TEV ile 66 Başarılı Öğrenci Daha, Yurt Dışında Yüksek Lisans ve Üst İhtisas Yapma Şansı Yakaladı


Türk Eğitim Vakfı'ndan (TEV) 2011-2012 öğretim yılında yurtdışı yüksek lisans ve üst ihtisas bursu almaya hak kazanan 66 yeni bursiyer, TEV Mütevelli Heyeti Başkanı Rona Yırcalı ve Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç ve Yönetim Kurulu Üyeleri, başarılı bursiyerler, bağışcılar ve TEV Gönüllüleri'nin katıldığı basın toplantısıyla tanıtıldı. TEV'in bursuyla halen ABD, İngiltere, Almanya ve Fransa'daki çeşitli üniversitelerde yüksek lisans ve üst ihtisas yapma şansı yakalayan 97 başarılı gence, 2011- 2012 öğretim yılında 66 yeni bursiyer daha eklendi.   

TEV'in kuruluşundan bu yana geçen 44 yıl içinde 185 bin gence eğitim desteği sağladığını belirten Ömer M. Koç, halen TEV burslarıyla yurt içinde 8 bin 750, yurtdışında da 97 öğrencinin eğitim göndüğünü söyledi.  1969 yılından bu yana da başarılı gençelere yurtdışında yüksek lisans ve üst ihtisas bursu verdiklerini belirten Ömer M. Koç, bu yıl katılacak öğrencilerle birlikte 2011-2012 öğretim yılında yurtdışında 162 gencin TEV burslarıyla eğitim alacağını vurguladı. 

TEV'in, üst düzey yönetici, bilim adamı, sanatçı, yani Türkiye'nin geleceğini kuracak liderler yetiştirmek hedefiyle başlattığı yurtdışı burslarından bugüne kadar 1309 gencin eğitim şansı yakaladığını belirten Ömer M. Koç, "Bugün Türkiye'nin geleceğinin daha da parlak olmasını sağlayacağına inandığımız yurt dışı bursiyerlerimiz için burdayız. Bu yıl yurt dışı bursunu almaya hak kazanmış, 66 yeni genç arkadaşımız daha yanımızda" diye konuştu. 

Ömer M. Koç'un verdiği bilgiye göre; 66 yeni bursiyerin 5'inin tüm giderleri, TEV'in öz kaynaklarından karşılanacak. Diğer gençlerin bursları ise TEV özkaynaklarının yanı sıra eğitim için gittikleri ülkelerin resmi kuruluşları veya sivil toplum kuruluşları katkılarıyla verilecek. 

TEV Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç'un konuşmasını, basın toplantısına katılan yeni 65 yurtdışı bursiyeri için verdiği "Gelecekte de toplumdan aldığınız bu desteği, topluma aktarmayı görev bilerek ülkemizin kalkınmasına yardımcı olunuz " öğüdüyle tamamladı.

TEV üst yönetimi ve yeni bursiyerlerin yanı sıra TEV'in çalışmalarına katkıda bulunan bağışçıların da katıldığı toplantıda,  eğitimleri sırasında başarı sağlayan yurt içi bursiyerlere de plaket verildi. 

Bu yıl yurt dışı bursu alan başarılı gençlerden, TEV kaynaklarından  ABD'ye 3, İngiltere'ye 2, TEV-British Chevening müşterek burslarından İngiltere'ye 3, TEV-DAAD müşterek burslarından Almanya'ya 40, TEV Fransız Büyükelçiliği burslarından Fransa'ya 11, TEV-TOFAŞ burs fonundan İtalya'ya 3, TEV-TÜSİAD burs fonundan ABD'ye 1, TEV-Garring Vakfı burs fonundan Danimarka'ya 1 genç gönderilecek. Dr. Orhan Birman burs fonundan ise  ABD'ye 1, İngiltere'ye 1 olmak üzere 2 genç tıp doktoru araştırma çalışmaları yapmak üzere bursla eğitim görecek.  

TEV, Türkiye'nin geleceğini kuracak liderler yetiştirmek üzere, 1969 yılından bu yana yurt dışında yüksek lisans ve doktora bursları veriyor. Bugüne kadar 1309 gence yurt dışı bursu sağlayan TEV, eğitime gönül vermiş bağışçılar ve vakıf çalışanları ile ülkemizin ihtiyaç duyduğu üst düzey yönetici, bilim adamı ve sanatçıların yetişmesine destek oluyor.  

TEV yurt dışı bursları hakkında: 

TEV-The British Chevening İngiltere Bursları:

Türk Eğitim Vakfı, 1990 yılından bu yana British Chevening ile İngiltere'de master öğrenimi için müşterek burs veriyor. Bursiyerlerin giderleri her iki kurum tarafından %50'şer oranda karşılanıyor. Bugüne kadar 279 başarılı Türk genci burstan faydalandı. Burslar, mühendislik, ekonomi ve sosyal alanları kapsıyor. 2011-2012 öğretim yılında 3 genç bu burstan faydalanacak. 

TEV-DAAD Almanya Bursları:

Türk Eğitim Vakfı, 1998 yılından itibaren Alman Akademik Değişim Servisi (DAAD) ile birlikte Almanya'da Ekonomi, işletme, teknik ve sosyal alanlarda müşterek burs veriyor. Bursiyerlerin giderlerinin %50'si DAAD, %50'si ise TEV tarafından karşılanıyor. Bugüne kadar 325 başarılı Türk genci burstan yararlandı. 2011-2012 öğretim yılında da 40 genç burstan faydalanacak. 

TEV-Fransa Büyükelçiliği Fransa Bursları:

Türk Eğitim Vakfı ile Fransa Büyükelçiliği arasında yapılan anlaşma gereği 2004 yılından itibaren Fransa'da yüksek lisans bursları veriliyor. Bu güne kadar 72 genç bu burstan yararlandı. 2011-2012 öğretim yılında ise 11 genç burstan yararlanacak. Bursiyerlerin giderlerinin %50'si TEV, %50'si ise Fransa Hükümeti tarafından karşılanacaktır.  

TEV-Garring Vakfı Danimarka Bursları:

Danimarkalı Karl Johannes Garring ve Türk eşi Zahide Zehra Garring'in vasiyeti doğrultusunda Danimarka'da kurulan Garring Vakfı'nın gelirleri TEV'e aktarıldı. Bu fondan, 1996 yılından itibaren Danimarka Teknik Üniversitesi'nde teknik alanlarda master öğrenimi için burs veriliyor. Bu güne kadar 19 genç burstan yararlandı. 2011-2012 öğretim yılında da 1 genç burstan yararlanacak. 

TEV Japonya Bursları:

Türk Eğitim Vakfı ile Uluslararası Japon Üniversitesi arasında yapılan görüşmeler sonucunda 1986 yılından itibaren her yıl TEV'in önerdiği gençlere bu üniversiteden karşılıksız burs temin ediliyor. Bugüne kadar 13 genç burstan yararlandı. 

Yurtdışı Tıp Bursları- Dr. Orhan Birman burs fonu:

Türk tıbbının seviyesinin yükseltilmesine katkıda bulunmak amacıyla 1996 yılından bu yana, Türkiye'de ihtiyaç duyulan temel bilimler ve uygulamalı alanlarda, Tıp Fakülteleri ve Eğitim Hastaneleri tarafından aday gösterilen başarılı, uzman tıp doktorlarına; Batı Avrupa, ABD ve Kanada'da üst İhtisas, doktora ve araştırma çalışmaları için burs veriliyor. Bu güne kadar 57 genç tıp doktoru burstan yararlandı. 2011 yılında 2 genç tıp doktoru daha seçilmiştir. 

TEV-Tofaş-Fiat İtalya Bursları:

TEV-TOFAŞ-FİAT arasında 2009 yılında yapılan anlaşma gereği İtalya'da burs verilmeye başlanmıştır. Geçen iki yılda 4 gence İtalya'da burs imkanı sağlanmıştır. Bu yıl seçilen 3 genç daha İtalya'ya gönderilecek. Bursiyerlerin tüm giderleri FIAT Burs fonundan karşılanacaktır.  

TEV-TÜSİAD Bursları:

TEV-TÜSİAD arasında bu yıl yapılan anlaşma gereği yurt dışında burs verilmeye başlanmıştır. Bu yıl seçilen 1 genç ABD'ye gönderilecek. Bursiyerlerin tüm giderleri TÜSİAD Burs fonundan karşılanacaktır.  

TEV yurt içi bursları hakkında:

TEV yurt içinde Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı, başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı olan meslek lisesi, üniversite, master ve doktora öğrencilerine burs veriyor. Bugüne kadar yurt içinde 185.000 burs veren Vakıf'tan sadece 2010-2011 öğretim yılında 8.750 öğrenci burs alıyor. Her öğrenci bağlı bulunduğu öğretim kurumu aracılığı ile TEV'in burs şartları doğrultusunda seçiliyor. TEV burslarından yararlanmak isteyen öğrencilerin 1-31 Ekim tarihleri arasında TEV'in web adresi olan www.tev.org.tr 'den form doldurmaları ve öğretim kurumlarına teslim etmeleri gerekiyor.  

TEV ilkleri başlatan bir sivil toplum kuruluşu olarak Türkiye'de ilk defa geleceğimizin liderlerini desteklemek üzere, 2007 yılından itibaren Vakfın 40. yılı vesilesiyle 40 gence "TEV Üstün Başarı Bursu" verdi. Halen 165 öğrenci TEV Üstün Başarı Bursu alıyor. Üstün Başarı Bursiyerleri, LYS'de ilk 2000'e giren ve liderlik vasıfları olan öğrenciler arasından seçiliyor. TEV, Üstün Başarı Bursu sayısını her yıl artırarak devam ettirmeyi ve Türkiye'nin geleceğine yön verecek bu gençlerin en iyi şekilde yetişmelerine destek olmayı hedefliyor.

TEV Hakkında

Başarılı öğrencilere burs veren, okul, öğrenci yurdu ve merkezleri açan, eğitim ve öğretim alanında çeşitli projeleri hayata geçirerek milli eğitime katkıda bulunan, Türkiye'nin en köklü vakıflarından TEV, bugüne kadar yurt içinde 185.000, yurt dışında ise yüksek lisans için 1.309 öğrenciye eğitim bursu sağladı. Eğitime katkılarını 23 adet eğitim tesisi yaptırarak destekleyen TEV, 15 İlköğretim Okulu, 2 Anadolu Lisesi, 2 Yurt Binası, 1 Çıraklık Eğitim Merkezi, 1 Çok Amaçlı Toplum Merkezi ile 1 Çocuk Kütüphanesi'ni Türk Milli Eğitimi'nin hizmetine sundu. Ayrıca 2001 yılında üstün yetenekli öğrencilerin eğitim gördüğü Türkiye'deki tek okul olan TEVİTÖL'ü (TEV İnanç Türkeş Özel Lisesi) devraldı.

TEVİTÖL Hakkında

TEVİTÖL'de IQ'su 130'un üzerinde olan öğrenciler, 3 aşamalı bir sınav sistemi ile seçilmektedirler. Öğrenciler ilgileri ve yetenekleri doğrultusunda yetiştirilmekte, okulda Anadolu Liseleri müfredatı yanı sıra proje temelli eğitim sistemi uygulanmaktadır. TEVİTÖL'den mezun olan öğrenciler dünyanın en iyi üniversitelerinden tam burs kazanmakta, Türkiye'de de önde gelen üniversitelerde eğitim görmeye hak kazanmaktadırlar. TEVİTÖL'de 2010-2011 öğretim yılında 192 öğrenci eğitim görmüştür. 2011-2012 öğretim yılında da 15'i tam burslu,  45'i kısmi burslu öğrenci olmak üzere 60 yeni öğrenci alınacaktır.