-
-
-

Van İçin Türkiye Kumbarası


Turkcell, deprem yaralarını sarmaya çalışan Van’da kalıcı çözümler hedefleyen yeni projelerini, İstanbul’da gerçekleşen basın toplantısında kamuoyuyla paylaştı. İstanbul’da gerçekleştirilen toplantıya Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv ve TEV Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç katıldı.

TEV Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç yaptığı konuşmada, 1967 yılından bu yana Türkiye’de eğitim konusunda 190 binden fazla öğrenciye verilen burslar, yaptırılan 25 eğitim tesisi ile eğitim konusunda Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşu olan Türk Eğitim Vakfı olarak bugüne kadar hep “Gençliğin yetişmesine hizmet, bir insanlık ve vatan borcudur” anlayışıyla hareket etiklerini vurguladı. “Van için Türkiye Kumbarası” Projesi, hem öğretmeni hem öğrenciyi kapsayan bir proje olduğu için, Türk Eğitim Vakfı için çok anlamlıdır” sözleriyle bu projeye verdiklerini önemin altını çizen Ömer M. Koç, konuşmasını şöyle sürdürdü: “TEV tüm bu ilkeleriyle ülkemizin yaşadığı doğal afetlerde daha da hassas bir yaklaşım sergilemeyi de kendisine borç bilmektedir. TEV olarak önceki yıllarda yaşanan doğal afetlerde de karşılıksız burs imkanı ile afetlerden etkilenen öğrencilerin eğitimlerini kesintisiz sürdürmeleri için destek olmuştur. Van ve Erciş’de yaşanan deprem felaketinin hemen ardından da TEV olarak harekete geçtik. Bu çerçevede ilk aşamada 175 Vanlı öğrencimize burs vermeye başladık. Vanlı depremzede gençlere verilen burslar ve bugün Turkcell ile birlikte lansmanını yaptığımız bu çok değerli proje haricinde TEV olarak 24 derslikli bir okul yaptırma çalışmalarımız da sürmektedir” dedi.

2011’de Van’da meydana gelen ve tüm Türkiye’yi sarsan deprem felaketlerinin ardından,Türk Eğitim Vakfı (TEV) ve Turkcell’in işbirliği ile başlayan, Milli Eğitim Bakanlığı himayesinde yürütülen ‘Van İçin Türkiye Kumbarası’ kampanyası Birleşmiş Milletler (BM) tarafından dünyaya örnek gösterildi.

Van İçin Türkiye Kumbarası kampanyası, BM tarafından, kamu, özel sektör ve sivil toplumun birlikte hareket ettiği örnek bir proje modeli olarak 2012 Mart ayında İstanbul’da gerçekleşen basın toplantısında kamuoyuyla paylaşıldı. BM tarafından düzenlenen, “Afet Durumlarında Kurumların Gösterdiği Esneklik ve İnovasyon” başlıklı etkinliğe BM Kalkınma Programı ve BM Türkiye Daimi Temsilciliği ev sahipliği yaptı. Toplantı, BM Genel Sekreter Yardımcısı ve BM Kalkınma Programı Başkan Yardımcısı Rebeca Grynspan, BM Kalkınma Programı (UNDP)Genel Sekreter Yardımcısı CihanSultanoğlu, BM Kalkınma Programı Başkan Yardımcı Vekili Jordan Ryan, Milli Eğitim eski Bakanı Prof. Dr. Ömer Dinçer, TEV Genel Müdürü Yıldız Günay ve Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv’in katılımıyla gerçekleştirildi.