Türkiye’nin Gururu TEVİTÖL’lü Gençler Avrupa' dan Ödülle Döndü


TEVİTÖL öğrencileri Aliye Bihter Günal ve Melisa Tokmak Avrupa Birliği Genç Bilim Adamları Yarışması'nda Jüri Özel Ödülü Kazandı!

Türkiye'nin gururu TEVİTÖL'lü gençler

Avrupa'dan Ödülle Döndü!

Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi (TEVİTÖL) lise 2. sınıf öğrencileri Aliye Bihter Günal ve Melisa Tokmak'ın "Farklı Balların Optiksel Aktivitelerinin Deneysel Yöntemlerle İncelenmesi" projesi Avrupa Birliği Genç Bilim Adamları Yarışması'nda AB Ortak Araştırma Merkezi (Jrc) Özel Ödülü'nü kazandı.

Türk Eğitim Vakfı'na (TEV)  bağlı TEVİTÖLlise 2. sınıf öğrencileri Aliye Bihter Günal ve Melisa Tokmak, bal projeleri ile 23-28 Eylül 2011 tarihleri arası Helsinki'de gerçekleşen Avrupa Birliği Genç Bilim Adamları Yarışması'nda jüri özel ödülü olan "AB Ortak Araştırma Merkezi (Jrc) Özel Ödülü"nü kazandı. Aliye ve Melisa,  23. Avrupa Birliği Genç Bilim Adamları Yarışması'nda Türkiye'yi başarıyla temsil etti. Jüri özel ödülü aldıkları proje olan "Farklı Balların Optiksel Aktivitelerinin Deneysel Yöntemlerle İncelenmesi" sayesinde bala katılan şeker artık kolayca tespit edilebilecek.

Avrupa Birliği Genç Bilim Adamları Yarışması'na, büyük çoğunluğunu Avrupa ülkelerinin oluşturduğu, dünya genelinde 38 ülkeden 134 lise ve üniversite öğrencisinin 87 projesi  katıldı. TEVİTÖL'lü öğrenciler Melisa ve Bihter aldıkları ödülle, İtalya da bulunan Institute for Health and Consumer Protection'da 1 hafta boyunca laboratuvarlarda deneyler yapıp eğitim alma hakkı kazandılar.

23. Avrupa Birliği Genç Bilim Adamları Yarışması geleceğin bilim adamlarını seçiyor

TEVİTÖL lise 2. Sınıf öğrencileri Aliye Bihter Günal ve Melisa Tokmak'ın,  fizik öğretmenleri Meral Uğurlu önderliğinde "Farklı Balların Optiksel Aktivitelerinin Deneysel Yöntemlerle İncelenmesi" adlı projeleri TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması'nda uygulamalı fizik dalında Türkiye birincisi seçildi.

Her yıl düzenlenen TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması'nda tüm dallarda birincilik ödülü alan projeler değerlendirilip bunlar içinden seçim yapılarak Avrupa Birliği Genç Bilim Adamları Yarışması'na katılacak projeler belirleniyor.

Avrupanın en prestijli bilim yarışmalarından biri olan Avrupa Birliği Genç Bilim Adamları Yarışması, bu yıl Finlandiya'nın Helsinki şehrinde 23-28 Eylül 2011  tarihleri arası düzenlendi.

Yarışmada fizik, kimya ve biyoloji alanında TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması'nda Türkiye birincisi olan projelerden seçilen 3 proje ve 6 öğrenci ülkemizi temsil etti.

Türkiye, yarışmaya 2002 yılından beri katılıyor.

Sahte Bal ile Gerçek Bal Kolaylıkla Ayırt Edilebilecek

TEVİTÖLlise 2. sınıf öğrencileri Bihter ve Melisa'nın "Farklı Balların Optiksel Aktivitelerinin Deneysel Yöntemlerle İncelenmesi"projeleri bal örneklerinin lazeri döndürme açısını tespit ederek salgı ve nektar balları arasındaki ile doğal ve işlenmiş ballar arasındaki farkı belirlemeyi amaçlıyor.

Melisa ve Bihter'in sahte bal ile saf balı ayırmaya yönelik hazırladıkları projeleri aynı zamanda Türkiye'nin bal haritasını çıkarmayı da hedefliyor. Yaptıkları çalışma ile binlerce dolara mal olan bal incelemelerini çok basit bir mekanizmaya indirilmesini de sağlamış oldular.

TEVİTÖL Türkiye'de üstün yetenekli çocukları okutarak, bilim, teknoloji, sanat, liderlik ve hizmet sektörlerinde ülkemizin sesini dünyaya duyuracak gençler yetiştiriyor. Üstün zekâ ve özel yetenekliler, kendilerine ve çevrelerine katkıda bulunabilmeleri için normal sınıflarda uygulanan programların ötesinde farklılaştırılmış öğrenme yaşantılarına ihtiyaç duyuyorlar. Bu eğitimi layıkıyla veren birkaç okuldan biri olan TEVİTÖL geleceğin liderlerini yetiştirmeyi hedef ediniyor.