV sadece burs vermiyor, bu okul gibi eğitimin fiziki altyapısına katkı sunacak eğitim kurumlarını yapıp, Milli Eğitim Bakanlığı'na devrediyor. TEV bugüne kadar Bursa'da, sadece Hayri Tokaman'ın bağışları ile 2.332, Bursa'da ile toplamda 32.000 burs verildi." dedi.

1985’te vefat eden Bursa’nın tanınmış işadamlarından Hayri Tokaman’ın 1976 tarihinde yaptığı vasiyet ile bağışladığı arsa, işhanı ve gayrimenkullerden elde edilen gelirler ile öncelikle Bursa, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Lüleburgaz, Şarköy ile Mürefte doğumlu öğrencilere burs desteği sağlandı.

Bu güne kadar 2.332 öğrencinin eğitimine katkı sağlayan TEV-Hayri Tokaman Fonu’ndan 2013-2014 öğretim yılında 25 öğrenci burs alıyor. Yüzlerce öğrencinin eğitim alacağı TEV-Hayri Tokaman Sağlık Meslek Lisesi’nin yapımının ise 2014 yılı içerisinde tamamlanması ve 2014-2015 eğitim öğretim yılında hizmet vermeye başlaması hedefleniyor.