15 Ekim 2014

TEV - SINGA Burs Protokolü İmzalandı


          Türkiye’nin aydınlık geleceği için eğitime destek veren Türk Eğitim Vakfı (TEV), 1969 yılından bu yana üst düzey yönetici, tıp doktoru, bilim adamı ve sanatçı gibi Türkiye’nin geleceğine yön verecek değerleri yetiştirmek üzere başarılı gençlere yurt dışında yüksek lisans ve üst ihtisas eğitimi imkanı sağlamak için dokuz ülke ile işbirliği yapıyor.

TEV, Singapur ile 2012’den bu yana yaptığı yurtdışı bursları işbirliği çerçevesinde 2015-2016 öğretim yılından başlayarak 3 yıl süresince geçerli olacak protokolü Başbakanlık’ta TC Başbakanı Ahmet Davutoğlu ve Singapur Başbakanı Lee Hsien Loong tanıklığında imzaladı. Singapur’dan A*STAR (The Agency for Science, Technology and Research), NTU (Nanyang Technological University) NUS (National University of Singapore), ve SUTD (Singapore University of Technology and Design)’dan yetkililerin ve TEV’den Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Şükrü Tekbaş, Genel Müdür Yıldız Günay’ın katılımıyla imzalanan TEV SINGA (Singapore International Graduate Award - Singapur Uluslararası Yükseklisans Ödülü) bursları 2017 yılına kadar devam edecek.

14 Ekim günü Başbakanlıkta yapılan törende hükümetler arasında imzalanan 2 anlaşmanın yanı sıra, TEV ve SINGA arasında imzalanan protokolün ülkemizin yetiştirdiği değerli gençlerin başarılarını daha da yükselteceğine inanıyoruz.

TEV-SINGA ile bugüne kadar doktora yapma fırsatı yakalayan 36 öğrenci öğrenimlerine devam ediyorlar. TEV her yıl artan sayıda genci doktora yapmaları için bilim, teknoloji ve araştırma alanında öncü ülkelerden Singapur’a göndermeyi hedefliyor.

TEV-SINGA burslarına son başvuru tarihi 30 Aralık 2014

TEV-SINGA bursları; Singapur’da, A*STAR (The Agency for Science, Technology and Research), NTU (Nanyang Technological University), NUS (National University of Singapore) ve SUTD (Singapore University of Technology and Design)’da Temel Bilimler, Mühendislik ve Biyomedikal Bilimleri alanlarında doktora çalışmaları için karşılıksız verilecek. Burs için lisans son sınıfta öğrenim görenler, mezunlar ya da master veya doktora yapanlar aday olabiliyor.

TEV-SINGA 4 yıllık karşılıksız doktora bursu kapsamında, 2012’den bu yana 36 öğrenciye 2500 Dolarlık aylık burs imkanı sağlandı ve seyahat/yerleşme masrafları için de ayrıca ödeme yapıldı. Bu öğretim yılında ise 15 öğrenciye burs sağlanacak.

TEV-SINGA karşılıksız doktora burslarına 30 Aralık 2014 tarihine kadar www.tev.org.tr adresinden başvuru yapmak mümkün.