30 Eylül 2013

Van Seferberliği Hedefe Ulaştı


Turkcell ve Türk Eğitim Vakfı’nın (TEV) Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) himayesinde tüm Türkiye’nin desteğini alarak başlattığı “Van İçin Türkiye Kumbarası” projesi kapsamında inşa edilen Öğretmen Kampüsü’nün resmi açılışı bugün yapıldı. Ekim ve Kasım 2011’de meydana gelen ve tüm ülkemizi sarsan iki deprem felaketinin ardından Van’da hayatı normale döndürme hedefiyle yola çıkan proje döneminde, Turkcell, şehre ayrıca tam teşekküllü bir Öğrenci Yurdu kazandırdı ve Erciş’te kurduğu MEB İletişim Merkezi (MEBİM 147) ile de bölgede istihdam yarattı.

Türkiye’nin lider iletişim ve teknoloji şirketi Turkcell ve1967 yılından bu yana Türkiye’nin aydınlık geleceği için eğitime destek veren Türk Eğitim Vakfı (TEV), Ekim 2011’de Van’da meydana gelen ve tüm ülkeyi sarsan deprem felaketinin 2. yılında kente ve bölgeye desteğini sürdürüyor. Depremin hemen ardından harekete geçerek öncelikle teknolojik altyapısını hayat kurtarmak için kullanan Turkcell, ilerleyen dönemde depremzedelerin yaralarını sarmak için Van’da bir seferberlik başlatmıştı. Bu seferberliğin ardından Turkcell’in 5 milyon TL bağışladığı, TEV işbirliği ve Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) himayesinde hayata geçirilen tüm Türkiye’nin de el ele verip sahiplendiği “Van İçin Türkiye Kumbarası” projesinde bugün mutlu bir son daha yaşandı. Yeni eğitim-öğretim yılının başlamasıyla birlikte öğretmenlerin sıcak yuvalarına kavuştuğu Öğretmen Kampüsü’nü resmi açılışı Van Valisi Aydın Nezih Doğan, Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler ve TEV Genel Müdürü Yıldız Günay’ın katılımıyla gerçekleşti. Açılış törenine kampüste yaşayan öğretmenler ev sahipliği yaparak duygularını paylaştı.

Koray Öztürkler: “Çalışmalarımız mutlu bir sona daha ulaşıyor”

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler, “Van’da yaşanan depremlerin ardından iki yıl geçti, geriye dönüp ‘Neler yaptık?’ diye baktığımızda göğsümüzü kabartan işlere imza atmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Van’da TEV ile birlikte başlattığımız eğitim seferberliği “Van İçin Türkiye Kumbarası”nın amacı, bir Öğretmen Kampüsü ve Öğrenci Yurdu inşa etmek, maddi olanaklardan yoksun başarılı öğrencilere burs vermekti. Çağrımız sonrasında tüm Türkiye tek yürek oldu. Daha çok öğretmene ve öğrencimize yuva sağlayabildik. Bunun yanı sıra istihdam alanında da şehre nasıl bir katkı sağlarız dedik ve Van-Erciş’te hayata geçirilen MEB İletişim Merkezi (MEBİM 147) ile 100 gencimize istihdam olanağı sunduk. Hem Türkiye’den hem de uluslararası camiadan aldığımız destek bize büyük bir motivasyon sağladı. Birleşmiş Milletler, Turkcell’i Van depreminde iletişim altyapısına yönelik çalışmaları ve öncülük ettiği şeffaf bağış kampanyası Van İçin Türkiye Kumbarası ile dünyaya örnek gösterdi. Bugün çalışmalarımızda mutlu bir sona daha ulaşıyor ve Öğretmen Kampüsümüzün resmi açılışını yapıyoruz. Tüm öğretmen ve öğrencilerimize güzel bir eğitim-öğretim yılı diliyorum. Van’a verdiğimiz desteği sürdüreceğiz. Çok yakında girişimcilik alanında da güzel işlere imza atmanın hazırlığı içindeyiz” dedi.

Törende daha sonra Türk Eğitim Vakfı (TEV) Genel Müdürü Yıldız Günay söz aldı. Günay şunları söyledi: “Türk Eğitim Vakfı olarak Van’da yaşanan deprem felaketi sonrasında bölgenin yaralarını sarabilmek amacıyla hızla harekete geçtik. Bizzat bölgede yer alarak kesintiye uğrayan eğitime destek vermek için Van Valiliği ile temaslarda bulunduk. Bunun sonucunda ilk büyük adımımız; bağışçımız hemşire İfakat Yavuz’un vakfımıza okul açılması için bağışladığı kaynağı Van’a aktarmak oldu. Çok kısa bir süre içinde İfakat Yavuz İlk ve Ortaöğretim Okulu’nu açtık. 1.700 öğrencimiz şu an bu okulda eğitimlerine devam ediyor. Bölgeye desteğimiz bununla da sınırlı kalmadı. Turkcell ile birlikte “Van İçin Türkiye Kumbarası” projesini hayata geçirdik ve ne mutlu ki; oluşturduğumuz bu kumbara tüm Türkiye’nin destekleriyle eğitim için doldu. Proje sayesinde bugün 192 öğretmenimiz sıcak yuvalarına kavuştu.. Bölgedeki 100 öğrenci de bu proje kapsamında burs almaya devam ediyor. AyrıcaTürk Eğitim Vakfı olarak ailesi depremde zarar görmüş 250 öğrenciye burs tahsis ederek destek verdik. Bu güne kadar Van’da yaklaşık 3.750 gencimize burs sağladık. Türkiye’nin en köklü vakıfların biri olarak, en büyük amacımız aydınlık geleceklere umut ve ışık olmak. Şunu çok iyi biliyoruz ki; herkes bir umut ışığı yakabilir ve 3500 binin üzerinde katılımla bu proje de bunun en güzel örneklerinden biridir. Türk Eğitim Vakfı olarak Van’da umut olmaya devam edeceğiz. n” dedi.

Tüm Türkiye destek verdi, daha çok öğretmen yuva sahibi oldu

Turkcell’in 5 milyon TL bağışı ile başlayan Van İçin Türkiye Kumbarası kapsamında, projenin tüm ülkeye tanıtılmasının ardından projeye 350 bin bağış SMS’i geldi, 1500 bağış havalesi yapıldı ve 35 hayırsever kişi ve kurum ev bağışında bulundu. İlk etapta 100 öğretmene sıcak bir ev sağlama hedefiyle yola çıkılan ve bağışlarla büyüyebilir şekilde tasarlanan Öğretmen Kampüsü 192 öğretmene yuva oldu.

Turkcell-TEV Öğretmen Kampüsü, sosyalleşme ve aktivite alanlarıyla tam bir yaşam merkezi şeklinde tasarlandı ve hayata geçirildi. Kampüs 11 bin metrekareyi aşan bir alan üzerine kurulu. 712 ton çeliğin kullanıldığı, çelik öğretmen evleri 2+1 dairelerden oluşuyor.

Turkcell grup şirketi Superonline da ayrıca öğretmenlere ücretsiz fiber internet kullanımı sağlıyor.

Öğrencilere hem yurt hem burs sağlandı

Van İçin Türkiye Kumbarası’nda biriken bağışlarla Van merkezinde inşa edilen Öğrenci Yurdu, 1500 metrekarelik bir alana yayılıyor ve 132 kişi kapasiteli. İçinde öğrenciler için sosyal alanları da barındıran Öğrenci Yurdu; genç dostu, depreme dayanıklı güvenli bir yapı şeklinde tasarlandı. Turkcell Superonline yurda fiber internet altyapısını sağladı.

Yurtta lisede okuyan erkek öğrenciler kalıyor. Burada kalan öğrencilerin seçimi, MEB koordinasyonunda ihtiyaç sahipliği göz önünde bulundurularak gerçekleştiriliyor.

Van için Türkiye Kumbarası kapsamında Endüstri Meslek Liseleri’nde okuyan 100 öğrenciye de eğitim bursu sağlandı.

İletişim merkezinde çalışanların yüzde 95’i depremzede

Van depremi sonrasında Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Türksat ve Turkcell Global Bilgi işbirliğiyle, eğitimde fırsat eşitliği sağlamak, öğrenci, öğretmen ve velilerin eğitim odaklı sorularını yanıtlamak amacıyla Van-Erciş’te MEB İletişim Merkezi (MEBİM 147) kuruldu. Turkcell, Van depremi sonrasında yaşanan işsizlik sorununun çözümüne katkıda bulunan ve bölgenin en büyük ikinci işvereni/kuruluşu olan MEBİM 147 ile 100 kişi kapasiteli bir istihdam yarattı. MEBİM 147, Milli Eğitim Bakanlığı’nın görev ve sorumluluklarıyla ilgili her konuda hizmet veriyor. Merkezin %50’si engelli çalışanlardan oluşuyor. Yaş ortalamasının 26 olduğu çalışanların %66’sı erkek, %34’ü kadın. Çalışanların % 95’i ise depremzedelerden oluşuyor.

Uluslararası arenada ses getirdi

Kamu-Özel Sektör-Sivil Toplum işbirliğine örnek bir model olan; katılımcı, şeffaf ve hesap verebilir bir yardım modeli oluşturan “Van İçin Türkiye Kumbarası” projesi, IPRA Altın Dünya Ödülleri’nde Birleşmiş Milletler tarafından verilen “BM Özel Ödülü”nün sahibi oldu. Ardından Turkcell, Nisan 2013’te Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından, Van depreminde altyapısına yönelik çalışmaları ve öncülük ettiği şeffaf bağış kampanyası Van İçin Türkiye Kumbarasıyla dünyaya örnek gösterildi.