Türk Eğitim Vakfı, Onursal Başkanları Adına Doktora Bursu Veriyor - Aydın BOLAK


Türk Eğitim Vakfı 1967 yılında Merhum Vehbi Koç’un önderliğinde 205 hayırsever tarafından kuruldu. Bu değerli büyüklerimiz; Vehbi Koç, Dr. Nejat F. Eczacıbaşı, Ord. Prof. Dr. Sulhi Dönmezer ve Aydın Bolak, hem Turk Eğitim Vakfının kurulmasına öncülük ettiler hem de uzun yıllar çok değerli hizmetlerde bulundular. Ebediyete intikal etmelerinin ardından TEV Yönetim Kurulu tarafından, Onursal Başkanlık mertebesine layık görüldüler.

Türk Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu, Onursal Başkanlarının adını ölümsüzleştirmek amacıyla adlarına doktora bursu vermeyi kararlaştırdı. Üniversiteleri tarafından önerilerek, Onursal Başkanlar adına verilen doktora bursunu almaya hak kazanan gençler, duygu ve düşüncelerini TEV dergisi için kaleme aldılar.

2000 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü Hat Ana Sanat Dalı'nda başladığım lisans öğrenimimi 2004 yılında ikincilik derecesiyle tamamlayarak, Sabancı Ödülüne layık görüldüm. Aynı bölümde devam ettiğim Yüksek Lisans eğitimimi  “Yunanistan’daki Türk Eserlerinde Kitabeler” isimli tez ile tamamladım. 2009 yılında başladığım Doktora eğitimime Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Eski Yazı programında devam etmekteyim.  Doktora eğitimimin ikinci döneminde Türk Eğitim Vakfı'nın kuruluşunda öncülük eden onursal başkanlarından Aydın Bolak adına verilen bir bursu almaya hak kazandım. Birçok vakfın kurucu üyeliğini  yapmış olan Aydın Bolak, Türk Petrol Vakfı bünyesinde Hat ve Tezhip başta olmak üzere Geleneksel Sanatlarımıza ait önemli bir koleksiyonun oluşturulmasına öncülük etmiştir. Bu bursu almaya hak kazanmış olmanın yanı sıra hat sanatını seven ve koruyan bir kişi adına verilen bu değerli bursa sahip olmak benim için ayrı bir gurur vesilesi olmuştur.

Güzel Sanatlar Eğitimi, kullanılan malzeme, araç-gereç ve edinilmesi gereken sanat kitapları bakımından masraf gerektiren bir süreçtir. Bu süreçte yapılan çalışmaları geliştirmek, kişinin kendi yetenek ve emeklerinin yanında kullanılan malzemenin kalitesine de bağlıdır. Aldığım bursla yeni malzemeler kullanıp, farklı teknikler deneyerek çalışmalarımı geliştirmeyi sürdürmekteyim. Gelenekten yola çıkan güncel, özgün ve nitelikli tasarımlar oluşturup, kişisel sergiler açmayı hedefliyorum. Sanat eğitimimin yanı sıra kariyerimde yükselmek için yabancı dil eğitimime de devam etmekteyim. Bu hedefler doğrultusunda gelecekteki planlarımı gerçekleştirmemde aldığım bursun büyük katkısı olduğuna inanıyorum.

Türk Eğitim Vakfı’nın kuruluşunda öncülük etmiş büyüklerimize, bağış yapan tüm hayırseverlere, emek veren TEV yönetimine ve çalışanlarına  teşekkür ediyorum. Gelecekte de aldığım bursun sorumluluğunun bilincinde hareket ederek, TEV'in burs imkanlarını destekleyen ve katkıda bulunan bağışçılardan biri olmayı canı gönülden diliyorum.

Berrin Yapar

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyal Bil. Ens. Geleneksel Türk El Sanatları

Doktora Prg.