TEV - Genel Bilgiler

Genel Bilgiler

Genel Bilgiler


Başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı olan Türk gençlerine eğitim olanağı sağlamak amacıyla, mal varlıklarını Türk Eğitim Vakfı’na vasiyet ve hibe yoluyla bağışlayan kıymetli, hayırsever bağışçılarımızın sayısı, TEV'in faaliyet gösterdiği 57 yılda 1500’ü aşan sayıya ulaşmıştır.

Kıymetli bağışçılarımızın istek ve ihtiyaçları, Vakfımızın en önemli sorumluluklarından biridir. Bizler bu bilinçle özveriyle çalışarak, varlıklarını daima yanımızda hissettiğimiz bağışçılarımızın; iyi ve kötü günlerinde, hastalıklarında ve sağlıklarında, ihtiyaçları olan her zaman yanlarında olarak kendilerini güvende hissetmelerini sağlamakta ve sorunlarının çözümüne manevi olarak destek vermekteyiz.

Türk Eğitim Vakfı üstlendiği toplumsal sorumluluğun bilinciyle, vasiyet ve hibe yoluyla sahip olduğu gayrimenkulleri en verimli şekilde değerlendirmekte, bu kaynaklarını sürekli gelir kaynağı haline getirmektedir.

Türk Eğitim Vakfı bugüne kadar elde ettiği gelir kaynakları ile 284.000 yurt içi, 2.285 yurt dışı burs sağlamış, ihtiyaç sahibi binlerce gencimizin eğitimine destek olarak ülkemize faydalı, başarılı ve parlak bireyler yetiştirilmesinde büyük katkıda bulunmuştur. Daha nice gencimiz de kendilerine uzanacak bir yardım eli beklemektedir. Vakfımıza bağış yapan her yeni bağışçı, yeni neslin geleceğe umutla bakmasını sağlamaktadır.

Ülkemizdeki ihtiyaç sahibi başarılı gençlerin eğitimine destek olarak, onların geleceğine ışık tutan tüm bağışçılarımıza Vakfımıza olan katkıları ve çok kıymetli destekleri için sonsuz şükranlarımızı sunuyor, vefat eden tüm bağışçılarımızı rahmet, minnet ve saygıyla anıyoruz.

Vasiyet Yolu ile Bağış

Vasiyet, miras bırakanın ölümü sonrasında, malları üzerinde kendi iradesine uygun olarak fiili ve hukuki sonuç doğuracak tek taraflı yapılan ve ölüme bağlı bir tasarruftur. Bağış yapmak isteyen kişi, sağlığında düzenleyeceği vasiyetname ile herhangi bir malını (taşınır/taşınmaz mallar, bankadaki mevduat ve kıymetler) veya tüm mal varlığını vakfa bırakabilir. Vasiyetname, noter huzurunda resmî şekilde yapılabileceği gibi, el yazısı ile yazılarak notere teslim edilmesi de mümkündür. Vasiyeti yapan kişi hayatta olduğu sürece vasiyete konu olan mal varlığı üzerindeki mülkiyet haklarını istediği gibi kullanır. Zira vasiyetname, vasiyeti yapan kişinin vefatından sonra hüküm ifade eder.

Hibe Yolu ile Bağış

Bağış yapmak isteyen kişi sağlığında, sahibi olduğu herhangi bir taşınır veya taşınmaz malı veya bir hakkı, vakfa şartlı veya şartsız olarak bağışlayabilir. Bu bağışı yaparken mal veya hakkın sadece kuru mülkiyetini bağışlayıp intifa (yararlanma) hakkını veya sükna (oturma) hakkını saklı tutabilir. Böylece mal veya hakkın sadece çıplak mülkiyeti vakfa geçer, kullanma ve gelirlerinden yararlanma hakkı hayatta olduğu müddetçe bağış yapan kişide kalır. Bu yöntemle yapılacak bağışlardan, hukuka aykırılıklar dışında, daha sonra vazgeçmek mümkün değildir.

  • Bağışçılarımız ile belirli aralıklarla telefon görüşmeleri yapıyor, onay vermeleri durumunda evlerine veya yaşadıkları huzurevlerine ziyaretler düzenleyerek onlara yalnız olmadıklarını hissettiriyoruz.
  • Vakfımız lehine vasiyetname düzenleyen ve bağış yaparak TEV ailesine katılan değerli bağışçılarımıza şükranlarımızı sunmak amacıyla, bağış yapılan yıl içinde kendileri için hazırladığımız “Teşekkür Sertifikalarını” veriyoruz.
  • Acil sağlık problemlerinde yararlanmaları için, kendilerine ücretsiz acil ambulans hizmeti üyeliği sağlıyoruz. Üyelik kurulamayan yerlerde ise bağışçılarımızın TEV’e haber vermesi durumunda gideri kendileri tarafından karşılanmak üzere, ambulans gönderilmesi konusunda destek veriyoruz.
  • Vakfımız lehine vasiyet düzenleyen veya bağış yapan bağışçılarımıza “TEV Kimlik Kartı” veriyoruz. Bu kart ile anlaşmalı olduğumuz hastanelerin indirimlerinden faydalanmalarını sağlıyoruz.
  • Hastalığı ve yaşı nedeniyle refakatçi olmadan hastaneye gidemeyen ve doktor/hastane randevularını alamayan bağışçılarımız için imkânlar ölçüsünde personel ve araç desteği sağlayarak kendilerine eşlik ediyoruz. Aynı gün içerisinde yapılan tetkik ve tedavilerinde yanlarında bulunarak, onlara manevi destek veriyoruz. Yapılan tetkikler sonrası hastanede yatmak zorunda kalan ve/veya kendi evlerinde bakılmak durumunda olan bağışçılarımıza giderleri kendileri tarafından karşılanmak üzere bakıcı bulunması konusunda destek veriyoruz.
  • Temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek ve günlük yaşam aktivitelerini bağımsız olarak yapabilecek durumda olan, fakat daha iyi bir bakım ve sosyal yaşantıya sahip olmak için huzurevinde kalmak isteyen bağışçılarımızın, TEV’den talep etmeleri halinde; giderleri kendileri tarafından karşılanmak üzere, güvendiğimiz huzurevlerini görmelerini sağlıyor, yerleşmelerine destek oluyor, belirli aralıklarla da kendilerini ziyaret ediyoruz.
  • Bağışçılarımızın vefatlarından sonra, bu acımızı yakınlarıyla ve sevdikleri ile paylaşmak, ayrıca cenaze merasimi saat ve yerinin bildirimi ile bağışçılarımızın cenaze törenlerine, yakınlarının da katılımlarını sağlamak amacıyla, Türkiye genelinde yayın yapan ulusal bir gazetede, vakfımız adına vefat-başsağlığı ilanı veriyoruz. Bağışçımızın vefatı cenaze merasimi öncesi bildirilmiş ise ilanı “vefat ilanı” olarak, vefat bilgisi cenaze merasimi sonrası alınmış ise ilanı “başsağlığı ilanı” olarak veriyoruz.
  • Bağışçılarımızın vefatı aynı gün içinde TEV’e bildirilmiş ise cenaze merasimi için gereken tüm dini vecibelerini ve resmi işlemlerini organize ederek merasimi tamamlıyoruz. Ayrıca her yıl düzenli olarak mezarlarının bakımını gerçekleştiriyoruz.
  • Ebediyete intikal eden bağışçılarımızın ve aile fertlerinin aziz ruhları için her yıl ramazan ayında hatim ve mevlit duası okutuyoruz. Mevlit okuttuğumuz bağışçılarımızın isimlerinin yer aldığı ilanımızı, bir gün öncesinden Türkiye genelinde yayın yapan ulusal bir gazetede ilan verip, bütün bağışçılarımıza, yakınlarına ve halkımıza ilanımızı duyurarak onları mevlidimize davet ediyoruz.
  • Bağışçılarımızın vefatlarından sonra, gerek bağış protokolleri, gerekse vasiyetnamelerinde yer alan arzu ve iradelerinin gerçekleştirilmesini sağlıyor, vakfımıza bağışladıkları maddi kaynakları en iyi şekilde değerlendirerek gelirleri ile eğitim imkânları kısıtlı öğrencilere burs desteği veriyor ve bağışçılarımızın isimlerini yaşatmaya devam ediyoruz.