-
-
-

TEV ve MSGSÜ "1.Uluslararası Nuri İyicil Keman Yarışması"


Türk Eğitim Vakfı (TEV); Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi(MSGSÜ) Devlet Konservatuarı işbirliğiyle, 20 – 28 Ekim 2008 tarihlerinde, Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda, bir ilke imza atarak Türkiye'de ilk uluslararası nitelikteki keman yarışmasını düzenledi.

TÜPRAŞ'ın ana sponsor olduğu ve İstanbul Kültür Başkenti 2010 Ajansının da desteklediği yarışma, 2005 yılında üretkenliğinin en üst seviyesindeyken yaşamını yitiren, Türkiye'nin önemli keman sanatçılarından solist sanatçı, MSGSÜ Devlet Konservatuarı Öğretim Üyesi Prof. Nuri İYİCİL'in anısına gerçekleştirildi. Türkiye'nin uluslararası etkinlikleri arasında "2010 Kültür Başkenti İstanbul"un da önemli yapı taşlarından biri olması hedeflenen ve Prof. Nuri İYİCİL'in öğrencileri tarafından düşünülen yarışmanın, 2010 yılından sonra üç yılda bir yapılması planlanıyor.

Jüri Başkanlığı'nı Prof. Nuri İYİCİL'in eşi Prof. Çiğdem İYİCİL'in üstlendiği yarışmanın jürisinde; Prof. Suna KAN, Prof. Ayla ERDURAN ve Prof. Gönül GÖKDOĞAN, Prof Barbara GORZYNSKA, Prof. Domenico NORDIO gibi kültür sanat dünyasının önemli isimleri yer aldı. Onur Kurulu'nda gazeteci-yazar Doğan HIZLAN, TEV Yönetim Kurulu Başkanı Ömer KOÇ, Prof. Filiz ALİ, MSGSÜ Rektörü Prof. Rahmi AKSUNGUR ve TEV Genel Müdürü Turgut BOZKURT gibi isimlerin bulunduğu anlamlı yarışmaya, 16 ülkeden 49 genç müzisyen başvurdu. Yarışmada özel ödüllerin yanı sıra birinciye 10.000 USD, ikinciye 7.500 USD ve üçüncüye 5.000 USD ödül verildi.

Türkiye'deki ilk uluslararası keman yarışması, "1. Uluslararası Nuri İyicil Keman Yarışması"nı MSGSÜ Devlet Konservatuarı işbirliği ile gerçekleştiren TEV, bu yarışmayla, eğitimle birlikte sanata da destek vermenin büyük gururunu yaşıyor.