16 Ekim 2014

TEV Soma Umut Fonu, 5 milyon TL ile Soma’daki Çocuklara Umut Olacak!


TEV Soma Umut Fonu, 5 milyon TL ile Soma’daki Çocuklara Umut Olacak! 

Türk Eğitim Vakfı (TEV)’nın Soma’da meydana gelen maden kazasının hemen ardından, kazada vefat eden veya çalışamayacak durumda olan işçilerimizin çocuklarına burs tahsis etmek için oluşturduğu TEV Soma Umut Fonu’nda, ödenmiş ve taahütleri ile birlikte 5 milyon TL bağış toplandı. Bu kapsamda TEV Soma Umut Fonu, Milli Eğitim Bakanlığı koordinasyonunda belirlenen 165 öğrenciye eğitim hayatları boyunca destek olacak. 

Türkiye’nin en köklü ve öncü vakıflarından Türk Eğitim Vakfı (TEV), ülkemizi derinden sarsan Soma maden kazasının ardından oluşturduğu TEV Soma Umut Fonu ’nun geldiği noktayı ve fon kapsamında gerçekleştirilen çalışmaları, düzenlediği medya toplantısında paylaştı.

“Yaşanan felaketler sonrasında kesintisiz eğitim büyük önem taşıyor.”

Toplantıdaki konuşmasında Türk Eğitim Vakfı’nın çağdaş Türkiye idealine olan tutkusuyla tam 47 yıldır eğitime destek vermeye devam ettiğini, eğitimde sürdürülebilirliğin büyük önem taşıdığını ve bu önemin özellikle Soma’daki gibi yaşanan felaketler sonrasında daha da artığını ifade eden Türk Eğitim Vakfı Genel Müdürü Yıldız Günay; “Soma’da meydana gelen maden kazası, kuşkusuz sadece kazadan etkilenenleri ve ailelerini değil tüm ülkemizi derin bir yasa boğdu. Türk Eğitim Vakfı olarak, tıpkı Van Depremi’nde de olduğu gibi bu elim facianın ardından, maden kazasında şehit ve çalışamayacak durumda olan vatandaşlarımızın çocuklarına eğitimlerinin yarım kalmaması için hızlıca harekete geçtik. Üç günlük yas süresince Vali, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine taziye ve eğitim bursu desteğimizle ilgili bilgi mektuplarımız gönderildi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızdan çocuklarımızın bilgilerini aldık ve bir ön-envanter oluşturduk. Envanter hazırlandıktan sonra ‘TEV Soma Umut Fonu’nu hayata geçirerek öğrencilerimize eğitim hayatları boyunca destek olma hedefi ile yola çıktıkve bu taahhüt duyurumuzu yaptık” dedi. 

“Milletimizin duyarlılığı sayesinde TEV Soma Umut Fonu’nda 5 milyon TL toplandı.”

Her bir öğrenci için Eğitim Yaşam Döngüsü planladıklarını, bu sayede çocukların gelecekteki eğitim hayatlarında nasıl destekleneceklerini tüm ayrıntılarıyla ortaya koyduklarını belirten Günay; “Alt yapımız sayesinde bağışçılarımıza süreli burs desteği sunma imkânı tanıdık. Böylece bağışçılarımız burs verecekleri öğrencileri belirli kriterler doğrultusunda seçme imkânına da sahip oldular.11 Haziran tarihinde AFAD ve Milli Eğitim Bakanlığı bir çağrı yapıp Soma için bağış toplayan 11 kadar kurumu bir koordinasyon toplantısına davet etti.Bu toplantıda TEV olarak hem bölge eğitim ihtiyaçları konusunda mali projeksiyonlarımızı hem de öğrenci bazında Eğitim Yaşam Döngüsü kurgumuzu paylaştık ve örnek kurguyu tüm Soma eğitim bursları için kullanıma sunduk. Daha sonraki toplantılarda 4 kurumdan oluşturulan Yürütme Kurulu Soma eğitim bursları operasyonunu yürütmek ve denetlemek üzere belirlendi. Toplam bağış fonları ve bağış şartları göz önüne alınarak kurumlara öğrenci dağılımı gerçekleştirildi. Yaşanan her türlü felakete karşı son derece duyarlı olan milletimiz, Soma felaketi sonrasında da TEV Soma Umut Fonu’nun en büyük destekçisi oldu ve bizi çıktığımız yolda yalnız bırakmadı. ‘TEV Soma Umut Fonu’nda ödenmiş ve taahütleri ile birlikte 5 milyon TL bağış toplandı.TEV olarak tüm uzmanlığımız ve hassasiyetimizle yürüttüğümüz Soma sürecinde eğitim için en fazla bağışı toplayarak bölgeye en fazla sayıda burs veren vakıf olmayı başardık. Fonumuz sayesinde 165 çocuğumuza eğitim hayatları boyunca destek olacağız” dedi

Yıldız Günay öğrencilere verilecek burs miktarı ve zamanlamaları hakkında da bilgiler verdi. Günay; “Fırsat eşitliği sağlamak amacıyla eğitim bursu veren kurumlar için ortak burs şartları ve koşulları belirlendi. Üniversite öğrenimine kadar olan bursiyerlere 150 TL, üniversite öğrenimine devam eden bursiyerlere ise 360 TL ödeme yapılacak. Her yıl Ağustos ayında 1 aylık burs miktarı tutarında kırtasiye yardımı yapılacak. Buriyerlerden öğrenime devam zorunluluğu aranacak, MEB’in ilgili yönetmeliğinde yer alan devam/devamsızlık hükümleri dikkate alınacak” dedi. 

“TEV Soma Umut Fonu, hem bireysel hem de kurumsal bağışlarla büyüdü.”

TEV Soma Umut Fonu’nun hem bireysel hem de kurumsal bağışlarla büyüdüğünün altını çizen Türk Eğitim Vakfı Genel Müdürü Yıldız Günay; “TEV Soma Umut Fonu kapsamında toplanan bağışların yüzde 11’ni bireysel bağışlar, yüzde 89’unu ulusal ve uluslararası kurumlar oluşturdu. Toplam 111 kurum ve yaklaşık 1000 kişi Soma’ya destek vermek için TEV’i tercih etti” dedi.  

“Türk Eğitim Vakfı olarak milletimizin gösterdiği bu büyük hassasiyete teşekkürü bir borç biliyoruz.”

Türk Eğitim Vakfı Genel Müdürü Yıldız Günay, fonun açılmasından sonra gösterilen duyarlılığa da işaret ederek “Türkiye’nin her yerinden ve her kesiminden duyarlı vatandaşlarımız kampanyamıza büyük hassasiyet gösterdi. Bu süreçte bizleri oldukça duygulandıran anlar da yaşadık. Birçok bursiyerimiz aldığı TEV bursunun bir kısmını fonumuza bağışladı. Yine bir emeklimiz emekli maaşının tamamını fonumuza aktararak yardımlaşma ve dayanışmanın en güzel örneklerini gösterdi. Zonguldaklı ve bir madenci çocuğu olan, Amerika Yale Üniversitesinde doktorasını yapan eski TEV bursiyeri de yakın çevresini harekete geçirerek fona destek verdi. Londra’da yaşamlarını sürdüren iki Türk, Edinburgh Maraton Festivali’nde koşuyu Soma için tamamladılar. Harçlıklarından arttırarak kendi aralarında para toplayarak bağış yapan ilkokul öğrencilerimiz oldu. Birçok şirket çalışanı kendi aralarında Soma için para topladılar, şirketleri de aynı miktarda bağışı ekleyerek destek oldu. Türk Eğitim Vakfı olarak milletimizin gösterdiği bu büyük hassasiyete teşekkürü bir borç biliyoruz” dedi.