12 Mart 2015

TEV Yeni Dönem Üstün Başarı Bursiyer Basın Toplantısı


Türk Eğitim Vakfı 2014-2015 Öğretim Yılında 42 Öğrenciye Daha Üstün Başarı Bursu Verecek 

Türkiye’de verilen en yüksek miktarlı burs olma özelliğine sahip Türk Eğitim Vakfı (TEV) Üstün Başarı Bursu’ndan 2014-2015 öğretim yılında 42 öğrenci daha yararlanacak. Geçmiş yıllardan bursu devam eden öğrencilerle birlikte toplam 207 üstün başarılı gence, bu öğretim yılında aylık ortalama 1.000 TL burs verilecek. 

1967 yılından bu yana Türkiye’nin aydınlık geleceği için eğitime destek veren Türk Eğitim Vakfı (TEV), 2014-2015 öğretim yılında “TEV Üstün Başarı Bursu” almaya hak kazanan 42 öğrenciyi tanıttı. TEV Mütevelli Heyeti Başkanı Rona Yırcalı, Türk Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç, TEV Yönetim Kurulu Başkan Vekili Av. Zuhal Dönmezer Çakıroğlu, TEV Genel Müdürü M. Yıldız Günay ve TEV Yönetim Kurulu üyelerinin ev sahipliğinde gerçekleşen basın toplantısına, burs almaya hak kazanan öğrencilerin yanı sıra TEV bağışçıları ve gönüllüleri de katıldı.

Türk Eğitim Vakfı’nın 40. kuruluş yılı vesilesiyle Türkiye’de ilk defa geleceğin liderlerini desteklemek üzere 2007 yılında verilmeye başlanan Üstün Başarı burslarından bu yıl eklenen 42 öğrenci ile birlikte toplam 207 öğrenci yararlanıyor.

TEV Mütevelli Heyeti Başkanı Rona Yırcalı ise konuşmasında; “Türk Eğitim Vakfı 1967 yılında rahmetli Vehbi Koç’un önderliğinde, maddi desteğe ihtiyaç duyan parlak gençleri yetiştirmek, onlara destek olmak için kuruldu. TEV’in, geliştirdiği burs sistemi öncelikle Türkiye için düşünülen bir sistemdi. Fakat bugün Türkiye için oluşturulan burs sistemi geliştirildi. Gençlerimiz, TEV’den aldıkları burs yardımlarıyla Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri hatta Singapur’da öğrenimlerine devam ediyorlar. TEV, Türkiye ile büyüyen, Türkiye’nin imkanlarıyla ilerleyen Türkiye’nin ihtiyaçlarına cevap vermeyi amaçlayan ülkemizin en önemli vakıflarından biri olmaya devam etmektedir.” dedi.  

Türk Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Av. Zuhal Dönmezer Çakıroğlu konuşmasına; “Ülkemizin geleceğinde çok önemli rol alacak gençlerin dünyayı algılayışları ve temel anlayışları, büyük oranda eğitim gördükleri yıllarda oluşmaktadır. Doğal olarak gençlerimizin bu kazanımlarının, kendilerinin ve özellikle ülkemizin geleceği üzerinde, değiştirilmesi çok zor ve kalıcı etkileri olmaktadır. Bu düşünceler ışığında ülkemizin geleceğinde rol oynayacak gençlere daha fazla kaynak ayrılması gerektiğini düşünerek, Üstün Başarı Burslarını hayata geçirdik” diyerek başladı.

Çakıroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün, Türk Eğitim Vakfını yücelten, bugünlere getiren ve ülkemizin geleceğini kaliteli ve yaygın eğitimde gören değerli bağışçılarımızın gurur günüdür. Gerek menkul ve gayrimenkul varlıklarını vakfımıza bağışlayarak gerek bireysel ve kurumsal imkanları seferber ederek ülkemizin eğitimine büyük hizmet eden tüm hayırseverlere huzurunuzda şükranlarımızı sunuyor, ebediyete intikal edenleri de saygı, rahmet ve şükranla anıyoruz.”

Türk Eğitim Vakfı Genel Müdürü Yıldız Günay ise ’’Ülkemizin aydın geleceğine doğru hayalimize bir adım daha yaklaştığımız bu günde hep bir aradayız.  TEV Üstün Başarı Bursu almaya hak kazanan, başarılarıyla ve öncü özellikleriyle ülkemizi çağdaş bir geleceğe taşıyacağına, kendi alanlarında Türkiye’yi dünya liderliğine doğru hızla ilerleteceğine inandığımız 42 öğrencimiz daha aramıza katıldı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da seçim sürecimiz detaylı ve adanmış bir çalışmanın eseriydi’’ dedi.

Günay, bursiyerlere de iyi dileklerini şu sözlerle ifade etti; ’’Sevgili bursiyerlerimiz, birer TEV bursiyeri olarak yeni bir döneme giriyorsunuz. Akademik başarılarınızı bütünsel yaşam başarınıza, bireysel çalışmalarınızı toplumsal etkiye dönüştüreceğiniz, hayallerinizi hayata geçirip ülkemizi çağdaş bir geleceğe taşıyacağınız yolun başındasınız. Akademik başarınızı en üst seviyede tutmaya çalışırken birey olarak gelişmek, topluma dokunarak büyümek, hepsini birden yapmak kimi zaman sizi zorlayabilir. Ama unutmayın sizler geleceğimizin öncüleri olacaksınız, Türkiye sizin eğitiminizle ilerleyecek, Türkiye sizlerle ilerleyecek… Hepinize başarılar diliyorum.’’

Aylık ortalama 1.000 TL’lik eğitim desteği

2014-2015 öğretim yılından burs almak için başvuran öğrenciler arasında yapılan değerlendirme işlemlerinin sonunda 40 öğrenci Üstün Başarı Bursunu almaya hak kazandı. Bu üstün başarılı gençlere ek olarak sanat alanında eğitim alan 2 öğrenci, yine konusunda uzman öğretim üyeleri huzurunda gerçekleştirilen müzik sunumları sonucunda seçilerek üstün başarı bursuna layık görüldü.  Böylece 2014-2015 öğretim yılında geçen yıldan devam eden 165 öğrenciye ilave olarak Türkiye’nin farklı illerinden burs başvurusu yapan 42 yeni öğrenci seçildi ve toplam Üstün Başarı Bursiyer sayısı 207’ye ulaştı.

Üstün Başarı Burslarına; Lisans Yerleştirme Sınavında (LYS),  MF1, MF2, MF3, MF4, TM1, TM2, TM3, TS1, TS2 puan türlerine göre ilk 5000’e giren, Hukuk, İdari Bilimler,  Mühendislik-Mimarlık, Sağlık Bilimleri, Sosyal Bilimler ve Temel Bilimler alanlarında öğrenim gören öğrenciler  ve ayrıca hazırlık sınıfından 1. Sınıfa ve 2. Sınıfa geçen öğrenciler de başvuru yapabiliyor. Bu öğrencilerin başvuruda bulunabilmesi için, üniversiteye girdiği yıl LYS’de ilk 5000’e girmesi, hazırlık sınıfını başarıyla geçmesi, 1. Sınıfı da en az 3,50 (100 üzerinden not verilen üniversitelerde en az 87,5) not ortalaması ile tamamlamış olması gerekiyor.

Üstün Başarı Müzik Bursu’na ise Piyano, Arp, Gitar, Yaylı Çalgılar, Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar Ana Bilim Dallarından 2. sınıfa geçmiş öğrenciler başvurabiliyor. Müzik Bursiyerleri Devlet Konservatuvarı Öğretim Üyeleri huzurunda gerçekleşen dinleti programı sonucunda seçiliyor.