TEV’in En Büyük Bağışçısına Teşekkür


Türk Eğitim Vakfı (TEV) değerli bağışçısı Merhume Türkan Sedefoğlu'nu, vefatının 22. yılı nedeniyle Edirnekapı Şehitliği'ndeki kabri başında gerçekleştirilen törenle anıyor. 

Türkiye'de radyo reklamcılığının kurucuları arasında yer alan Merhume Türkan Sedefoğlu için 23 Ocak Çarşamba günü Edirnekapı Şehitliği'nde düzenlenen törene; yakınları, adını taşıyan okulun öğrencileri, burs fonundan yararlanan öğrenciler ve TEV yetkilileri katılıyor. 

İstanbul'da 23 Mart 1929'da dünyaya gelen Türkan Sedefoğlu, 23 Ocak 1991'de geçirdiği elim bir trafik kazası sonucu hayatını kaybetti.

Menkul ve gayrimenkullerini TEV'e bağışlayan Türkan Sedefoğlu, bağışının bir kısmıyla okul yapılmasını ve ayrıca her yıl Darüşşafaka Lisesi'nden mezun olan öğrencilere de öncelik tanınarak kendi adına burs verilmesini istemişti. 

Tüm mal varlığını eğitime katkı sağlamak amacıyla TEV'e bağışlayan Türkan Sedefoğlu'nun fonundan bugüne kadar 11.896 burssağlanırken; Kuzguncuk'ta 24 derslikli bir ilköğretim okulu ve üstün yetenekli çocukların eğitim gördüğü TEVİTÖL'de kız öğrenci yatakhanesi yapıldı.