TEV-SINGA, Singapur Bursları


 

 

TEV – SINGA

SİNGAPUR’DA 2019–2020 ÖĞRETİM YILINDA

KARŞILIKSIZ DOKTORA BURSLARI VERECEKTİR

SON BAŞVURU TARİHİ: 31 Aralık 2018

Başvurular Bitmiştir.

 

TEV-SINGA Bursları; SİNGAPUR’da, A*STAR (The Agency for Science, Technology and Research), NTU (Nanyang Technological University) ve NUS (National University of Singapore), SUTD (Singapore University of Technology and Design)’da Temel Bilimler, Mühendislik ve Biyomedikal Bilimleri alanlarında doktora çalışmaları için karşılıksız verilecektir.

Kimler Başvuru yapabilir:  Üniversite son sınıfta öğrenim görenler, mezun olanlar, yüksek lisans veya doktoraya başlamış ya da tamamlamış olanlar.

Singapur, araştırma ve geliştirmeye yaptığı yatırımlarla dünyanın en gelişmiş araştırma laboratuvarlarına sahiptir. NUS ve NTU Dünyanın en iyi 12 üniversitesi içindedir. https://www.topuniversities.com/university-rankings/world-university-rankings/2019

SINGA hakkında faydalı detay bilgiler için tıklayınız.

 

A*STAR    : www.a-star.edu.sg   NTU: www.ntu.edu.sg   NUS: www.nus.edu.sg  SUTD: www.sutd.edu.sg     

SINGA: www.singa.a-star.edu.sg

 

1)      BURS VERİLECEK ALANLAR:

A)      Biyomedikal Bilim Dalları,

 • Biyokimya / Kimya / Farmakoloji-Eczacılık
 • İmmünoloji / Mikrobiyoloji / Moleküler Viroloji / Hücre / Gelişimsel Biyoloji
 • Biyoinformatik / Sistem Biyolojisi
 • Biyoteknoloji
 • Sinirbilim
 • Veterinerlik Bilimi
 • Biyoistatistik / Epidemiyoloji

B)      Fiziksel Bilimler ve Mühendislik Dalları

 • Havacılık ve Uzay Mühendisliği
 • Elektrik Mühendisliği / Bilgisayar Bilimleri
 • Kimya Mühendisliği / Kimya
 • Makina Mühendisliği
 • İnşaat Mühendisliği
 • Endüstri ve Sistem Mühendisliği
 • Fizik Mühendisliği / Uygulamalı Fizik
 • Malzeme Bilimleri ve Mühendisliği
 • Mühendislik ve Teknoloji Yönetimi
 • Çevre Mühendisliği ve Bilimleri
 • Mimarlık
 • Enerji Mühendisliği
 • Biyomühendislik
 • Matematik

PhD araştırma alanları ve enstitüler hakkında daha fazla bilgiye bu linkten ulaşılabilir. Lütfen kontrol edeniz: https://www.a-star.edu.sg/singa-award/PhD-Research-Areas.aspx

 

Başarılı adaylar, dört yıla kadar, A * STAR, NTU, NUS veya SUTD'de doktora çalışmalarına desteklenecektir.

 

2)      ADAYLARDA ARANAN NİTELİKLER:

a)      T.C. vatandaşı olmak ve 30 yaşından büyük olmamak. (1989 ve sonraki yıl doğumlu olanlar)

Türkiye sınırları içinde eğitim veren Üniversitelerde, yukarıda belirtilen temel bilimler ve mühendislik alanlarında öğrenim görmek. Üniversite son sınıfta öğrenim görenler, mezun olanlar, yüksek lisans veya doktoraya başlamış ya da tamamlamış olanlar aday olabilirler)

b)      Öğrenimi süresince alınan genel not ortalaması 4 üzerinden en az 3 olması. (Lisans, yüksek lisans, doktora kapsar)

c)       Doktora çalışmalarını yürütebilecek düzeyde İngilizceye sahip olmak. (TOEFL en az 80 veya IELTS en az 6, skorlar gerekli görüldüğünde takip eden Şubat ayı sonuna kadar verilebilir.)

 

3)      BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER:

TEV-SİNGA Burs başvurusu için a hariç diğer maddeler İngilizce hazırlanacaktır;

 

a)    Online TEV Başvuru Formu (http://yurtdisi.tev.org.tr/) bu linkten girilip Türkçe doldurulacak, çıktısı alınıp dosyaya eklenecektir.

b)    TEV-SINGA burs başvuru formu çıktısını adaylar öncelikle bu linkten almalıdır. Bu formun 1. sayfasındaki 1 den 9.  maddeye kadar olan belgeler hazırlanıp dosyaya eklenecektir. 8 sayfalık bu formun tüm sayfaları aday tarafından doldurulacaktır. “PROGRAMME” bölümündeki 3 seçeneğin tamamı öncelik durumuna göre eksiksiz doldurulması gerekir. Eğer aday bir ya da iki bölüm ile görüştü ise ya da kabul işlemini tamamladıysa sadece onları yazmaları da yeterli olur. Henüz pasaportu olmayanlar kimlik bilgilerini yazabilirler sorun olmaz. Aday tüm aşağıdaki üniversite ve programları kontrol edip seçim yapabilir. Referans mektup örnekleri de bu formun son iki sayfasında yer alır. Referanslar bu formatta hazırlanıp dosyaya eklenmelidir.

c)    Aday henüz mezun değilse güncel öğrenci belgesini ve transkriptlerini eklemelidir.

d)    Kişisel bilgiler (İngilizce Özgeçmiş, 1 sayfalık)

 

Yukarıdaki ön koşulları taşıyanların, belgelerini hazırlayıp dosyalarını eksiksiz olarak en geç 31 Aralık 2018 tarihine kadar aşağıdaki maddelerde verilen bilgilere dikkat ederek TEV’e iletmeleri gereklidir.

a) Postaya vermeden önce belgelerin tarayıp tek bir pdf dosyası içinde yurtdisiburs@tev.org.tr   ya da htuysuz@tev.org.tr  ye iletilmesi,

b) E-mail ekinde iletildikten sonra asıl belgelerin telli plastik dosya içinde TEV’in İstanbul Merkezine ulaştırmaları gerekmektedir.

c) Dosyalarını elden verecekler TEV İstanbul Genel Merkezine kendileri ya da başkaları tarafından bırakabilirler,

*İki adet olarak istenilen belgelerin biri asıl, diğeri fotokopi olabilir, ikinci adetleri aday tarafından başka bir telli dosyaya takılarak iki adet dosya olarak en geç son başvuru tarihine kadar TEV İstanbul Genel Merkezine iletebilir ya da verebilirler.

* Posta ve benzeri nedenlerle vaki olacak gecikmeler dikkate alınmaz.

 

4)      BAŞVURU VE DOSYA TESLİM ADRESİ:

Türk Eğitim Vakfı/ Eğitim ve Burslar Grup Müdürlüğü

Büyükdere Cad. TEV Kocabaş İşhanı No:111 Kat:8 34349 Gayrettepe/İSTANBUL

Tel: 0212-318 68 03  Fax: 0212–272 62 17            E-mail: yurtdisiburs@tev.org.tr

 

5)      ÖNEMLİ BİLGİ:

Burslar, Ağustos 2019 ya da en geç Ocak 2020 döneminde çalışmalara başlanacak şekilde kabul alınması halinde en fazla 4 yıllık tam zamanlı doktora öğrenimi için karşılıksız verilecektir. Doktora çalışmaları A*STAR araştırma merkezleri ve enstitülerinde, NUS, NTU veya SUTD’a bağlı enstitülerde yapılacaktır. Aday, aşağıda listesi verilen enstitülerden alanlarına göre seçim yaparak ilgili enstitü ve danışman profesörle temasa geçip Ağustos 2019 ya da en geç Ocak 2020 dönemi için kabul almak zorundadır. Ancak TEV-SINGA adayları için Singapur’daki programlara kabul almak için başvurular Ekim ayı başında başlar ve Aralık sonunda biter bu nedenle hemen ilgili bölümle temasa geçip adayın son başvuru ve kabul alma tarihleri için teyit etmesi gerekir. Kabuller başvuru tarihinden sonra da verilebilir çünkü kabul alma süresi yaz aylarına kadar da sürebilir. Bursu, alabilmek için konu ve danışman bulup kabul (Acceptance) almak şarttır. Bu nedenle en kısa zamanda çalışma yapacağınız alanı belirleyip karşı taraf ile iletişime geçmenizi öneriyoruz. A*STAR Araştırma Merkezleri ya da Enstitülerinde yapılacak doktora derecesi NUS veya NTU tarafından verilecektir.

 

6)      DOKTORA YAPILABİLECEK ÜNİVERSİTE, ENSTİTÜ VE BÖLÜMLER:

Bu bölüm İngilizce içeriklidir:

IMPORTANT INFORMATION:

The PhD scholarship will be offered for up to four years. Candidates are not required to pay back to TEV. The PhD research project will be conducted at A*STAR, NTU, NUS, or SUTD. Award of scholarship is contingent upon the candidate finding an appropriate supervisor and research topic, and the successful enrolment into NTU, NUS, or SUTD for the PhD coursework, which is to be achieved in time for the August / September 2019 intake.

 

Candidates are strongly encouraged to contact potential supervisors prior to submitting their applications so as to find out more about the area of research they would like to pursue for the PhD. Candidates who undertake their PhD research project at A*STAR Research Institutes will have their PhD degrees conferred by the institutions where they undertake their coursework i.e. NTU, NUS, or SUTD.

 

INSTITUTIONS FOR PHD PROGRAMMES:

 

1- A*STAR (Agency for Science, Technology and Research) www.a-star.edu.sg

“A*STAR is Singapore's leading research agency that drives mission-oriented research that advances scientific discovery and technological innovation. We play a key role in nurturing and developing talent and leaders for our Research Institutes, the wider research community, and industry. As a Science and Technology Organisation, we bridge the gap between academia and industry in terms of research and development. Our research institutes are dedicated to a multitude of technological disciplines, including info-communications, nanotechnology and manufacturing and attract a diverse community of leading local researchers & foreign specialists from around the globe.”

1- Biomedical Research Institutes and Consortiums

 

2- Physical Sciences and Engineering Research Institutes and Centers

 

2-   NTU (Nanyang Technological University) www.ntu.edu.sg  (The NTU Story)

“A research-intensive public university, Nanyang Technological University (NTU) has 33,500 undergraduate and postgraduate students in the colleges of Engineering, Business, Science, and Humanities, Arts, & Social Sciences. NTU is also home to three world-class autonomous institutes – the National Institute of Education, S Rajaratnam School of International Studies and Lee Kong Chian School of Medicine. Earth Observatory of Singapore and Singapore Centre on Environmental Life Sciences Engineering are two of the leading 63 leading research centers.”

Note: For more information on NTU Research Programmes, please send an email to Admission_Research@ntu.edu.sg  

 

1-Engineering and Science Schools

2- Interdisciplinary Research - igs.ntu.edu.sg/

 •           Earth Sciences
 •           Energetics Research
 •           Environment and water research
 •           Environmental science and engineering
 •           Environmental life sciences engineering
 •           Energy research
 •           Media Innovation
 •           Catastrophe Risk Management

 

3-   NUS (National University of Singapore) www.nus.edu.sg  (The NUS Story)

“Founded in 1905, the National University of Singapore (NUS) began as a medical college with 23 students. Today, we are one of Asia’s leading universities, with over 38,000 students across three campuses – Kent Ridge, Bukit Timah and Outram. Offering a distinctively Asian yet global experience, our students are given the opportunity to excel not just academically, but also to grow socially. NUS is recognised for its breadth of academic programmes, experiential learning, entrepreneurship education and impactful research. As we continue to grow from strength to strength, we take pride in nurturing our students and equipping them with the necessary skills to be the leaders of tomorrow..”

Faculties and Schools

-        Departments: Biomedical Engineering, Chemical & Biomolecular Engineering, Civil & Environmental

Engineering, Electrical & Computer Engineering, Industrial Systems Engineering & Management, Materials Science & Engineering, Mechanical Engineering, and Engineering Science Programme.

-            Departments: Biological Sciences, Chemistry, Mathematics, Pharmacy, Physics, and Statistics & Applied Probability

-          Departments:  Alice Lee Centre for Nursing Studies, Anaesthesia, Anatomy, Biochemistry, Centre for Biomedical Ethics, Centre for Medical Education, Diagnostic Radiology, Division of Graduate Medical Studies, Medicine, Microbiology and Immunology, Obstetrics & Gynaecology, Ophthalmology, Orthopaedic Surgery, Otolaryngology, Paediatrics, Pathology, Pharmacology, Physiology, Psychological Medicine, Surgery

-            Departments: Computer Science, and Information Systems & Analytics

4- SUTD (Singapore University of Technology and Design) www.sutd.edu.sg

“SUTD offers a world-class education built upon a unique interdisciplinary curriculum enriched with hands-on experience in cutting edge projects and research conducted in exceptional facilities. At SUTD, the PhD programme has a strong emphasis on interdisciplinary and collaborative research, and is enhanced by opportunities for industry internships, overseas research attachments and teaching experience. It is mentoring-intensive with co-supervision flexibility, which allows you to work with multiple faculty members across pillars.”

Architecture and Sustainable Design (ASD) - http://asd.sutd.edu.sg/

Engineering Product Development (EPD) - http://epd.sutd.edu.sg/

Engineering Systems and Design (ESD) - http://esd.sutd.edu.sg/

Information Systems Technology and Design (ISTD) - http://istd.sutd.edu.sg/

Science and Mathematics (Sci-Math) -https://academics.sutd.edu.sg/science-math/

 

SCHOLARSHIP:

Successful applicants of TEV-SINGA will be awarded the SINGA scholarship.

Terms of award:

1)  Tuition                                                                               Sponsored by SINGA

2)  Stipend before passing Qualifying Examination                   S$ 2,000 per month

3)  Stipend after passing Qualifying Examination                      S$ 2,500 per month

4)    One-time Settling-in Allowance                                          S$ 1,000

5)    One-time Airfare Grant                                                       S$ 1,500

INFORMATION:

Estimated cost of living in Singapore

Items

Per Student Per Month (S$)

Food

- University Canteens

- Meals outside Campus

 

300 – 350

450 – 500

Accommodations (based on single room)

- On Campus*

- Off Campus

 

 

400 – 600

600 – 850

Transport Expenses (local)

100 – 150

Other Expenses (stationery, toiletries, laundry, recreation)

400 – 500

Total Estimated Cost of Living

1,550 – 2,000

* * Priority for on campus accommodation is usually given to first year students

 

PROCESS OF APPLICATION:

Application Deadline: December 31, 2018

Interview Period: March 2019 (Shortlisted candidates will be invited for an interview by TEV-SINGA Scholarship Committee.)

Admission Decisions: April 2019

Enrolment Information: May 2019

Orientation Programme: July/August 2019