20 Ekim 2015

Türk Eğitim Vakfı Yeni Projelerini Duyurdu


Kurulduğu günden bu yana Türkiye’nin aydınlık yarınları için çalışan Türk Eğitim Vakfı (TEV), son yıllarda verdiği burs desteklerinde, hizmete açtığı eğitim kurumlarında, kurumsal işbirlikleri ve sosyal sorumluluk projelerinde gelinen son durum ile 2015-2016 yılları içerisinde hedeflediği süreç yönetimini 20 Ekim Salı günü, Divan Merkez Han’da gerçekleştirilen bir davette duyurdu. TEV Mütevelli Heyeti Başkanı Rona Yırcalı ve TEV Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç ev sahipliğinde gerçekleşen davete TEV yöneticileri, TEV kurumsal bağışçıları, bursiyerlik dönemlerinden bu yana vakıfla kurdukları özel bağlarını sürdürmüş olan başarılı mezun bursiyerler ve TEV’in yine mezun bursiyerlerinden ünlü televizyon, sinema ve tiyatro oyuncusu Mete Horozoğlu katıldı. 

Yarım asra yakın geçmişi ile kurulduğu günden bu yana Türkiye’nin aydınlık geleceği için eğitime destek veren Türk Eğitim Vakfı (TEV), 20 Ekim Salı günü, Divan Merkez Han’da düzenlediği davette son yıllarda hayata geçirdiği projelerde gelinen son durumu ve 2015-2016 yılları içerisinde hayata geçireceği projeleri duyurdu. TEV Mütevelli Heyeti Başkanı Rona Yırcalı ve TEV Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç’un ev sahipliğinde gerçekleşen davete, TEV’in kurumsal bağışçıları, iş hayatında saygın mevkilere gelmiş mezun bursiyerleri ve TEV’in mezun bursiyerlerinden ünlü televizyon, sinema ve tiyatro oyuncusu Mete Horozoğlu katıldı.

Etkinlikte, Soma Maden Faciası’nın ardından 2014 yılında hayata geçirilen ve bugün itibariyle ödenmiş ve taahhütleri ile birlikte 5 milyon TL’nin üzerinde destek sağlanan Türkiye’nin en büyük ve en uzun süreli burs desteği olma özelliğine sahip Soma Umut Fonu’nda gelinen son durum hakkında bilgiler verildi.

Ayrıca, bağışçılarının kendi ya da yakınlarının adına özel burs fonu oluşturma imkanı sağlayarak henüz hayata
geçirilen “Bir Destek, Umut Dolu Bin Gelecek!” kampanyası hakkında da bilgiler paylaşıldı. Oluşturulabilecek özel fonlar ile bağışçıların diledikleri miktarda, kendilerinin belirlediği dönemlerde ve belirli sayıda öğrenciye destekte bulunabilecek olmaları kampanyanın dikkat çeken detaylarından biri oldu.

Türk Eğitim Vakfı, bağışçılarının vasiyetleri doğrultusunda iki Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Ankara’da da bir kız öğrenci yurdu olmak üzere bu öğretim yılında üç eğitim kurumunu daha hizmete açtığının müjdesini verdi.

Çağı yakalayan bir kurum olmanın ve gerekli teknolojik altyapıyı kurgulamanın önemli çıktılarından biri olan, tüm TEV bursiyerlerinin uzaktan eğitim programlarından faydalanacakları proje, TEV Akademi de tanıtıldı.

TEV Mütevelli Heyeti Başkanı Rona Yırcalı konuşmasında; “Yarım asırdır çalışmalarına devam eden Türk Eğitim Vakfı olarak Türkiye’nin gelişmesine paralel çalışmalarımızı çeşitlendiriyoruz. Burs desteğini arttırmak için vakfın faaliyetlerini genişletmeye çalışıyoruz. Gençlerin eğitim başta olmak üzere ihtiyaçlarına cevap veren siz değerli bağışçılarına teşekkür ediyoruz.” dedi.

Etkinlikte konuşma yapan TEV Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç; “48 yıldır, adeta bir seferberlik ruhuyla
yürütülen çalışmalarımız sonucunda Türk Eğitim Vakfı, bugüne kadara verdiği 217.500 yurt içi burs, 1665 yurt dışı bursun yanında 27 eğitim kurumu ve 9 ülke ile de işbirlikleriyle ülkemizin gurur kaynağı, örnek ve önder sivil toplum kuruluşudur. Bu sorumluluğun farkındalığıyla Vakıf olarak en büyük hedefimiz, geleceğimizin mimarları, aydınlık Türkiye’mizin umutları gençlerimizin geleceğe güvenle bakmalarını sağlamak; onların çalışmalarını etkin kılacak destekleri sunarak, ülkemizin ilerlemesinde sürekli ve kalıcı etkiler yaratmaktır”
diye konuştu. 

“Zeki Müren’i Okumak, Zeki Müren’le Okumak” Etkinlikleri Duyurumu Yapıldı

Ömer Koç’un ardından söz alan TEV Genel Müdürü M. Yıldız Günay, 48 yıl önce eğitim için toprağa köklerini salan Türk Eğitim Vakfı bugün ülkemizin en önemli eğitim vakıflarından biri oldu. Kuşkusuz ki, bizi başarıya götüren en büyük gücümüz eğitime gönül vermiş destekçilerimiz, dostlarımız ve bizlerle hala özel bağını koruyan mezun bursiyerlerimizdir. Bursiyerlerimizin başarıları, mezunlarımızın süregelen maddi ve manevi destekleri vakfımızın ne kadar köklü bir aile olduğunun, eğitim adına el ele hareket ettiğimizin en önemli göstergesidir. diye sözlerini sürdüren Günay, tüm mal varlığını TEV ve Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Mehmetçik Vakfı’na bağışlayan Türkiye’nin sanat güneşi Zeki Müren’in 20. ölüm yıldönümü için “Zeki Müren’i Okumak, Zeki Müren’le Okumak” teması kapsamında düzenlenecek etkinlikler dizisinin de ilk duyurumunu yaptı ve İstanbul etkinlikleri için sponsorluk çağrısında bulundu.

Günay konuşmasının devamında ise; son üç yıldır hem kaynak çeşitliliğinde hem de kaynak yönetiminde değişim sürecine girildiğini belirterek “Süreç iyileştirme hedeflerimize uygun olarak vakfımızın tüm ana yönetmelikleri güncellendi, çalışma süreçleri ve alt yapı sistemimizdeki yenilikler ve gelişmeler vakıf mevzuatımıza dahil edildi.
Bursiyer başvuruları elektronik ortamda kabul edildi. Bu uygulama bursiyer başvuru ve seçim süreçlerimizin şeffaflığını ve hesap verilebilirliğini arttırdı.  ‘’ dedi.

Yıldız Günay konuşmasında vurgu yaptığı Soma Umut Fonu ile ilgili de şöyle konuştu: “Soma’ya ilk gittiğimizde eğitimin kesintisiz sürmesine odaklandık. 2030’lu yıllara kadar devam edecek burslarımız var. 165 öğrenci TEV’e emanet. Ayrıca, TEV Ailesi olarak “Soma Umut Fonu” bursiyerlerimiz için Eylül ayında yeni eğitim yılı başlangıcında öğrencilerimizin heyecanına ortak olmak üzere “Okula Dönüş” pikniğimizde bir araya geldik. Soma’yı Mayıs aylarında acıyla anmayı değil, Eylül aylarında bu gibi etkinliklerle umutla, coşkuyla anmayı arzu ediyoruz. Bu yüzden her Eylül ayında Somalı çocuklarımız ve aileleriyle bir araya geleceğiz.’’ dedi.

Divan Merkez Han’da oluşturulan stant alanı ile katılımcılara TEV’in son dönem hayata geçirdiği; “Zeki Müren’i Okumak Zeki Müren’le Okumak”“Bir Destek, Umut Dolu Bin Gelecek!”, “Bu Adımda Umut Var”, “TEVİTÖL Olağanüstü Projesi’’ ve TEV Gönüllülük projeleri hakkında detaylı bilgiler verildi.