Ünlü sanatçı Safiye Ayla’yı anıyoruz.


Türk Sanat Müziği'nin unutulmaz sesi Safiye Ayla Targan, aramızdan ayrılışının 15.yılında yine yakınları, sevenleri ve Türk Eğitim Vakfı  (TEV) ailesinin katıldığı törenle anıyoruz. 

TEV, 14 Ocak 2013'de Zincirlikuyu'daki kabri başında düzenlenen tören ile değerli bağışçısı Safiye Ayla Targan'ı anıyoruz.Anma törenine sanatçının yakınları, dostları, TEV yetkilileri ve bursiyerleri ile TEV'in 3 yılda bir gerçekleştirdiği Safiye Ayla-Zeki Müren Ses Yarışması'nda yarışmış gençler katılıyor. 

Sesi ve yorumuyla olduğu kadar Türk  sinemasına da oyunculuğuyla adını altın harflerle yazdıran Merhum Safiye Ayla Targan, vefat etmeden önce mal varlığınının tamamını ihtiyacı olan gençlerin eğitimine katkı sağlamak adına TEV'e bağışlamıştı. Sanatçının vasiyetnamesi üzerine; 1999-2000 eğitim-öğretim yılından bu yana, müzik ve güzel sanatlar alanlarında eğitim gören yetenekli, ancak maddi imkânlardan yoksun öğrencilere TEV tarafından burs sağlanıyor. 2012-2013 öğretim yılında 94 öğrencinin yararlandığı Safiye Ayla Targan fonundan bugüne kadar toplam 1145 öğrencinin eğitimine katkı sağlandı.  

TEV tarafından Türk Sanat Müziği'nin iki unutulmaz sesi olan Safiye Ayla Targan-Zeki Müren adına 3 yılda bir düzenlenen bu yıl Aynur Ezgi Yolcu'nun birinci olduğu ses yarışmasında finallere kalan  23 yetenekli genç sanatçı da Safiye Ayla'nın adını, sesleri ve yorumlarıyla yaşatmaya devam etti.