TEV-SINGA, Singapur Bursları


 

 • Dünyanın En iyi 15 Üniversitesi Arasındaki Singapur Üniversitelerinde Karşılıksız Tam Doktora Bursu imkanı (Bilgi için tıklayınız)
 • Üniversite son sınıf öğrencileri, mezunlar veya yüksek lisans ve doktoraya başlayanlar ya da tamamlayanlar başvurabilirler.
 • Doğru ve eksiksiz başvuru için aşağıdaki açıklamalar sonuna kadar dikkatlice okunmalıdır. 
 • Başvuru formları bu sayfanın sonunda yer alır (TEV-Singa Başvuru Formu ve TEV Yurtdışı Burs Başvuru Formu) adayın formları mutlaka doldurup çıktısını alması ve TEV’e vereceği dosyasına eklemesi zorunludur.

 

TEV – SINGA

SİNGAPUR’DA 2018–2019 ÖĞRETİM YILINDA

KARŞILIKSIZ DOKTORA BURSLARI VERECEKTİR

SON BAŞVURU TARİHİ: 29 Aralık 2017

 

TEV-SINGA Bursları; SİNGAPUR’da, A*STAR (The Agency for Science, Technology and Research), NTU (Nanyang Technological University) ve NUS (National University of Singapore), SUTD (Singapore University of Technology and Design)’da Temel Bilimler, Mühendislik ve Biyomedikal Bilimleri alanlarında doktora çalışmaları için karşılıksız verilecektir.

Kimler Başvuru yapabilir:  Üniversite son sınıfta öğrenim görenler, mezun olanlar, yüksek lisans veya doktoraya başlamış ya da tamamlamış olanlar.

Singapur, araştırma ve geliştirmeye yaptığı yatırımlarla dünyanın en gelişmiş araştırma laboratuvarlarına sahiptir. NUS ve NTU Dünyanın en iyi 15 üniversitesi içindedir. http://www.straitstimes.com/singapore/ntu-overtakes-nus-in-globalranking?utm_campaign=Echobox&utm_medium=Social&utm_source=Facebook&xtor=CS1-10#link_time=1496876689 

 

A*STAR    : www.a-star.edu.sg   NTU: www.ntu.edu.sg   NUS: www.nus.edu.sg  SUTD: www.sutd.edu.sg     

SINGA: www.singa.a-star.edu.sg

 

1)      BURS VERİLECEK ALANLAR:

A)      Biyomedikal Bilim Dalları,

 • Biyokimya / Kimya / Farmakoloji-Eczacılık
 • İmmünoloji / Mikrobiyoloji / Moleküler Viroloji / Hücre / Gelişimsel Biyoloji
 • Biyoinformatik / Sistem Biyolojisi
 • Biyoteknoloji
 • Sinirbilim
 • Veterinerlik Bilimi
 • Biyoistatistik / Epidemiyoloji

B)      Fiziksel Bilimler ve Mühendislik Dalları

•    Havacılık ve Uzay Mühendisliği

•    Elektrik Mühendisliği / Bilgisayar Bilimleri

•    Kimya Mühendisliği / Kimya

•    Makina Mühendisliği

•    İnşaat Mühendisliği

•    Endüstri ve Sistem Mühendisliği

•    Fizik Mühendisliği / Uygulamalı Fizik

•    Malzeme Bilimleri ve Mühendisliği

•    Mühendislik ve Teknoloji Yönetimi

•    Biyomühendislik

•    Matematik

PhD araştırma alanları ve enstitüler hakkında daha fazla bilgiye bu linkten ulaşılabilir. Lütfen kontrol edeniz: https://www.a-star.edu.sg/singa-award/PhD-Research-Areas.aspx

 

Başarılı adaylar, dört yıla kadar, A * STAR, NTU, NUS veya SUTD'de doktora çalışmalarına desteklenecektir.

 

2)      ADAYLARDA ARANAN NİTELİKLER:

a)      T.C. vatandaşı olmak ve 30 yaşından büyük olmamak. (1988 ve sonraki yıl doğumlu olanlar)

Türkiye sınırları içinde eğitim veren Üniversitelerde, yukarıda belirtilen temel bilimler ve mühendislik alanlarında öğrenim görmek. Üniversite son sınıfta öğrenim görenler, mezun olanlar, yüksek lisans veya doktoraya başlamış ya da tamamlamış olanlar aday olabilirler)

b)      Öğrenimi süresince alınan genel not ortalaması 4 üzerinden en az 3 olması. (Lisans, yüksek lisans, doktora kapsar)

c)       Doktora çalışmalarını yürütebilecek düzeyde İngilizceye sahip olmak. (TOEFL en az 80 veya IELTS en az 6, skorlar gerekli görüldüğünde takip eden Şubat ayı sonuna kadar verilebilir.)

 

3)      BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER:

TEV-SİNGA Burs başvurusu için a hariç diğer maddeler İngilizce hazırlanacaktır;

 

a)    Online TEV Başvuru Formu ( http://yurtdisi.tev.org.tr/ ) bu linkten girilip Türkçe doldurulacak, çıktısı alınıp dosyaya eklenecektir.

b)    TEV-SINGA burs başvuru formu  (http://www.tev.org.tr/images/pdf/singa_basvuru_20162017.pdf) çıktısını adaylar öncelikle bu linkten almalıdır. Bu formun 1. sayfasındaki 1 den 9.  maddeye kadar olan belgeler hazırlanıp dosyaya eklenecektir. 8 sayfalık bu formun tüm sayfaları aday tarafından doldurulacaktır. “PROGRAMME” bölümündeki 3 seçeneğin tamamı öncelik durumuna göre eksiksiz doldurulması gerekir. Eğer aday bir ya da iki bölüm ile görüştü ise ya da kabul işlemini tamamladıysa sadece onları yazmaları da yeterli olur. Henüz pasaportu olmayanlar kimlik bilgilerini yazabilirler sorun olmaz. Aday tüm aşağıdaki üniversite ve programları kontrol edip seçim yapabilir. Referans mektup örnekleri de bu formun son iki sayfasında yer alır. Referanslar bu formatta hazırlanıp dosyaya eklenmelidir.

c)    SINGA başvuru formu online olarak aday tarafından mutlaka doldurulacaktır.

http://www.a-star.edu.sg/singa-award/How-To-Apply.aspx  Aday lisans öğrenimi süresince her yıla ait not dökümlerini ayrı ayrı online başvurusuna eklemelidir. (Eğer aday okulunun internet sayfasından bu belgeleri alabiliyorsa internet çıktısını yine online ekleyebilir, yeterli olur)

d)    Aday henüz mezun değilse güncel öğrenci belgesini eklemelidir.

e)    Kişisel bilgiler (İngilizce Özgeçmiş, 1 sayfalık)

 

Yukarıdaki ön koşulları taşıyanların, belgelerini hazırlayıp dosyalarını eksiksiz olarak en geç 29 Aralık 2017 tarihine kadar aşağıdaki maddelerde verilen bilgilere dikkat ederek TEV’e iletmeleri gereklidir.

a)Postaya vermeden önce belgeleri tarayıp pdf olarak yurtdisiburs@tev.org.tr  ye iletilmesi,

b)E-mail ekinde iletildikten sonra asıl belgelerin telli plastik dosya içinde TEV’in İstanbul Merkezine ulaştırmaları gerekmektedir.

c)Dosyalarını elden verecek TEV İstanbul Genel Merkezine,

 

*İki adet olarak istenilen belgelerin biri asıl, diğeri fotokopi olabilir, ikinci adetleri aday tarafından başka bir telli dosyaya takılarak iki adet dosya olarak TEV’e iletecektir.

En geç son başvuru tarihine kadar TEV İstanbul Genel Merkezine iletebilir ya da verebilirler.

* Posta ve benzeri nedenlerle vaki olacak gecikmeler dikkate alınmaz.

 

f)        BAŞVURU VE DOSYA TESLİM ADRESİ:

Türk Eğitim Vakfı/ Eğitim ve Burslar Grup Müdürlüğü

Büyükdere Cad. TEV Kocabaş İşhanı No:111 Kat:8 34349 Gayrettepe/İSTANBUL

Tel: 0212-318 68 03  Fax: 0212–272 62 17            E-mail: yurtdisiburs@tev.org.tr

 

g)      ÖNEMLİ BİLGİ:

Burslar, Ağustos 2018 ya da en geç Ocak 2019 döneminde çalışmalara başlanacak şekilde kabul alınması halinde en fazla 4 yıllık tam zamanlı doktora öğrenimi için karşılıksız verilecektir. Doktora çalışmaları A*STAR araştırma merkezleri ve enstitülerinde, NUS, NTU veya SUTD’a bağlı enstitülerde yapılacaktır. Aday, aşağıda listesi verilen enstitülerden alanlarına göre seçim yaparak ilgili enstitü ve danışman profesörle temasa geçip Ağustos 2018 ya da en geç Ocak 2019 dönemi için kabul almak zorundadır. Ancak TEV-SINGA adayları için Singapur’daki programlara kabul almak için başvurular Ekim ayı başında başlar ve Aralık sonunda biter bu nedenle hemen ilgili bölümle temasa geçip adayın son başvuru ve kabul alma tarihleri için teyit etmesi gerekir. Kabuller başvuru tarihinden sonra da verilebilir çünkü kabul alma süresi yaz aylarına kadar da sürebilir. Bursu, alabilmek için konu ve danışman bulup kabul (Acceptance) almak şarttır. Bu nedenle en kısa zamanda çalışma yapacağınız alanı belirleyip karşı taraf ile iletişime geçmenizi öneriyoruz. A*STAR Araştırma Merkezleri ya da Enstitülerinde yapılacak doktora derecesi NUS veya NTU tarafından verilecektir.

 

 

 

 

h)      DOKTORA YAPILABİLECEK ÜNİVERSİTE, ENSTİTÜ VE BÖLÜMLER:

Bu bölüm İngilizce içeriklidir:

 

IMPORTANT INFORMATION:

The PhD scholarship will be offered for up to four years. Candidates are not required to pay back to TEV. The PhD research project will be conducted at A*STAR, NTU, NUS, or SUTD. Award of scholarship is contingent upon the candidate finding an appropriate supervisor and research topic, and the successful enrolment into NTU, NUS, or SUTD for the PhD coursework, which is to be achieved in time for the August / September 2018 intake.

 

Candidates are strongly encouraged to contact potential supervisors prior to submitting their applications so as to find out more about the area of research they would like to pursue for the PhD. Candidates who undertake their PhD research project at A*STAR Research Institutes will have their PhD degrees conferred by the institutions where they undertake their coursework i.e. NTU, NUS, or SUTD.

 

INSTITUTIONS FOR PHD PROGRAMMES:

 

1- A*STAR (Agency for Science, Technology and Research) www.a-star.edu.sg

“A*STAR is Singapore's leading research agency that complements research and PhD education through its state-of-the-art facilities and renowned scientists located at integrated research campuses - Biopolis and Fusionopolis - for Biomedical Sciences and Physical Sciences & Engineering research, respectively. With 18 research institutes dedicated to a multitude of technological disciplines, including info-communications, nanotechnology and manufacturing, A*STAR attracts a diverse community of leading local researchers & foreign specialists from the USA, Europe and Asia Pacific region.”

 

1- Biomedical Research Institutes and Consortiums

 

2- Physical Sciences and Engineering Research Institutes and Centers

 

2-    NTU (Nanyang Technological University) www.ntu.edu.sg

“A research-intensive public university, Nanyang Technological University (NTU) has 33,500 undergraduate and postgraduate students in the colleges of Engineering, Business, Science, and Humanities, Arts, & Social Sciences. NTU is also home to three world-class autonomous institutes – the National Institute of Education, S Rajaratnam School of International Studies and Lee Kong Chian School of Medicine. Earth Observatory of Singapore and Singapore Centre on Environmental Life Sciences Engineering are two of the leading 63 leading research centers.”

 

Note: For more information on NTU Research Programmes, please send an email to Admission_Research@ntu.edu.sg  

1-Engineering and Science Schools

 

2- Interdisciplinary Research - igs.ntu.edu.sg/

 •           Earth Sciences
 •           Energetics Research
 •           Environment and water research
 •           Environmental science and engineering
 •           Environmental life sciences engineering
 •           Energy research
 •           Media Innovation
 •           Catastrophe Risk Management

 

3-    NUS (National University of Singapore) www.nus.edu.sg

“Over a century ago, the National University of Singapore (NUS) was born in a bustling metropolis at the crossroads of Asia. From modest beginnings as a medical college with 23 students, the University now spans three campuses, enrols 38,000 students from more than 100 countries in many critical fields of study, and forges partnerships around the world. Our strategic location in the heart of Asia has shaped NUS’ growth over the years, and we continue to strive towards greater heights of excellence. Today, we are a global thought leader with a distinctive Asian perspective. We are transforming the future through education, research and service.”

 

Faculties and Schools

-        Departments: Biomedical, Chemical & Biomolecular, Civil & Environmental, Electrical & Computer, Engineering & Technology Management, Industrial & Systems, Materials Science & Engineering, and Mechanical Engineering.

-            Departments: Biological Sciences, Chemistry, Mathematics, Pharmacy, Physics, and Statistics & Applied Probability

-          Departments:  Alice Lee Centre for Nursing Studies, Anaesthesia, Anatomy, Biochemistry, Centre for Biomedical Ethics, Centre for Medical Education, Diagnostic Radiology, Division of Graduate Medical Studies, Medicine, Microbiology, Obstetrics & Gynaecology, Ophthalmology, Orthopaedic Surgery, Otolaryngology, Paediatrics, Pathology, Pharmacology, Physiology, Psychological Medicine, Surgery

-            Departments: Computer Science, and Information Systems

 

4- SUTD (Singapore University of Technology and Design) www.sutd.edu.sg

“SUTD offers a world-class education built upon a unique interdisciplinary curriculum enriched with hands-on experience in cutting edge projects and research conducted in exceptional facilities. At SUTD, the PhD programme has a strong emphasis on interdisciplinary and collaborative research, and is enhanced by opportunities for industry internships, overseas research attachments and teaching experience. It is mentoring-intensive with co-supervision flexibility, which allows you to work with multiple faculty members across pillars.”

 

Architecture and Sustainable Design (ASD) - http://asd.sutd.edu.sg/

Engineering Product Development (EPD) - http://epd.sutd.edu.sg/

Engineering Systems and Design (ESD) - http://esd.sutd.edu.sg/

Information Systems Technology and Design (ISTD) - http://istd.sutd.edu.sg/

Science and Mathematics (Sci-Math) - https://academics.sutd.edu.sg/science-math/

 

BURSUN KAPSAMI:

- TEV-SINGA bursları standart SINGA burs-ödül şartlarını kapsar.

1)  Okul ücreti                                                               SINGA Tarafından Karşılanır.

2)  Doktora yeterlilik sınavı öncesi aylık burs ücreti                         S$ 2,000

3)  Doktora yeterlilik sınavı sonrası aylık burs ücreti                        S$ 2,500

- Bir defa yapılan ödemeler

4)    Yerleşme yardımı                                                                 S$ 1,000

5)    Uçak bileti ücreti                                                                  S$ 1,500

 

6)      SCHOLARSHIP:

Successful applicants of TEV-SINGA will be awarded the SINGA scholarship.

Terms of award:

1)  Tuition                                                                                     Sponsored by SINGA

2)  Stipend before passing Qualifying Examination                             S$ 2,000 per month

3)  Stipend after passing Qualifying Examination                                S$ 2,500 per month

4)    One-time Settling-in Allowance                                                         S$ 1,000

5)    One-time Airfare Grant                                                                    S$ 1,500

 

INFORMATION:

Estimated cost of living in Singapore

Items

Per Student Per Month (S$)

Food

- University Canteens

- Meals outside Campus

 

300 – 350

450 – 500

Accommodations (based on single room)

- On Campus*

- Off Campus

 

 

400 – 600

600 – 850

Transport Expenses (local)

100 – 150

Other Expenses (stationery, toiletries, laundry, recreation)

400 – 500

Total Estimated Cost of Living

1,550 – 2,000

* * Priority for on campus accommodation is usually given to first year students

 

i)        PROCESS OF APPLICATION:

Application Deadline: December 29, 2017

Interview Period: March 2018 (Shortlisted candidates will be invited for an interview by TEV-SINGA Scholarship Committee.)

Admission Decisions: April 2018

Enrolment Information: May 2018

Orientation Programme: July/August 2018