04 Mayıs 2018

Türk Eğitim Vakfı 51. Kuruluş Yıl Dönümünü Kutladı


Başarılı ve maddi imkanı kısıtlı gençlere eğitim desteği veren Türk Eğitim Vakfı (TEV), 51. Kuruluş yıl dönümünü gala yemeğiyle kutladı. TEV Mütevelliler Heyeti Başkanı Ömer M. Koç, TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı ve TEV Genel Müdürü Yıldız Günay’ın ev sahipliğinde düzenlenen etkinliğe TEV’in hibe ve vasiyet bağışçıları ile bursiyerleri katıldı.

Türk Eğitim Vakfı, Wyndham Grand İstanbul Kalamış Marina Hotel’de, TEV Mütevelliler Heyeti Başkanı Ömer M. Koç, TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı ve TEV Genel Müdürü Yıldız Günay ev sahipliğinde 51. Kuruluş yıl dönümünü kutladı. Vizyoner iş insanı merhum Vehbi Koç önderliğinde 205 hayırsever tarafından başarılı ve maddi olanakları kısıtlı gençlerin eğitimini desteklemek amacıyla 1967’de kurulan Türk Eğitim Vakfı’nın düzenlediği gala yemeğine çok sayıda hibe ve vasiyet bağışçısı ile bursiyerler katıldı. Etkinlik kapsamında sahne alan pop ve caz müziğin usta sanatçısı Fatih Erkoç sevilen şarkılarını seslendirerek davetlilere unutulmaz bir gün yaşattı. 

Ömer M. Koç: ‘’Türk Eğitim Vakfı Türkiye’nin Eğitim Vakfıdır’’                

Gala yemeği, Mütevelliler Heyeti Başkanı Ömer M. Koç’un konuşmasıyla başladı. Koç, ‘’Gençlerimizin eğitimine katkıda bulunma amacıyla başlattığımız eğitim seferberliğinde bugün 51. Yılımızı geride bırakmanın gururu içindeyiz. Türk Eğitim Vakfı, kuruluşundan itibaren siz hayırseverlerimizden aldığı bu güçle büyümesini devam ettirmiş ve Türkiye’nin eğitim vakfı haline gelmiştir. 50. yılımızda Geleceğin Adı Umut Olsun projemizi hayata geçirdik. Kurumsallaşan yapımızı daha da etkin kılan faaliyetlerle hızımızı arttırdık. Ülkede yarattığımız eğitim seferberliği güçlü bir TEV rüzgârı estirdi. 51. Yaşımıza girerken yaptığımız her çalışmanın etkili sonuçlarını almanın mutluluğunu yaşıyoruz. İkinci 50 yılımızda ülkemize toplumsal fayda yaratmaya, eğitim konusunda öncü vakıf olmaya, ölçülebilir etki alanlarımızı genişletmeye ve yeni nesil bağışların gelişiminde öncü rol üstlenmeye devam edeceğiz.’’ diye konuştu.

TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı: ’51 Yıl Önce 119 Öğrenci Başlayan Eğitim Bursları bugün 250 Bine Ulaştı’

Gala yemeğinde  konuşma yapan TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, ‘’51 yılı geride bırakan vakfımızın bugün ulaştığı nokta, ülkesine, gençlerine, değerlerine sahip çıkmanın ve çok çalışmanın örnek bir yansımasıdır. Sizlerin desteğiyle TEV bugün Türkiye’nin Eğitim Vakfı’dır. TEV’in başarı hanesinde bugün baktığımızda burslarımızdan kuruluş yılımızda 119 öğrenci yararlanmışken, günümüze kadar verdiğimiz burs sayımız 250 bine yaklaşmıştır. 50. yılımızda TEV Ailesi olarak ülke sathında yürüttüğümüz Geleceğin Adı Umut Olsun projemizle elde ettiğimiz rekor bağışlar ve sonuçlarla çalışmalarımızın karşılığını almanın mutluluğunu yaşıyoruz. Böyle bir motivasyonla başlangıç yaptığımız ikinci 50 yılımızda hedeflerimiz doğrultusunda tüm gücümüzle çalışmaya toplumsal alanda yarattığımız katma değeri ve burslarımızı arttırmaya devam edeceğiz’’ dedi. 

TEV Genel Müdürü Yıldız Günay: ‘ Kız Bursiyerler Yüzde 10 Arttı’

Kutlama yemeğinde konuşma yapan TEV Genel Müdürü Yıldız Günay ise, ‘’Eğitimin ve eğitimli olmanın önemi bugün açık bir gerçek olarak önümüzde. Bu önemi ve gerekliliği 51 yıl önceden gören vakfımız, sağlam kökler üzerinde, yüzü gençlere ve geleceğe dönük bir yapıda yoluna devam ediyor’’ dedi. Eğitimde fırsat eşitliğinin ve özellikle kızların eğitime katılımının önemine dikkat çeken Günay, kadınların eğitim ve çalışma alanındaki yerini her geçen gün arttırmasından ve TEV’in bu noktadaki desteğinden bahsetti. ‘’Ülkemizin çağdaş ve aydınlık bir geleceğe sahip olmasının yolu standartları yüksek, kız ve erkek öğrencilerin eşit şartlara sahip olduğu bir eğitim anlayışından geçiyor.  Kız öğrencilere verdiğimiz burs desteği yüzde 45 oranındayken varoluşumuzun 51. Yılında bu oran yüzde 55’e çıktı. Kız öğrencilerimiz için kurgulanmış özel fonlar hayata geçiyoruz. Üzerinde hassasiyetle durduğumuz bu konuyu önemli bir noktaya taşıdığımıza inanıyorum. Özellikle bursiyerlerimizle karşılaştığımızda ya da onlardan gelen mesajları ve mektupları okuduğumuzda ne denli kıymetli olduğunu anlıyoruz ve tüm zorlu çalışma süreçlerimize rağmen bütün yorgunluklarımız bir anda bitiyor.’’ diyerek sözlerine son veren Günay bir kız öğrencinin TEV’e gönderdiği teşekkür mektubunu paylaştı.  Mesaj davetlilere duygu dolu anlar yaşattı.

TEV Bağışçısı sinema ve tiyatro oyuncusu Defne Yalnız’ın Konuşması Büyük Alkış Topladı

Kutlama yemeğine katılan sinema ve tiyatro oyuncusu, TEV Bağışçısı Defne Yalnız,  ‘Bir çok yere konuşmacı olarak katıldım. Hayatımda ilk defa benimle aynı dünya görüşüne sahip bir salon dolusu insanla böyle bir  anı paylaşmanın büyük heyecanı içindeyim. Çelenk bağışçısı olarak başladığım bu yolculuğa şimdi mal varlığımı bağışlayarak destek olmak büyük mutluluk ve gurur’ diye konuştu.