05 Haziran 2018

TEV Uğuz Tarık Demirağ Raylı Sistemler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin Temeli Atıldı


51 yıldır gençlerin eğitimine destek vererek, Türkiye’nin aydınlık yarınları için çalışan Türk Eğitim Vakfı (TEV), bağışçısı Uğuz Tarık Demirağ’ın vasiyetiyle 32 derslikli mesleki ve teknik lisenin temel atma törenini gerçekleştirdi. TEV, Türk Milli Eğitimi’nin hizmetine sunduğu 30’a yakın eğitim tesisine bir yenisini daha eklemek üzere Uğuz Tarık Demirağ projesinin ilk ayağını başlatmış oldu.

Türkiye Cumhuriyeti demiryolları inşaatına ilk ve sayısız katkıları olan, varlıklarını Türkiye'nin kalkınmasında büyük işlere yatırmış Naci Demirağ’ın oğlu hayırsever iş adamı Uğuz Tarık Demirağ’ın bağışı ve vasiyetiyle yapılacak olan TEV Uğuz Tarık Demirağ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin temel atma töreni gerçekleşti. Törene, TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, TEV Yönetim Kurulu Üyesi Sezai Taşkent, TEV Genel Müdürü Yıldız Günay, Merhum Uğuz Tarık Demirağ’ın  kız kardeşi Suna Eralp, TEV bağışçıları ve Ümraniye Kaymakamı Suat Dervişoğlu, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, İlçe Milli Eğitim Müdürü Süleyman Gökçimen katıldı.

Temel atma töreninde konuşma yapan TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, “Vakfımızın hassasiyet gösterdiği en önemli konulardan biri, ülkesine karşı sorumluluk duyan birçok hayırseverin arzularını, ideallerini TEV çatısı altında gerçekleştirmesi ve ölümsüzleştirmesidir. Türkiye’nin yetiştirdiği kıymetli hayırseverler, birikimlerini gönül rahatlığıyla TEV’e emanet etmekte, bu birikimlerin ihtiyaç duyan yeni nesillere hakkaniyetle ulaştırıldığından da emin olarak huzur bulmaktadırlar. Bu değerli isimlerden biri, bağışçımız merhum Uğuz Tarık Demirağ’dır. Cumhuriyet’in ilan edildiği yıllarda ulusumuz dünyaya örnek bir kalkınma mücadelesine girince Demirağ Ailesi büyük görevler üstlenmiştir. Ankara’nın modern bir başkent olarak yeniden inşası; Anadolu’nun dört yanına demiryolu ağıyla ulaşılması; su, ulaşım, sağlık sorunlarının çözümü gibi temel konularda; Demirağ Ailesi kendilerine bu soyadını veren Atatürk’ün direktifleri doğrultusunda, dürüst ve memleket sever müteahhitliğin öncüleri olmuşlardır. Geçmişi şekillendiren bu istisnai ve güzel aile, gelecekte de ülkenin teknolojisine iz bırakacak bir eğitim kurumu yapıyor. Türk Eğitim Vakfı olarak bizler de payımıza düşen bu yüce sorumluluğu yerine getirmenin gururunu yaşıyoruz”dedi.

Yapılacak olan okulun ülkemize hayırlı olmasını dileyen Yırcalı, ‘’Gelecekte okulumuzda öğrenim görerek, devlet ve toplum hayatının güzide yerlerinde görev alacak, ülkemizin gelişimine katkı sağlayacak birçok evladımızın burada yetişmesini temenni ediyorum.’’ diyerek sözlerini sonlandırdı.

Ümraniye Kaymakamı Suat Dervişoğlu, kısa bir konuşma gerçekleştirerek “Bu güzide yatırımın ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, “Ülkemizi eğitimli gençlerimize emanet edeceğiz. Bu vesileyle okulumuzda emeği geçen herkese; bağışçı ailemize, Türk Eğitim Vakfı’na teşekkür ediyorum. Okulumuz hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Programın sonunda Türk Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı ve Belediye Başkanı Hasan Can Bağışçı Merhum Uğuz Tarık Demirağ’ın kardeşi Suna Eralp’e çiçek takdim etti. Ardından protokolün butona basmasıyla temel atma töreni sona erdi.

İnşası süren eğitim bloğunda toplamda 32 adet derslik,  1 adet çok amaçlı salon, 1 adet kütüphane, 1’er adet temel mekanik, elektrik ve bilgisayar atölyesi, 1 adet demiryolu elektrik-elektronik ölçme laboratuvarı, 1 adet teknik çizim atölyesi, 1’er adet resim ve müzik dersliği, 1’er adet kimya ve biyoloji laboratuvarı bulunacak.