20 Nisan 2015

Türk Eğitim Vakfı Hayri Tokaman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin Açılışı


Türk Eğitim Vakfı (TEV) bağışçısı Hayri Tokaman’ın vasiyetiyle, Türk Eğitim Vakfı’na bağışladığı arsaya, Bursa Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yapıldı. Temeli 2014 senesinde atılan TEV Hayri Tokaman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin açılışını, 17 Nisan’da Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç yaptı.

Bursa’nın hayırsever işadamlarından Hayri Tokaman’ın 1976 yılında Türk Eğitim Vakfı’na (TEV) yaptığı vasiyet ile bağışladığı arsaya Bursa Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından TEV Hayri Tokaman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yapıldı.  Okulun açılışı 17 Nisan’da gerçekleştirilen bir törenle Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bursa Valisi Münir Karaloğlu ve TEV Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç’un katılımıyla gerçekleştirildi.

1985 yılında vefat eden TEV bağışçısı Hayri Tokaman’ın bağışları neticesinde oluşturulan TEV Hayri Tokaman Burs Fonu’ndan bu öğretim yılında 34 öğrenci yararlandı ve sadece Bursa’da bu fondan 2.412 burs verildi.

TEV Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç, Bursa'nın TEV için çok önemli bir il olduğuna dikkat çekerek, "Bugün burada gençlere umut olan merhum bağışçılarımızdan Hayri Tokaman’ın adına yapılan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizin eğitim ve öğretime başlamasını görmenin ve Bursa ilimize bir eğitim kurumu daha kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bursalı bağışçılarımızın fonlarından yaklaşık 20.000 burs verilmiştir. 48 yıldır adeta bir seferberlik ruhuyla yürütülen çalışmalarımız sonucunda bugün verdiği 217.500 yurt içi, 1590 yurt dışı bursun yanında 27 eğitim kurumu ve 9 ülke ile işbirliği ile ülkemizin gurur kaynağı örnek ve önder sivil toplum kuruluşu olmuştur. En büyük hedefimiz, geleceğin mimarları, aydınlık Türkiye’mizin umutları gençlerimizin geleceğe güvenle bakmalarını sağlamak; onların çalışmalarını etkin kılacak destekleri sunarak, ülkemizin ilerlemesinde sürekli ve kalıcı etkiler yaratmaktır'' dedi. 

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ise; “Genç nüfusun yüksek olduğu ülkemizde nitelikli eğitim önem kazanıyor. Nitelikli eğitimle çocuklarımız ülkelerine ve insanlığa hizmet edebilirler. Türk Eğitim Vakfı gibi zengin bir vakıf kurarak sadece eğitim kurumları kurmakla yetinmediği ve sayısı binlere ulaşan burslarla gençlerimize destek olduğu için bu önemli günde Türk Eğitim Vakfı’nın kurucusu rahmetli Vehbi Koç’u da rahmet ve minnetle anıyorum. Türk Eğitim Vakfı ve Vehbi Koç Vakfı’nı takdir ve teşekkürlerimle tebrik ediyorum.” dedi.