TEV - Burslar - Yurt Dışı Burslar

Yurt Dışı Burslar

Genel Bilgiler


TÜRK EĞİTİM VAKFI 2020-2021 YURT DIŞI BURS BAŞVURULARI SONA ERMİŞTİR.


2021-2022 BAŞVURULARI 15 EKİM 2021'DE AÇILACAKTIR, LİSANS ÖĞRENİMİNİ TÜRKİYE'DE TAMAMLAMIŞ VE 2022 EYLÜL-EKİM'DE YURT DIŞINDA LİSANSÜSTÜ PROGRAMINA BAŞLAYACAK ADAYLARI KAPSAR. TEV YURT DIŞI BURS PROGRAMLARI SADECE YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA -DOKTORA PROGRAMI SİNGAPUR İÇİN GEÇERLİDİR- VE TIP'TA ARAŞTIRMAYA YÖNELİK VERİLECEKTİR (ERASMUS, EXCHANGE, STAJ, YAZ OKULU, SEMİNER GİBİ PROGRAMLARA BURS SAĞLANMAMAKTADIR).

Vakfımız, ülkemizin yetişmiş insan gücü kaynağını zenginleştirmek adına 1969 yılından beri yurt dışında eğitim için burslar verir.

Duyurular;

TEV "Yurt Dışı Burs Yönetmeliği" uyarınca, her yıl Ağustos-Eylül aylarında bütçe imkanlarını ve üstün nitelikli insan gücü gereksinimini göz önünde tutarak burs verilecek alanları ve burs sayısını belirler. İş birliği yaptığı kurumlarla burs verilecek alanlar ve burs kontenjanları ayrıca belirler.

Devam Eden Burs Programlarımız;
 • TEV, ABD ve Batı Avrupa Bursları

 • TEV - DAAD Almanya Bursları

 • TEV - Fransa Büyükelçiliği Fransa Bursları

 • TEV - Garring Vakfı Danimarka Bursları

 • TEV - IE Business School Madrid, İspanya Bursları

 • TEV - Japonya Bursları (IUJ)

 • TEV - Dr. Orhan Birman Tıp Bursları

 • TEV - SINGA, Singapur'da Karşılıksız Doktora Bursları

 • TEV - FIAT İtalya Bursları,

 • TEV Lipodistrofi Araştırma ve Eğitim Bursu

TEV "Yurt Dışı Burs Yönetmeliği" uyarınca, her yıl Ağustos-Eylül aylarında bütçe imkanlarını ve üstün nitelikli insan gücü gereksinimini göz önünde tutarak burs verilecek alanları ve burs sayısını belirler. İş birliği yaptığı kurumlarla burs verilecek alanlar ve burs kontenjanları ayrıca belirler.

Yurt Dışı Burs Başvuru ve Seçim Aşaması

TEV yurt dışı yüksek lisans burslarının ilanı her yıl Ekim ayı başında çeşitli yollardan duyurulmaya başlar. Ayrıca, ilgili fakültelere bildirilir ve üniversitelerde seminerler verilerek adaylara duyurulur. Üniversitelerde tanıtım seminerleri düzenlenir. Burslarımız ilan edildikten sonra adaylar, burs verilecek üniversitelerin güncel listesini TEV'den veya müşterek burs verilen kurumlardan temin edilebilir. Adayların başvuru süresi içinde kabullerini TEV' e vermesi gerekmez. Ancak adaylar başvuruya başladıkları tarihten itibaren yurt dışındaki üniversitelerle temasa geçerek açıklama yazılarımızda verilen süre içinde kabullerini alıp TEV'e vermek zorundadır.

Burs konularına göre detaylar her yıl ilan ekindeki açıklama yazılarımızda verilmektedir.

Başvuru dosyasının nasıl hazırlanacağını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz. • T.C. vatandaşı olmak
 • 30 yaşından büyük olmamak (TEV - Dr. Orhan Birman ve TEV - Lipodistrofi yurt dışı tıp bursları hariç)
 • Belirtilen dallarda öğretim yapan fakülte veya yüksekokulların son sınıfında öğrenim görmek veya mezun olmak, (İşletme Yönetimi (MBA) dalına yalnızca mezun adaylar başvurabilir.)
 • Yükseköğrenim süresince 4 üzerinden en az 3 genel not ortalamasına sahip olmak. (Burslarımıza Türkiye'de YÖK’e bağlı üniversitelerde öğrenim görenler başvurabilir)
 • Öğrenim göreceği ülkenin dilini yüksek lisans öğrenimini sürdürebilecek düzeyde bilmek. (Başvurudan sonra verilecek süre içinde dil sınav sonuçları TEV'e verilir.)

1. İngilizce öğrenim göreceklerden TOEFL (istenilen puan en az 79-80) veya IELTS (istenilen puan en az 6,5) yeterliliği aranmaktadır. Ayrıca, İngilizce öğrenim yapacakların mesleki bilgilerinin yeterliliği, İşletme Yönetimi dalında GMAT, diğer alanlarda ise GRE testleri ile ölçülmektedir. Adayların bu testlerde ilk %50'ye girmeleri gerekmektedir. Batı Avrupa ülkelerindeki bazı üniversiteler GRE skoru istemezler bu nedenle TEV de gerekli görmez. Burs programlarımıza ait açıklama yazımızda bu konuda gerekli bilgiler verilmektedir.

2. Almanca, Fransızca, İtalyanca bilen adayların ise bu ülkelerdeki üniversitelerde yüksek lisans öğrenimi yapabilecek seviyede dil hâkimiyetine sahip olduklarını belgelemeleri istenmektedir.

Aylık düzenli bağışçımız olmak şimdi çok kolay.

Lütfen bağış miktarı seçin:


BAĞIŞ YAP