Türk Eğitim Vakfı Bursa Şubesi Fabrika Gezisi


Türk Eğitim Vakfı Bursa Şubesi tarafından, Bursa Uludağ Üniversitesinde öğrenim gören bursiyerler için 22 Nisan 2011 Cuma günü Aktaş Fabrika gezisi düzenlendi.

Aktaş Holding bünyesindeki 11 şirketten bir olan Aktaş Hava Süspansiyon Sistemleri San.ve Tic.A.Ş.'nin Kestel Organize Sanayi Bölgesindeki fabrikayı gezmeden önce eğitim salonunda Mühendislik Bölümünden Eda hanım tarafından Hava Süspansiyon Sistemleri hakkında genel bilgiler verildi.

Aktaş Hava Süspansiyonları kamyon, otobüs,TIR gibi ağır vasıtalarda kullanılmaktadır.Süspansiyonun araçtaki görevi,yoldaki titreşimlerin kasaya sönümlenerek gelmesini sağlamaktır.

Aktaş Hava Süspansiyonları Türkiye dışında Brezilya, Bulgaristan ve Çin'deki Aktaş Fabrikalarında da üretilmektedir.2010 yılı itibariyle 2 milyon adedi geçen üretim kapasitesi vardır. Üretimin % 80'i ihraç edilmekte olup 80'i aşkın ülkeye ihracat yapılmaktadır. Aktaş Holding'in grup cirosu 110 milyon euro'dur.

Üretim Müdürü Makina Mühendisi Murat Lafçı ve Körük Üretim Sorumlusu Kimya Mühendisi Meral hanım'ın izahatlarıyla  yapılan fabrika gezisinde Merdane, Pres üniteleri ve laboratuar bölümleri ziyaret edildi.Körükler üzerine uygulanan patlama kontrolleri izlendi.Bursiyerlerimiz meslekleri ile ilgili ve merak ettikleri konuları sorarak öğrenmeye çalıştılar ve gezi süresince notlar aldılar.

Gezi sonrasında bursiyerlerimiz fabrika yemekhanesinde öğle yemeğini yedikten sonra Aktaş Holding'in temin ettiği araçlarla fabrikadan ayrıldılar. Bursiyerlerimiz bu geziden memnuniyetlerini belirtmişler ve fabrika gezilerinin devamını dilemişlerdir.

Aktaş Holding,uzun yıllardır Türk Eğitim Vakfı'nı bağışlarıyla destekleyen bir kuruluştur.2010 yılında yeni kurdukları Holding Merkezinin açılış tören davetiyelerine TEV'na bağış yapılması şeklinde not yazılmış ve bu sayede TEV'na 44 adet bağış yapılmıştır.