-
-
-

1. Uluslararası Üstün Yetenekliler Eğitimi Sempozyumu


Dünya nüfusunun ortalama yüzde 2,5'i, üstün yeteneklilerden oluşuyor. Bu oran dikkate alındığında, Türkiye'de yaklaşık 150 bin üstün yetenekli yaşıyor. Üstün yetenekli gençlerin keşfedilmesi ve eğitimi, ülkemizin geleceği açısından büyük önem taşıyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Türk Eğitim Vakfı (TEV) ve Koç Üniversitesi'nin birlikte düzenlediği "1. Uluslararası Üstün Yetenekliler Eğitimi Sempozyumu", üstün zekalı ve özel yetenekli gençlerin eğitiminde yeni bir başlangıç olarak değerlendirildi. Beş ülkeden katılımcıların da tecrübelerini paylaştığı sempozyumun sonuçları, bu alanda Türkiye'de gerçekleştirilecek yasal düzenlemelere de ışık tutacak.

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'nun himayesinde, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Türk Eğitim Vakfı (TEV) ve Koç Üniversitesi tarafından 23-24 Eylül'de düzenlenen "1. Uluslararası Üstün Yetenekliler Sempozyumu"nda, ülkemizde üstün yetenekli gençlerin tespit edilerek eğitilmesi konusunda izlenecek yol haritası tartışıldı.

Dünyadan başarı öyküleri

Güney Kore'den Prof. Dr. Kim Meesook, ABD'den Prof. Dr. Joseph Renzulli, Prof. Dr. Sally Reis ve Prof. Dr. June Maker, İngiltere'den Prof. Dr. Deborah Eyre, Fransa'dan Prof. Dr. Taisir Yamin ile Almanya'dan Prof. Dr. Heidrun Stoeger ve Prof. Dr. Albert Ziegleri; ülkelerinin, üstün yetenekli çocukların eğitimi konusunda yaşadıkları tecrübeleri katılımcılarla paylaştı. Yabancı bilim adamları, ülkemizdeki uygulamaları Türk meslektaşlarıyla birlikte değerlendirdi.

Geleceğe ışık tutacak

Vodafone, kariyer.net, Garanti Bankası ve Türk Hava Yolları'nın (THY) sponsorluğunda ülkemizde ilk kez gerçekleştirilen sempozyumun yerli ve yabancı katılımcılarının çalışmaları, kalıcı bir kaynak olarak kullanılabilmesi için kitap olarak yayımlanacak.

Sempozyumun sonuçlarının Milli Eğitim Bakanlığı için üstün yeteneklilerin eğitimi ile ilgili strateji oluşturmada önemli bir kaynak teşkil edeceğini kaydeden katılımcılar, bu konuda ülkemizde yürütülen çalışmalarda önemli bir kilometre taşı olacağını vurguladılar.

Sempozyum kitabını indirmek için tıklayınız. (Pdf - 49.2 mb.)