Lider Öğretmen Programı


TEV Yeni Nesil Öğretmenler Projesi çerçevesinde yeni bir program başlattı

Lider Öğretmen Programı

TEV ve Maltepe Kaymakamlığı ve JP Morgan işbirliğiyle gerçekleştirilen "Lider Öğretmen Programı" ile yeni nesil öğretmen anlayışı oluşuyor...

Türk Eğitim Vakfı ( TEV ) 2007 yılında başarıyla gerçekleştirdiği Öğretmene Proje Yapma Eğitimi Projesi ( ÖPYEP ) ile başlayan eğitimin temelindeki öğretmenlere katkıda bulunmayı amaçlayan projelerine devam ediyor.

Yeni eğitim anlayışına uygun bireyleri yetiştirmek için bu anlayışa uygun öğretmenlerin görev başında olması gerekliliğinin bilincinde olan TEV, eski Üstün Başarı Bursiyeri, Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi ve eğitim danışmanı Özgür Bolat'ın önderliğinde İstanbul Maltepe İlçesi işbirliği ve dünyanın lider finans kuruluşlarından biri olan JP Morgan Sponsorluğu ile Yeni Nesil Öğretmenler Projesi'ni "Lider Öğretmen Programı" ile sürdürüyor.

TEV İstanbul Maltepe Kaymakamlığı işbirliği ve JP Morgan Sponsorluğu ile gerçekleştirilen "Lider Öğretmen Programı" çerçevesinde Maltepe Kaymakamlığı tarafından seçilen 8 ilköğretim okulundan 56 öğretmene liderlik eğitimi veriliyor.

Yeni Nesil Öğretmenler Projesi ile öğretmenlerin liderliği ile güçlü bir hizmet içi eğitimi ve okul gelişimini sağlamak, analiz eden, sistematik, eleştiriye açık, değer yaratan bir öğretmen kimliği oluşturmayı hedefleyen TEV’in "Lider Öğretmen Programı", Maltepe İlçesi'ndeki bu pilot uygulamanın ardından önce tüm İstanbul, ardından da tüm Türkiye'deki öğretmenlere ulaşmak üzere devam edecek.

"Lider Öğretmen Programı" ile liderlik, değişim ve sorumluluk öğelerini barındıran yeni nesil öğretmen anlayışı çerçevesinde, öğretmenlere kendi hizmet içi eğitimleri kendilerinin yaratacağı, okul bazlı bir desteğin sağlanacağı ve yaratmak istedikleri etki doğrultusunda liderlik yapacakları bir çalışma ortamının sunulması hedefleniyor.

Cambridge Üniversitesinin dünyanın farklı kıtalarından 14 ayrı ülkede uyguladığı ve Türkiye'de sadece TEV ve Maltepe Kaymakamlığı tarafından desteklenen eğitim programında öğretmen, öğrenci ve velilere yeni bir bakış açısı getiriliyor. Eğitimde devrim niteliği taşıyan bu uygulama, rutin eğitim anlayışının yerine yenilikçi bir eğitim anlayışını benimsiyor.

Dünyanın lider finans kuruluşlarından JP Morgan'ın sponsorluğuyla gerçekleştirilen proje 8 ayda tamamlanacak. Sonuçlar Cambridge Üniversitesi tarafından değerlendirilecek.