07 Ekim 2015

Türk Eğitim Vakfı Ezel Gülen Kıray Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Açılışı Yapıldı


Türkiye’nin ilk kadın doktorlarından Ezel Gülen Kıray’ın vasiyeti doğrultusunda, Türk Eğitim Vakfı’na yaptığı bağış ile İstanbul Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından İstanbul Çekmeköy’de yapılan TEV Ezel Gülen Kıray Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin açılışı TEV Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç, İstanbul Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta, Çekmeköy Kaymakamı Cemal Hüsnü Kansız, Çekmeköy Belediye Başkan Yardımcısı Şenol Çetin’in katılımıyla gerçekleşti.

Türkiye’nin ilk kadın doktorlarından Ezel Gülen Kıray’ın TEV’e yaptığı bağış ile İstanbul Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından İstanbul Çekmeköy’de yaptırılan 900 öğrenci kapasiteli 2 tanesi sağlık laboratuvarı olmak üzere 5 laboratuvara sahip, TEV Ezel Gülen Kıray Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin açılışı, TEV Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç, İstanbul Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta Çekmeköy Kaymakamı Cemal Hüsnü Kansız, Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz’ın katılımıyla 7 Ekim’de gerçekleştirilen bir törenle yapıldı.

TEV Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç, açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Türk Eğitim Vakfı’nın, kurucularımızdan bizlere, bizlerden de yeni nesillere kutsal bir emanet olarak ilelebet yaşatacağı en önemli hedefi, ülkesine karşı sorumluluk duyan birçok hayırseverin arzularını, onların eğitim ideallerini TEV çatısı altında gerçekleştirmesi ve ölümsüzleştirmesidir. Bugün kıymetli bağışçımız, Türkiye’nin ilk kadın doktorlarından Sayın Ezel Gülen Kıray’ın vasiyetinde dile getirdiği isteğini hayata geçiriyor ve Türk Eğitim Vakfı Ezel Gülen Kıray Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin açılışını gururla gerçekleştiriyoruz. 2007 yılından bu güne kadar fonundan 1938 burs verilen değerli bağışçımız Dr. Ezel Gülen Kıray’ın adını taşıyan Sağlık Meslek Lisesi’yle bağışçımızın hatıraları ve ismi sonsuzluğa uzanacak, öğrencileri ülkemize eğitimli sağlık çalışanları olarak büyük katkıda bulunacaktır.” dedi.

Açılış törenine Türkiye’nin ilk kadın beyin cerrahı Op. Dr. Aysima Altınok da katıldı ve yakın arkadaşı Dr. Ezel Gülen Kıray’ın mesleki ve hayırsever kişiliğini anlatan bir konuşma yaptı.
Eğitim alanında yaptığı yardımlarla tanınan TEV bağışçısı Dr. Ezel Gülen Kıray yaşamı sırasında çeşitli eğitim kurumlarına bağışlarda bulundu ve Kağıthane’de anne, babasının isimlerini taşıyan bölgenin ilk anaokulunu yaptırdı. 2007 yılında vefat eden Kıray, malvarlığının büyük bir kısmını Türk Eğitim Vakfı (TEV) ve Türk Silahlı Kuvvetleri Mehmetçik Vakfı’na bağışladı. TEV Ezel Gülen Kıray Burs Fonu’ndan bugüne kadar 1.938 burs verildi.