09 Nisan 2014

TEVİTÖL Güher & Süher Pekinel Müzik Bölümü ile Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenlerin Konserleri


    

 

TEVİTÖL Güher & Süher Pekinel Müzik Bölümü 

G & S Pekinel  Müzik Bölümü, 2006 / 2007 öğrenim yılında, TEVİTÖL öğrencilerinin ve yönetimin yoğun istekleri doğrultusunda kurulmuştur. 

Müzik Bölümündeki öğrenciler, Müzik Bölümü Yöneticisi Soley Akalın ve Uygulama Koordinatörü Ayşegül Kirmanoğlu   idaresinde,   konservatuarlarda öğretim görevlisi ve orkestra sanatçısı olan hocalarının desteği ve disiplinli bir çalışma ile, enstrüman hakimiyetine ulaşmak üzere, müziğin ilham verici ve dinlendirici etkisi ile yetiştirilmektedirler. 

Öğrenciler, bölüme müzikal duyum sınavı sonrasında seçilerek; genel müzik eğitimi, solfej ve müzik tarihi  derslerini kapsayan programa dahil oluyorlar. Güncel bir eğitim ile müzik derslerini mümkün olan en üst seviyeye çıkarmak, yeni eğitim sistemleri oluşturmak ise müzik bölümünün ana hedefi  teşkil etmektedir.

Bu yıl MEB Talim Terbiye Kurulu tarafından  onaylanan müzik eğitim  programı kapsamında müzik dersi haftada 2 saate çıkarılmış ve notla değerlendirme yapan e-okul not sistemine geçiş yaparak, müziğin kendileri olduğunu bu konserlerde vurgulayacaklar.

Tüm öğrencilerin eğitim  sistemi dolayısıyla içinde bulundukları sınav yarışında, müzik yaparak ve paylaşarak ruhsal anlamda rahatlamaları, yaratıcılıklarını daha dengeli ve istikrarlı yaşamaları, iç disiplinlerini geliştirmeleri, müzik ile genel ve evrensel kültüre bakış açılarının zenginleşmesi hedefenlenmektedir.

TEVİTÖL bir müzik okulu olmamasına rağmen, öğrencilerin içinde bulundukları ortam  yarı zamanlı konservatuar’ın ilk seviyesi ile kıyaslanabilir. Bunun en önemli kanıtlarından biri   Müzik Bölümü'nde iki yıl kompozisyon eğitimi aldıktan sonra Siyaset Bilimi ve Kompozisyon dallarında tam burs kazanarak çalışmalarını Minnessota ve Texas – Colorado’da sürdürüp birincilikler alan Egemen Kesikli ile bölümde üç yıl fagot eğitimi aldıktan sonra Li Pu Chun United World College'de öğrenim görmeye hak kazanan Cengiz Cemaloğlu, Hong Kong Gençlik Senfoni Orkestrası'nda ilk ve tek Türk Fagot öğrencisi olarak seçilmesi, TEVİTÖL'de verilen eğitim kalitesini yansıtıyor. Cengiz Cemaloğlu aldığı referanslar sonucu üniversite öğrenimi için, Harvard, Princeton ve Yale'dan 100% burs almıştır.

TEVİTÖL Müzik  Bölümü  çerçevesinde  düzenlenen  konserler  ile,  öğrencilerin ulaştıkları seviye ve  gösterdikleri  gelişimi sizlerle paylaşmayı arzu ediyoruz. 

 

Dünya Sahnelerinde Genç Yetenekler Projesi 

1948 yılında Türkiye’de üstün yetenekli çocukların en iyi şekilde eğitilmesi için her türlü olanağı sağlamak amacıyla devletin yürürlüğe koyduğu “Harika Çocuk Yasası”nın son 15 yılda işlevini yitirmesi, bu alanda büyük boşluk yaratmıştır. 

Bu duruma yönelik bu formda ne yazık ki örgütlenmiş özel bir girişim bulunmamaktadır. Kendi çabalarıyla yollarını bulmaya çalışan genç yetenekler ise maddi ve manevi zorlukların yanı sıra, dünya platform ve pazarı hakkında bilgi ve birikim eksikliği içindedirler.

Bu bağlamda, 2010 senesinde Onduline Avrasya’nın finansal desteği ile başlattığımız “Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler” projesinin hedefi, dünya çapında sanatçıların yetişmesi amacıyla, üstün yetenekli müzisyenler için dünyaya açılan bir pencere yaratarak, eğitimlerini, her biri kendi alanında isim yapmış pedagog ve müzisyenlerle gerçekleştirmelerini sağlamaktır. Yetenekler, Türkiye’nin dört bir yanındaki konservatuar ve üniversitelerden seçilerek, Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall’de bir eleme sınavı da içeren üç etaptan geçtikten sonar projeye alınıyor.

Profesyonel bazda kariyerlerini doğru planlayabilmeleri için, uluslararası yarışmalar ve tanınmış müzisyenlerin masterclass’larında yer almaları, projenin en önemli unsurlarından biridir.

Projenin ilk yılı, 2011’in sonunda düzenlenen İstanbul, Ankara ve İzmir konserlerine kısa bir sure zarfında hazırlanan genç yetenekler,beklentilerin üstünde bir performans sergileyerek, medya ve dinleyicilerin son derece olumlu reaksiyonları yanı sıra, konser esnasında kaydedilen CD 7 DVD ile bu başarıyı kanıtlamışlardır. CD / DVD seti, bursiyerlerin kariyerlerindeki basamaklarında geniş dinleyici kitlesi ile iç içe olmalarını ve tanınmalarını amaçlamaktadır. Sanatçılar, her açıdan birikimli ve bilinçli bir solist olmayı gerektiren, müziği anında diğer sanatçılarla paylaşırken, değişik yorum olanaklarına kapı açan Oda Müziği aracılığıyla, ortak müzik bilinçlerini ve bireysel yaratıcılıklarını ortaya koymuşlardır.

Kasım 2013’de Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ile birlikte çaldıktan sonar Nisan 2013’te Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall’de konser verdiler. Veriko Cumburidze’nin Eylül 2012’de “7.Uluslararası Tchaikovsky Genç Müzisyenler Yarışması”nda jürinin ortak kararı ile en yüksekpuanı elde ederek kazandığı birincilik ile birlikte genç yetenekler, uluslararası yarışmalarda altı birincilik ve üç ikincilik kazanmışlardır.

2013-14 sezonundan itibaren Tüpraş tarafından sponsorlanan proje, 12 genç yeteneğe burs sunarak Viyana, Paris, Milano, Berlin, Münih, Leipzig, Köln, Zürih ve Brüksel’de dünyanın en iyi konservatuar ve üniversitelerinde eğitimlerine devam etmelerini sağlıyor. Uluslararası kariyerlerine adım atarken, genç yetenekler bu sene Türkiye’deki konserlerin yanı sıra Avrupa’nın en saygın konser salonlarından olan Tonhalle Zürich ve KKL Luzern’de konser verecekler. Türkiye’deki performansları arasında İstanbul Süreyya Operası’nda, İstanbul Alman Konsolosluğu’nda yılbaşı kültür programlarının bir parçası olarak ve İstanbul Martı Oteli’nin konser serilerinde konserler bulunuyor.

Davetiyeler:

29 Nisan 2014 - Notre Dame De Sion

 

03 Mayıs 2014 - Özyeğin Üniversitesi