06 Haziran 2018

Türk Eğitim Vakfı 88 Gence Daha Yurt Dışı Bursu Verecek


Türk Eğitim Vakfı (TEV) tarafından 1969 yılından bu yana Türkiye’nin geleceğine yön verecek değerleri ve liderleri yetiştirmek üzere başarılı gençlere verilen yurt dışı yüksek lisans, doktora ve üst ihtisas bursundan, 2018-2019 öğretim yılında 88 öğrenci daha yararlanacak.

1967 yılından bu yana Türkiye’nin aydınlık geleceği için eğitime destek veren Türk Eğitim Vakfı (TEV), 2017-2018 öğretim yılında yurt dışı yüksek lisans ve üst ihtisas bursu almaya hak kazanan 88 yeni bursiyerini tanıttı. 6 Haziran 2018 tarihinde yurt dışı bursiyerleri tanıtmak amacıyla TEV Mütevelliler Heyeti Başkanı Ömer M. Koç, TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, TEV Yönetim Kurulu Üyeleri, TEV Genel Müdürü Yıldız Günay ev sahipliğinde gerçekleştirilen basın toplantısına, burs almaya hak kazanan başarılı gençlerin yanı sıra yurt dışı bursları için işbirliği yapılan ülkelerin konsolosları, bağışçılar ve TEV program ortakları katıldı.

88 genç daha yurt dışında geleceğe hazırlanacak

TEV Mütevelli Heyeti Başkanı Ömer M. Koç, konuşmasında 51 yıldır gençlerin eğitimine umut olan Türk Eğitim Vakfı’nın, başarısını Türkiye’nin sınırları dışında da sürdürdüğünün altını çizdi. Koç sözlerine şu şekilde devam etti; “Vakfımız 9 ülke ile işbirliği yaparak, başarılı gençlerimize burs imkânı sağlayan ve en büyük bütçeyi ayıran tek sivil toplum kuruluşudur. Türkiye’nin geleceğinin daha da parlak olmasını sağlayacağına inandığımız, Atatürk ilkelerine bağlı, gönlü yurt sevgisi ile dolu 88 yurt dışı bursiyerimiz dünyanın 9 farklı ülkesinde ülkemizi temsil edecekler. Müsterihim ki, bu ailenin bir parçası olarak bizlere nice gururlar yaşatacak, eğitimlerini tamamladıktan sonra yurda dönüp, ülkemiz için değerli katkılar yaratacaklardır.”
Ömer M. Koç’un ardından sözü alan TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı,  ‘’Bugün 88 gencimizi yurt dışına yolcu ediyoruz. Sizlerle tanıştırdığımız bursiyerlerimiz 34 farklı ilden ve Türkiye’nin 18 farklı üniversitesinden gelmektedir. Bu yıl seçilen 40’ı kız, 48’i erkek olmak üzere 88 başarılı gencimiz önümüzdeki aylarda yurt dışında öğrenimlerine başlayacaktır” dedi.

Rona Yırcalı, sözlerini şöyle sürdürdü; “Türk Eğitim Vakfı,  51 yılda 237.586 yurt içi burs, 1.821 yurt dışı burs sağlamış; 30 eğitim kurumu ve 9 ülke işbirliğiyle de ülkemizin gurur kaynağı, örnek ve öncü sivil toplum kuruluşu olmuştur. Yurt dışı burslarımızla; üst düzey yönetici, tıp doktoru, bilim adamı ve sanatçı gençlerimizin yüksek lisans ve üst ihtisas eğitimine destek olarak Türkiye’nin geleceğine yön verecek değerleri yetiştiriyoruz. Halen yurt dışında, 165 gencimiz eğitimlerine devam etmektedir. Ayrıca yurt dışında yüksek lisans öğrenimini başarıyla tamamlayıp, çeşitli üniversitelerden burs alan  bursiyerimiz doktora öğrenimine yurt dışında devam etmektedir. Yurt dışında yüksek lisans ve üst ihtisas eğitimi yapan gençlerimize, Türk Eğitim Vakfı olarak, her yıl yaklaşık 1 Milyon Dolar’ın üstünde (Bu yıl 1.118.000$) burs fonu ayırmaktayız. İşbirliği yaptığımız kurumların katkılarıyla birlikte bu tutar 4 Milyon Doları aşmaktadır. Şu ana kadar Vakfımızla işbirliği yaparak burs olanaklarımıza katkıda bulunan ülkelere, değerli bağışçılarımıza, kurum ve kuruluşlara teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

 406 aday 9 ayrı gün 12 ayrı oturumda mülakata alındı

 TEV’in 1969 yılından bu yana üst düzey yönetici, tıp doktoru, bilim adamı ve sanatçı gibi Türkiye’nin geleceğine yön verecek değerleri yetiştirmek üzere başarılı gençlere yurt dışında yüksek lisans ve üst ihtisas eğitimi imkanı sağlamak için dokuz ülke ile işbirliği yapan Türkiye’deki tek sivil toplum kuruluşu olduğunu belirten TEV Genel Müdür Yıldız Günay; “Yurtdışı burslarımızı 51. ylımızda 88 gence vermenin heyecanı içindeyiz. Her yıl adaylar çoğalıyor, bunun sonucunda da rekabet çoğalıyor. Mart, Nisan ve Mayıs aylarında yaklaşık 406 aday 9 ayrı günde 12 ayrı oturumda mülakata alındılar. Kendi alanlarında başarılı akademisyenlerden oluşan jüri tarafından seçilen 88 öğrenci burs almaya hak kazandı. Mühendislik-teknik alandan 44, Sosyal Bilimlerden 30, Ekonomi ve İşletme den 10 ve Tıp’tan 4 uzman hekimimiz eğitimlerine yurt dışında devam edecekler. TEV bu bursları verirken Almanya, Fransa, Singapur Hükümetleri ve Danimarka, İtalya, İspanya Resmi Kurumları ile müşterek çalışmaktadır. Gençlerimizi bir kez daha yürekten kutluyor, onlara eğitim yolculuklarında başarılar diliyor, eğitimlerini tamamladıktan sonra yurda dönüp, ülkemiz için değerli katkılarını bekliyoruz” dedi.

 2018- 2019 eğitim döneminde;    TEV öz kaynaklarından bu yıl Amerika’ya 6, İsviçre’ye 3, Hollanda’ya 1, Almanya’ya 45, Fransa’ya 14, Singapur’a 12, Danimarka’ya 3, İtalya’ya 2, İspanya’ya 2 olmak üzere toplam 88 genç eğitim hayatlarında yeni bir sayfa açmaya hazırlanıyor.