-
-
-

Bağışçılarımız


Macide TanırMacide Tanır

Cumhuriyet tarihimizin yetiştirdiği en başarılı tiyatro sanatçılarından biri olan Macide Tanır sanat yaşamı boyunca sayısı 50’yi aşan dünya tiyatro edebiyatının seçkin eserlerinin başrollerini oynadı. Bugüne kadar 65 ödül alan Macide Tanır, son olarak 17. Sadri Alışık Tiyatro Ödülleri’nde “Onur Ödülü”ne layık görülmüştü. Yaşam amacı ülkemizin gelişmesi ve gençlerin iyi eğitim alması olan Macide Tanır, tüm mal varlığını Türk Eğitim Vakfı’na bağışladı.

Safiye Ayla

Sesi ve yorumuyla olduğu kadar Türk sinemasına da oyunculuğuyla adını altın harflerle yazdıran Safiye Ayla Targan, mal varlığınının tamamını ihtiyacı olan gençlerin eğitimine katkı sağlamak adına TEV’e bağışlamıştır. Sanatçının vasiyetnamesi üzerine; 1999-2000 eğitim-öğretim yılından bu yana, müzik ve güzel sanatlar alanlarında eğitim gören yetenekli, ancak maddi imkânlardan yoksun öğrencilere TEV tarafından burs sağlanıyor. 

TEV bağışçısı olan Merhume Safiye Ayla Targan ile TEV ve TSK Mehmetçik Vakfı bağışçısı Zeki Müren adına isimlerinin ve hatıralarının yaşatılması, Türk Musikisine genç sesler kazandırılması amacıyla her üç yılda bir ses yarışması da düzenleniyor.

Türkan Sedefoğlu

Tüm mal varlığını eğitime katkı sağlamak amacıyla TEV’e bağışlayan Türkan Sedefoğlu’nun fonundan bugüne kadar 12.281 burs desteği verilirken; Kuzguncuk’ta 24 derslikli bir ilköğretim okulu ve üstün yetenekli çocukların eğitim gördüğü TEVİTÖL’de kız öğrenci yatakhanesi yapıldı. Ölümünün 23. yılında Sedefoğlu eğitim fonundan 385 öğrenci burs almaya devam ediyor.
Zeki Müren

Zeki Müren’in mal varlığını bağışladığı Türk Eğitim Vakfı’nın Zeki Müren Fonu’ndan bu güne kadar 2452 öğrenciye burs verildi. 2014- 2015 öğretim yılında da TEV Zeki Müren Burs Fonu ile 210 öğrenciye ayda 400 TL burs sağlanacak. 

Zeki Müren mal varlığının yarısını da TSK Mehmetçik Vakfı’na bağışladı. TSK Mehmetçik Vakfı bu bağışlar sayesinde şehit olan veya herhangi bir nedenle hayatını kaybeden bir Mehmetçik’in ailesine bir defaya mahsus olmak üzere 40 bin TL, birinci derece bir gaziye aylık 1060 TL, üniversite öğrencisi Mehmetçik çocuğuna ise ayda 700 TL yardımda bulunuyor. 

TEV bağışçısı olan Merhume Safiye Ayla Targan ile TEV ve TSK Mehmetçik Vakfı bağışçısı Zeki Müren adına isimlerinin ve hatıralarının yaşatılması, Türk Musikisine genç sesler kazandırılması amacıyla her üç yılda bir ses yarışması da düzenleniyor.

Nir Asuman Arsan ve Yaşar Madalet Arsan

1951 yılında Ses Tiyatrosun'da profesyonel oyunculuk yaşamına başlayan Asuman Arsan, tiyatro hayatı boyunca 100’den fazla oyunda sahneye çıkmıştır. Sinema oyunculuğunu 1980’lerin sonuna kadar sürdüren usta sanatçı, 1990’larda TV dizilerinde rol almaya başladı. 46 yıllık sanat hayatının ardından 1997'de yaşama veda eden Asuman Arsan ve kız kardeşi Yaşar Madalet Arsan malvarlığını Türk Eğitim Vakfı’na bağışlamıştır. 2014-2015 öğretim yılında fondan 3 öğrenci yararlanacaktır. Arsan eğitim fonundan bugüne kadar toplam 10 öğrencinin eğitimine katkı sağlandı.