Türk Eğitim Vakfı Bu yıl Üstün Başarı Bursunu Almaya Hak Kazanan Geleceğin Lideri 70 Genci Tanıttı


Türk Eğitim Vakfının, geleceğin liderlerinin desteklenmesi amacıyla 2007 yılından bu yana verilen 'Üstün Başarı' bursları, bu yıl da TEV Yönetim Kurulu Başkanı
Ömer M. Koç'un katılımıyla düzenlenen toplantıda tanıtıldı.

Başarılı fakat maddi olanaklardan yoksun gençlerin eğitimi için 1967 yılından buyana hizmet veren Türk Eğitim Vakfı, Üstün Başarı Bursuna hak kazanan öğrencileri 21 Ocak 2013 tarihinde Divan Kuruçeşme'de düzenlediği toplantı ile tanıttı.

TEV Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç'un ev sahipliğinde düzenlenen ve bu yıl Üstün Başarı bursuna hak kazanan 70 öğrencinin tanıtıldığı toplantıya, TEV Mütevelli Heyeti Başkanı Rona Yırcalı, Yönetim Kurulu Üyeleri, bağışçılar, bursiyerler ve iş dünyasından bir çok davetli katıldı. Geçmiş yıllardan 146 öğrenci TEV'den üstün başarı bursu almaya devam ediyor. Bu öğretim yılında da 70 öğrenci seçilmiştir. Böylece 2012-2013 öğretim yılında toplam 216 öğrenci TEV'den Üstün Başarı Bursu alıyor.

2012-2013 yılı için seçilen 70 Üstün Başarı bursiyerinin tanıtıldığı toplantıda bir açılış konuşması yapan Türk Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç duygularını şöyle dile getirdi; "Bugün, Türk Eğitim Vakfı'nı yücelten ve bugünlere getiren, ülkenin geleceğini yaygın ve kaliteli eğitimde gören, değerli bağışçılarımızın gurur günüdür. Menkul ve gayrimenkul varlıklarını Vakfımıza bağışlayarak ülkenin eğitimine büyük hizmet eden bu hayırseverlere huzurunuzda sonsuz teşekkürlerimizi sunmak istiyoruz. Üstün Başarı Bursunu kazanan gençlerimizden beklentilerimiz yüksek olup, hepsinin gelecekte başarılarıyla adından söz ettireceğine inanıyoruz. Kendilerini tebrik ediyor, başarılarının bundan sonra da devam etmesini diliyoruz." dedi.

Üstün Başarı Bursunu almaya hak kazanan öğrencilerde birer konuşma yaparak duygu ve düşüncelerini dile getirdiler.

TEV Üstün Başarı Bursları Hakkında Bilgi

Türk Eğitim Vakfı (TEV) 40. kuruluş yılı vesilesiyle 2007 yılından itibaren Türkiye'de ilk defa geleceğin liderlerini desteklemek üzere Üstün Başarı Bursları vermeye başlamıştır. Geçmiş yıllardan 146 öğrenci TEV'den üstün başarı bursu almaya devam etmektedir. Bu öğretim yılında da 70 öğrenci seçilmiştir. Böylece 2012-2013 öğretim yılında toplam 216 öğrenci TEV Üstün Başarı Bursu almaktadır.

Üstün Başarı Bursuna Lisans Yerleştirme Sınavında (LYS),  MF1, MF2, MF3, MF4, TM1, TM2, TM3, TS1, TS2 puan türlerine göre ilk 2000'e giren, Mühendislik-Mimarlık, Sağlık Bilimleri, İdari Bilimler, Temel Bilimler, Sosyal Bilimler ve Hukuk alanlarında öğrenim gören öğrenciler başvuru yapabilmektedir.

İlgili puan türlerine göre ilk 2000'e giren öğrencilerden 5200 öğrenciye, Üstün Başarı Bursları hakkında bilgi mektubu gönderilmiş ve bu burslar için Türk Eğitim Vakfına 1700 öğrenci başvuruda bulunmuştur.

İlk olarak dosya bazında yapılan değerlendirme ile 663 öğrenci kompozisyon yazmaya davet edilmiştir. Kompozisyonlar uzman tarafından okunarak puanlandırılmıştır. Bir sonraki aşamada adaylar kompozisyon puanları da dikkate alınarak sıralanmışlar ve ilk 185  başarılı öğrenci mülakata davet edilmiştir. İstanbul ve Ankara'da 4 gün süreyle, çeşitli uzmanlık alanlarına sahip öğretim üyelerinden oluşan jüri tarafından yapılan mülakatlarda adaylar özellikle liderlik vasıfları ve gelecekteki hedefleri dikkate alınarak değerlendirilmiştir.  Bütün bu işlemlerin sonunda  70 öğrenci Üstün Başarı Bursunu almaya layık görülmüştür. 

Sanat alanında eğitim alan 10 aday içinden 3 sanat öğrencisi, yine konusunda uzman  öğretim üyeleri huzurunda gerçekleştirilen müzik sunumları sonucunda seçilerek üstün başarı bursu almaya layık görülmüştür. 

TEV Üstün Başarı Bursunu alacak öğrencilerden 18'i LYS'de ilk 100, 19'u ilk 500, 14'ü ilk 1000, 14'ü ilk 2000 içerisinde yer almaktadır. Sanat alanındaki 3 bursiyer ise özel yetenek sınavı ile üniversiteyi kazanmıştır. Bursiyerlerimizin 50'si İstanbul'da, 20'si Ankara'da, öğrenim görmektedir. Öğrenciler ailelerinin bulundukları illere göre Türkiye'nin 19 ilinden gelmektedir. Bursiyerlerin 40'ını erkek, 30'unu kız öğrenci oluşturmaktadır.

Koç Üniv.'de 20, Boğaziçi Üniv.'de 19, ODTÜ'de 7, Hacettepe Üniv.'de 5, Bilkent Üniv.'de 5, İstanbul Üniv.'de 4, Galatasaray Üniv.'de 3, Bilkent Üniv.'de 2, İstanbul Teknik Üniv.'de, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniv.'de, Sabancı Üniv.'de, Türk Hava Kurumu Üniv.'de, Yeditepe Üniv.'de 1'er öğrenci öğrenim görmektedir. Alanlarına göre ise 24'ü Mühendislik, 14'ü İdari Bilimler, 11'i Sağlık Bilimleri, 8'i Hukuk, 5'i Sosyal Bilimler, 5'i Temel Bilimler, 3'ü Müzik alanında öğrenim görmektedir.

Bu bursa hak kazanan 70 öğrencinin herbirine 2012-2013 öğretim yılında 9.500 TL burs ödemesi yapılacak ve daha önceki yıllardan devam eden bursiyerlerimizle birlikte 216 bursiyere toplam 2 Milyon 52 bin TL burs ödemesi yapılacaktır.

Bu gençlerin en iyi şekilde yetişmesi için konferanslar, seminerler vb. çeşitli etkinlikler düzenlenerek en iyi şekilde yetişmeleri hedeflenmektedir. Üstün Başarı Bursu alan gençlerin bursları öğrenimleri sonuna kadar devam ettirilecektir.