-
-
-

TEV Bursiyerleri Kocaeli'deki TÜPRAŞ A.Ş. Rafinerisini ve Sarkuysan A.Ş. Kocaeli Fabrikasını Gezdi


Türk Eğitim Vakfı, bursiyerlerinin mesleki bilgilerini pekiştirebilmeleri amacıyla her yıl olduğu gibi bu yıl da büyük fabrikalara teknik geziler düzenledi. Bu amaçla ilk gezi 19 Nisan'da Sarkuysan A.Ş. Kocaeli Fabrikasına düzenlendi. Bursiyerlerle tesislerde yenilen öğle yemeğinin ardından Fabrika Tanıtım Toplantısı başladı.

Bursiyerlerle birlikte Sarkuysan A.Ş.'nin tanıtım filmi izlendi ve bursiyerlere staj olanağı hakkında bilgiler aktarıldı. Sarkuysan A.Ş.'de staj yapmak isteyenlerin başvuruları alındı. Tanıtım toplantısının sonrasında fabrika gezildi.

Metallerin işlendiği dev üretim yerlerinin gözlemlendiği fabrikada bursiyerler, merak ettikleri konularla ilgili soruları teknik ekibe iletme ve bilgilenme olanağı buldular.

Gezi sona ererken şeref defterine, Sarkuysan A.Ş.'nin Türk Eğitim Vakfına ve bursiyerlerine verdiği teknik gezi fırsatı için teşekkürünü içeren düşünceleri yazıldı.

İkinci Teknik Gezi 17 Mayıs'ta Kocaeli'deki Tüpraş Rafinerisine düzenlendi. Tüpraş Kurumsal İletişim Müdürü ve ekibi TEV Bursiyerlerini ve görevlilerini sıcak bir ilgiyle karşıladılar. Tüpraş Yetkilileri ile birlikte yenilen öğle yemeğinin ardından konferans salonuna geçildi. Tüpraş, detaylı bir sunumla TEV bursiyerlerine tanıtıldı. Tüpraş Kurumsal İletişim Müdürü Seval Kızılcan Tüpraş'ı tanıtmanın yanı sıra gençlere iş hayatına geçişle ilgili tavsiyelerini aktardı. Gençler de bu bilgilendirmeleri can kulağıyla dinlediler ve Seval Hanım'dan ve teknik ekipten merak ettikleri konularla ilgili bilgi edindiler.

Daha sonra geçilen Maket Salonunda Teknik Ekip, materyaller ve Tesisin çalışma sistemi ile ilgili maketler üzerinde anlatım yaparak verilen bilgileri pekiştirdiler. Teknik gezi tesisin otobüs ile dolaşılmasının ardından sona erdi. TEV Bursiyerleri TÜPRAŞ'a ve çalışanlarına hayran bir şekilde geziden ayrıldılar.

Tüpraş, TEV için ayrı bir öneme sahiptir; TÜPRAŞ, TEV ile birlikte çeşitli projelere imza atarak örnek bir kurum olduğunu her zaman göstermiştir. TEV önderliğinde düzenlenen 1. Uluslararası Nuri İyicil Keman Yarışması TÜPRAŞ'ın desteğiyle gerçekleştirilmiştir. TEVİTÖL Güher-Süher Müzik Bölümünün 2013 konserleri yine TÜPRAŞ'ın sponsorluğunda gerçekleşmiştir. Tüpraş ayrıca TEV bünyesinde Tüpraş A.Ş., Tüpraş çalışanları ve eşleri olarak burs fonları açıp 100'e yakın öğrenciye burs olanağı sağlamışlardır.