TEV - Faaliyet Alanları

Faaliyet Alanları

Faaliyet Alanları


Türk Eğitim Vakfı, 13 şubesi, 3 kız öğrenci yurdu ve Genel Müdürlüğü ile birlikte bünyesinde yaklaşık 165 çalışanı istihdam etmektedir. Stratejik planı çerçevesinde İzmir, Trabzon ve Ankara'da kız öğrenci yurtları açarak faaliyet alanını genişletmiştir.

2001 yılında İnanç Lisesi’ni devralmış ve okul Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi (TEVİTÖL) adını almıştır. 2001 yılından beri Türkiye’nin dört bir yanından gelen üstün başarılı ve yüksek potansiyelli öğrenciler bir arada yaşayıp eğitim görmektedir.

Vakıf içinde Bilgi İşlem, Muhasebe, Hukuk ve İnsan Kaynakları Birimleri gibi destek birimlerin dışında özellikle vakfın kuruluş amacı olan burs süreci için Eğitim Birimi, gayrimenkullerin değerlendirilmesi, kiraya verilmesi vb. işlemler için Emlak Birimi, okul, yurt yapımları ve mevcut gayrimenkullerin bakım ve onarım için İnşaat Birimi, Fon Yönetimi ve Kaynak Geliştirme için Bağış Projeleri Birimi, Vakıf kurumsal tanıtımları için ise Kurumsal İletişim Birimi hizmet vermektedir. Vakıf içerisinde büyük ve önemli bir kadroya sahip olan Bağış Kabul Birimi ise çelenk, mutlu gün ve sertifika – kart basımı alanlarında oldukça yoğun bir şekilde hizmet vermektedir.

Sosyal Faaliyetler

TEV, bursiyerlerine parasal destek sağlamanın yanı sıra, sosyal yönden de gelişmelerini sağlamak için sosyal faaliyetler de organize etmektedir. Bursiyerlere bu amaçla;

  • Staj yerleri temin edilmekte,
  • Teknik geziler ve moral gezileri düzenlenmekte,
  • Ücretsiz İngilizce kursu açmakta(*),
  • Dizi toplantılar yaparak, bursiyerlere rehberlik ve danışmanlık hizmeti vermekte,
  • Ücretsiz sinema, tiyatro, konser ve fuar davetiyesi sağlamakta,
  • Bursiyerlerin dahil olduğu sosyal sorumluluk faaliyetleri gerçekleştirmektedir.

(*) İngilizce kursumuz Türk-Amerikan Üniversiteliler Derneği’nde düzenlenmekte ve bu kurslardan TEV bursiyerleri ücretsiz yararlanmaktadır. Haftada 2 ya da 3 gün katılınabilen bu kurslara yoğun talep olması durumunda hafta sonu kursları da açılabilmektedir. Seviye tespit sınavı sonunda hangi kurdan başlanacağı saptanan bu kurslardan halen eğitimi devam eden bursiyerlerimiz yararlanabilmektedir. Kurslara katılmak isteyen bursiyerlerimizin TEV Genel Müdürlüğü, Eğitim Müdürlüğü'ne müracaat etmeleri gerekmektedir.

Eğitime Diğer Katkılar

Türk Eğitim Vakfı, “Üniversite Sanayi Entegre Eğitim Projesi”’ni gerçekleştirmiş ülke sanayisinin iş idaresi ve endüstri mühendisliği alanlarındaki ihtiyacını saptamak üzere 'Endüstride İşletmecilik ve Endüstri Mühendisliği’ne Olan Talep' konulu bir araştırma yaptırmıştır.

Ayrıca, rehberlik ve danışmanlık konularının ülke özelliklerine uyarlanması konusunu inceleyen 'Yüksek Öğrenim Kurumlarında Rehberlik ve Danışmanlık' araştırmasını gerçekleştirmiştir.

TEV, bağışçıların istekleri doğrultusunda, ihtiyaç duyulan bölgelerde, 15 ilköğretim okulu, 3 öğrenci yurdu ve 2 Anadolu lisesi yaptırmıştır. Ayrıca Batman'da genç kızların el becerilerini geliştirmelerine yönelik Çok Amaçlı Toplum Merkezi’ni hizmete açmıştır. Tekirdağ'da Çıraklık Eğitim Merkezi’ni Türk Milli Eğitimi’nin hizmetine sunmuştur.

TEV, yaptığı örnek çalışmalarla 1995 ve 1998 yıllarında "Eğitim Alanında Yılın Vakfı" seçilerek ödüllendirilmiştir.