TEV Bu Yıl Burs Alacak 52 “Üstün Başarı” Bursiyerini Basın Toplantısıyla Tanıttı


Türk Eğitim Vakfı'nın geleceğin liderlerinin desteklenmesi amacıyla 2007 yılından bu yana verilen 'Üstün Başarı' bursları, bu yıl da TEV Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç'un katılımıyla düzenlenen toplantıda tanıtıldı.

43 yıldır başarılı fakat maddi olanaklardan yoksun gençlerin eğitimi için çalışan Türk Eğitim Vakfı, Üstün Başarı Bursuna hak kazanan öğrencileri 7 Ocak 2010 tarihinde Divan Kuruçeşme'de düzenlediği toplantı ile tanıttı.

TEV Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç'un ev sahipliğinde düzenlenen ve bu yıl Üstün Başarı bursuna hak kazanan 52 öğrencinin tanıtıldığı toplantıya, TEV Yönetim Kurulu Üyesi ve Burs Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Şükrü Tekbaş,TEV Mütevelli ve Yönetim Kurulu Üyeleri, bağışçılar, bursiyerler ve iş dünyasından pek çok davetli katıldı.

2009-2010 yılı için seçilen 52 Üstün Başarı bursiyerinin tanıtıldığı toplantıda bir açılış konuşması yapan Türk Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç duygularını şöyle dile getirdi; “Bugün, Türk Eğitim Vakfı'nı yücelten ve bugünlere getiren, ülkenin geleceğini yaygın ve kaliteli eğitimde gören, değerli bağışçılarımızın gurur günüdür. Menkul ve gayrimenkul varlıklarını Vakfımıza bağışlayarak ülkenin eğitimine büyük hizmet eden bu hayırseverlere huzurunuzda sonsuz teşekkürlerimizi sunmak istiyoruz. Üstün Başarı Bursunu kazanan gençlerimizden beklentilerimiz yüksek olup, hepsinin gelecekte başarılarıyla adından söz ettireceğine inanıyoruz. Kendilerini tebrik ediyor, başarılarının bundan sonra da devam etmesini diliyoruz.”

TEV'in “geleceğin liderleri” olarak tanımladığı Üstün Başarı Bursu adayları kompozisyon sınavı ve özel mülakat gibi önemli aşamalara tabii tutularak özenle seçiliyor. Üstün Başarı bursiyerleri, Mühendislik-Mimarlık, Sağlık Bilimleri, İdari Bilimler, Temel Bilimler, Sosyal Bilimler, Hukuk ve Müzik alanlarında, Türkiye'nin önde gelen üniversitelerinde eğitim görmeye hak kazanmış öğrencilerden oluşuyor. Bu yıl toplam 2 bin 250 başvuru arasından seçilen 52 Üstün Başarı bursu öğrencisi ile birlikte TEV, 2007 yılından beri seçtiği 134 Üstün Başarı bursiyerine toplamda 1 milyon 206 TL bursödemesi yapacak.

Türk Eğitim Vakfı bu gençlerin en iyi şekilde yetişmesi için çeşitli etkinlikler düzenliyor. İş dünyasındaki TEV Ailesi üyelerinden oluşan ve aralarında; Set Grup Holding Yönetim Kurulu üyesi ve Genel Müdürü Adnan İğnebekçili, TEV Mütevelli Heyeti Üyesi Kaya Şener, Microsoft İstanbul Genel Müdür Yardımcısı İpek Öktem Tunca ve Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serpil Sayın gibi iş dünyasından birçok üst düzey yönetici de her öğrenciye rehberlik ve danışmanlık yapmak üzere mentorluk (koç) yapıyor. Uygulamanın başladığı 2007 yılından bu yana Üstün Başarı bursiyerleri, düzenlenen konferanslar/seminerlerde konusunda uzman kişilerden çeşitli konularda eğitim alıyorlar.

Türk Eğitim Vakfı,842 bağışçı ve vasiyetçisi ile hedefleri doğrultusunda eğitime her geçen gün daha fazla hizmet ediyor. TEV bağışçıları tarafından yaratılan kaynak geçen yıla göre yüzde 152 oranında artış gösterirken bu oranın gelecek yıllarda daha da artması için Türk Eğitim Vakfı, çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Hayırsever bağışçı ve gönüllülerden aldıkları güçle bugüne kadar yurtiçinde yaklaşık 175.000, yurtdışında ise 1.246 öğrenciye burs sağlayan Türk Eğitim Vakfı, 2010 öğretim yılı içinde yurt içinde 8.500, yurt dışında da 97 öğrenciye burs verecek. TEV'in bünyesinde ayrıca 4.000'den fazla burs fonu bulunuyor.