Van için Türkiye KumbarasıTurkcell ve Türk Eğitim Vakfı (TEV)

Van için elele

Turkcell ve Türk Eğitim Vakfı (TEV) işbirliğinde Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) himayesinde Van için büyük bir seferberlik başlatıyor. Van'da yaşanan depremler sonrası oluşan ihtiyaçlara cevap vermek için 5 milyon TL bağışlayan Turkcell, tam teşekküllü bir Öğretmen Kampüsü ve Öğrenci Yurdu inşa edecek, öğrencilere burs verecek. Van'ın hayata dönebilmesi için tüm kurum, kuruluş ve vatandaşları işbirliğine çağıran Turkcell ve TEV, "Van için Türkiye Kumbarası"nda birikecek bağışlarla Öğretmen Kampüsü'ne yeni evler yaparak daha çok öğretmene yuva sağlayacaklar.

Türkiye'nin lider teknoloji ve iletişim şirketi Turkcell ve Türkiye'nin önde gelen Sivil Toplum Kuruluşu Türk Eğitim Vakfı, Van'da yaşanan depremler sonrasında, bölgede yaşanan sıkıntılara kalıcı çözümler hedefleyen yeni projelerini, İstanbul'da  gerçekleşen basın toplantılarında kamuoyuyla paylaştılar. İstanbul'da gerçekleştirilen toplantıya Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv ve TEV Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç katıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı himayesi ve Türk Eğitim Vakfı işbirliğinde bölgede bir eğitim seferberliği başlatan Turkcell, bu  projeye 5 milyon TL bağışladı. Eğitim seferberliği kapsamında, ilk olarak bir Öğretmen Kampüsü ve bir Öğrenci Yurdu inşa edilecek, maddi olanaklardan yoksun başarılı öğrenciler burslarla eğitim yolunda desteklenecek.  

"Sevgiyi içine kattığımız dev bir proje"

Toplantıda konuşan Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, "Yaşanan depremlerden hemen sonra bölgedeki vatandaşlarımızın acil ihtiyaçlarını bir nebze olsun karşılayabilmek için var gücümüzle çalıştık. Bu hizmetleri verirken zihnimizde daima 'Başka neler yapabiliriz?' sorusu vardı. Neticede ortaya,  aklımızı, yüreğimizi ve insanımıza duyduğumuz sevgiyi içine kattığımız dev bir proje çıktı" diyerek, sözlerine şöyle devam etti: "Türkiye'de yaşayan insanların çok önemli bir erdemi var: Yardımseverlik. Bu sayede zor zamanlarda kenetlenebiliyor ve büyük güçlükleri aşabiliyoruz. 'Neden daha fazla kurum ve kişiyi dahil etmeyelim, neden bu iyilik hareketi daha çok insana ulaşmasın' diye düşündük ve Türk Eğitim Vakfı ile işbirliğine giderek "Türkiye Kumbarası"nı hayata geçirdik. Turkcell olarak, "Türkiye Kumbarası"na 5 milyon TL atıyor ve diyoruz ki: Biz bu parayla bir Öğretmen Kampüsü ve bir Öğrenci Yurdu yapacak,  onlara sıcak bir yuva kuracağız. İhtiyaç sahibi öğrencilerimize TEV ile birlikte burs vererek onları eğitim yolunda destekleyeceğiz. Bir de Çağrı Merkezi açarak vatandaşımıza ekmek kapısı yaratacağız. Çağrımız tüm kişi ve kurumlara: Gelin bu kadarla sınırlı kalmasın, Van'da hayatı hep birlikte canlandıralım. "Türkiye Kumbarası"na atacağınız her bir kuruşla daha çok insanımıza ulaşalım ve dahası gelecekte ülkemizde yaşanabilecek hiçbir felakete hazırlıksız yakalanmayalım" Ciliv, ayrıca projede işbirliği içinde oldukları MEB ve TEV'e desteklerinden ötürü teşekkür etti.

TEV Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç ise yaptığı konuşmada, "1967 yılından bu yana Türkiye'de eğitim konusunda 190 binden fazla öğrenciye verilen burslar, yaptırılan 25 eğitim tesisi ile eğitim konusunda Türkiye'nin en büyük sivil toplum kuruluşu olan Türk Eğitim Vakfı olarak bugüne kadar hep  "Gençliğin yetişmesine hizmet, bir insanlık ve vatan borcudur" anlayışıyla hareket etiklerini vurguladı.

 "Ülkemiz insanına hizmet için paylaştığımız anlayış dolayısıyla Turkcell İletişim A.Ş. ile bir araya geldik ve bugün huzurlarınızdayız. 'Van için Türkiye Kumbarası' Projesi, hem öğretmeni hem öğrenciyi kapsayan bir proje olduğu için, Türk Eğitim Vakfı için çok anlamlıdır" sözleriyle bu projeye verdiklerini önemin altını çizen Ömer M. Koç, konuşmasını şöyle sürdürdü:

 "TEV tüm bu ilkeleriyle ülkemizin yaşadığı doğal afetlerde daha da hassas bir yaklaşım sergilemeyi de kendisine borç bilmektedir. TEV olarak önceki yıllarda yaşanan doğal afetlerde de karşılıksız burs imkanı ile afetlerden etkilenen öğrencilerin eğitimlerini kesintisiz sürdürmeleri için destek olmuştur. 1999 Marmara Depremi'nin ardından 4041, 2002 yılında Afyon'da yaşanan depremin ardından 1000, 2003 yılında Bingöl Depremi'nin ardından da 100 depremzede öğrenciye burs verdik. Van ve Erciş'de yaşanan deprem felaketinin hemen ardından da TEV olarak harekete geçtik.  Bölgeye bizzat gidilerek, Van Valiliği ve ilgililerle irtibat kurarak burs vermeye yönelik çalışmaları derhal başlattık.   Yaşanan felaketin yaralarını sarmak amacıyla depremde zarar gören ailelerin teknik ve endüstri meslek lisesi ile yüksek öğrenimde eğitim görmekte olan çocuklarına TEV burs yönetmeliği çerçevesinde burs vermeye başlandı. Bu çerçevede ilk aşamada 175 Vanlı öğrencimize burs vermeye başladık. Bu sayı her geçen gün artacaktır.  Vanlı depremzede gençlere verilen burslar ve bugün Turkcell ile birlikte lansmanını yaptığımız bu çok değerli proje haricinde TEV olarak 24 derslikli bir okul yaptırma çalışmalarımız da sürmektedir."  "dedi.

Öğretmen Kampüsü modüler tasarlandı

Van Merkez'de kurulacak Öğretmen Kampüsü'nün ilk etapta 100 kişi kapasiteli olması planlanıyor. 10 dönüm arazi üzerine kurulacak mahalle, yeni konutlar eklenebilecek şekilde tasarlandı. Modüler yapıya sahip Öğretmen Kampüsü sosyalleşme ve aktivasyon merkezleriyle tam bir yaşam merkezi olacak. Kampüs'te; 2+1 daireden oluşan çekirdek daimi çelik konstrüksiyon konutlar yer alacak. 2+1 evler öğretmenlerin aileleriyle birlikte yaşamasına olanak sağlayacak. Turk Eğitim Vakfı bünyesinde Van için Türkiye Kumbarası'nda biriken bağışlar ile Öğretmen Kampüsüsü'ne yeni evler eklenecek, böylece daha çok öğretmene barınma imkanı sağlanacak.

Öğrencilere hem barınak hem burs sağlanıyor

Turkcell tarafından eğitim seferberliği kapsamında yaptırılacak öğrenci yurdu, 1500 metrekarelik bir alana yayılacak ve 100 kişi kapasiteli olacak.  Sosyal alanları da barındıracak yurt; genç dostu, çelik konstrüksiyon, depreme dayanıklı ve güvenli bir yapı şeklinde tasarlanıyor. Yurtta ilköğretim ikinci kademede yani lisede okuyan öğrenciler barınacaklar. Yurtta kalacak öğrencilerin seçimi, MEB koordinasyonunda ihtiyaç sahipliği göz önünde bulundurularak gerçekleştirilecek.

Öğretmen Kampüsü ve öğrenci yurdunun temelleri Mart 2012'de atılacak ve önümüzdeki eğitim-öğretim döneminin başlangıcı olan Eylül 2012'ye yetiştirilecek.

Turkcell, Van'da maddi olanaklardan yoksun, başarılı öğrencilere burs da verecek. Endüstri Meslek Liseleri'nde okuyan 100 başarılı öğrenciye sağlanacak burs, Türk Eğitim Vakfı (TEV) işbirliğinde dağıtılacak.

 "Türkiye Kumbarası" için herkese çağrı...

Turkcell ve TEV işbirliğinde Van'da daha fazla ihtiyaca yanıt verebilmek amacıyla hayata geçirilen "Van için Türkiye Kumbarası"na yapılan bağışlar, ilk aşamada öğretmen kampüsünü büyütmek üzere kullanılacak. Dileyen kişi ve kurumlar 60.000 TL karşılığında Öğretmen Kampüsü'nde bir ev sahiplenip yapımı için destekte bulunabilecek. Bu evlere destekçi kişi ve kurumların isimleri verilecek. Ayrıca, bağışlar ile büyüyecek olan burslarla öğrencilerin eğitimlerine devam etmesi için destek verilecek.

"Van için Türkiye Kumbarası"na SMS, bankalar ve web sitesi üzerinden (www.turkiyekumbarasi.com) online olarak bağış yapılabilecek. Tüm Türkiye'den ve KKTC'den operatör ayrımı olmaksızın dileyen herkes 5283'e SMS atarak 5 TL bağışta bulunabilecek.