27 Eylül 2014

Zeki Müren Ölümünün 18. Yılında Bodrum’da Anıldı


Türkiye’nin en köklü ve öncü vakfı olarak 47 yıldan beri eğitime kesintisiz katkıda bulunan Türk Eğitim Vakfı (TEV), şehit aileleri, malul, gaziler ve çocuklarına destek veren TSK Mehmetçik Vakfı ile birlikte Sanat Güneşimiz Zeki Müren’i ölümünün 18. senesinde, 27 Eylül Cumartesi günü Bodrum’da andı.

 

Zeki Müren, ölümünün 18. yılında tüm mal varlığını bağışladığı, başarılı ve ihtiyaç sahibi gençlere eğitim imkânı sağlayan Türk Eğitim Vakfı (TEV), şehit aileleri, malul,gaziler ve çocuklarına destek veren TSK Mehmetçik Vakfı’nınkatkılarıyla Bodrum’da anıldı. Zeki Müren Sanat Müzesi’nde gerçekleştirilen anma töreninde TEV Genel Müdürü Yıldız Günay ve TSK Mehmetçik Vakfı Genel Müdürü Tümg. Tamer Büyükkantarcıoğlu birer konuşma yaptı.

 

TEV Genel Müdürü Yıldız Günay anma töreninde “Zeki Müren’in anıları kalplerimizdeki yerini ilk günkü canlılığı ile korurken, onun bağışları sonsuzluğa uzanıyor. Her yıl TEV-Zeki Müren Fonu katlanarak büyüyor, gençlerimize eğitim olanağı, öğrencilerimize binlerce burs sağlıyor. Geleceğimize ışık tutuyor. Aydınlık bir Türkiye için hepimize umut olmaya devam ediyor” diye konuştu.

 

Zeki Müren Sanat Müzesi’nde gerçekleştirilen basın buluşmasının ardından Sanat Güneşi Zeki Müren için müzede mevlit okutuldu.

 

Sanat Güneşi Zeki Müren’in daha önce yayınlanmayan ve ilk kez görülecek olan fotoğraflarından oluşan videoyu da aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.

 

 

Zeki Müren Fonundan bu güne kadar 2452 öğrencinin eğitimine katkı sağlandı

Türkiye’nin eğitimle ilerleyeceği bilinciyle mal varlığının yarısını TEV’e bağışlayan Zeki Müren, ölümünün 18’inciyılında da gençlere umut olmaya devam ediyor. Sanat Güneşi’nin vefatının ardından oluşturulan Zeki MürenFonu’ndan bu güne kadar 2452 öğrenciye burs verildi. 2014-2015 öğretim yılında da TEV Zeki Müren Burs Fonu ile 210öğrenciye ayda 400 TL burs sağlanacak. 

Zeki Müren mal varlığının yarısını da TSK Mehmetçik Vakfı’na bağışladı. TSK Mehmetçik Vakfı bu bağışlar sayesinde şehit olan veya herhangi bir nedenle hayatını kaybeden bir Mehmetçik’in ailesine bir defaya mahsus olmak üzere 40 bin TL, birinci derece bir gaziye aylık 1060 TL, üniversite öğrencisi Mehmetçik çocuğuna ise ayda 700 TL yardımda bulunuyor. 

TEV bağışçısı olan Merhume Safiye Ayla Targan ile TEV ve TSK Mehmetçik Vakfı bağışçısı Zeki Müren adına isimlerinin ve hatıralarının yaşatılması, Türk Musikisine genç sesler kazandırılması amacıyla her üç yılda bir ses yarışması da düzenleniyor.