21 Kasım 2014

Yılın Sergisi “İşte Benim Zeki Müren” Açıldı


Tüm mal varlığını Türk Eğitim Vakfı ve TSK Mehmetçik Vakfı’na bağışlayan değerli sanatçının bugüne kadar hiç görülmemiş fotoğrafları ve anılarından oluşan sergi açıldı. Yapı Kredi Private Banking ve Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık işbirliği ile hazırlanan “İşte Benim Zeki Müren” sergisi, müziğe nice farklı tat, nice renk kazandıran sıradışı bir yıldızı, Zeki Müren’i ağırlıyor.

Yapı Kredi Private Banking ve Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık işbirliği ile açılan “İşte Benim Zeki Müren” sergisi, “Sanat Güneşi”mizin çocukluğundan, son günlerine kadar gündelik hayatından ayrıntılara ışık tutuyor. Yapı Kredi Kültür Merkezi’nde 18 Kasım’da açılan sergi 20 Aralık 2014’e kadar devam edecek.

Hiç bilinmeyen fotoğraflar görücüye çıkıyor

İşte Benim Zeki Müren” sergisi, sanatçının, sağlığında ancak bir bölümünü tasnif edebildiği, diğer bir bölümü tarihsiz, açıklamasız, dağınık bir halde duran, kimisi daha dün çekilmiş gibi canlı, kimisi yılların yorgunluğuna yenik düşmüş on bine yakın fotoğrafı, desenleri, kostümleri, plakları, şiirleri, notları ve arşiv görüntüleri, kısacası dolu dolu geçmiş bir yaşamdan arta kalan belgeleri bir araya getirdi.

Seçilen kareler, Müren’in sahne ve sinema çalışmalarına tanıklık ettiği kadar, çocukluğundan başlayarak gündelik hayatına da bir pencere açıyor. 1950’lerden 1980’li yılların ortalarına uzanan zaman diliminde hayatını milyonların gözü önünde, objektiflerin karşısında geçirmiş bu sıradışı yıldızın popüler kültür tarihimizde kapladığı özel yeri tekrar tekrar düşünmek ve tartışmak için bu sergi bulunmaz bir fırsat sunuyor.