TEV - Burslar - Yurt Dışı Burslar

Yurt Dışı Burslar

Sıkça Sorulan Sorular


 

TEV'in yurt dışı burslarına ne zaman başvuru yapmalıyım?

YURT DIŞI BURSLARIMIZA, YURT DIŞINDA ÖĞRENİME BAŞLAMADAN 1 YIL ÖNCEDEN BAŞVURMANIZ GEREKMEKTEDİR! Başvuru, dosya değerlendirmesi, mülakat ve bursiyer seçimi bir akademik yıla yayılmaktadır. Eğer yurt dışında öğreniminize başlamadan birkaç ay veya birkaç hafta önce burs arayışına girerseniz maalesef çok geç kalmış olursunuz. 

Burs programlarının gerektirdiği koşullar Türkiye'nin yer yerinden başvurmak isteyen adaylara eşit olarak uygulanır. Web sitemizde duyurulan koşullarda adayın özel durumuna göre ne yazık ki esneklik veya değişiklik yapılamaz. Başvuru için gereken minimum koşulları karşılamıyorsanız maalesef başvurunuz değerlendirmeye alınmaz.

Bizimle en hızlı iletişimi e-posta yoluyla kurabilirsiniz. E-postalara en geç 48 saat içinde cevap veriyoruz. 

TEV'in kendi kaynaklarından karşılanan bursları bursiyerlerin mezuniyetten belli bir süre sonra uygun koşullarda geri ödemeleri beklenir. Bazı burslar da karşılıksızdır. Bu konuda detaylı bilgiye her burs programının kendi sayfasından ulaşabilirsiniz.

Eksiksiz ve doğru başvuru yapmak için öncelikle burslarımızın detayı için web sitemizde verilen bilgileri dikkatle okumanız gerekir.  Sonrasında hangi bursa başvuru yapacaksanız o bursun kendi sayfasına tıklayarak ilerleyebilirsiniz. Lütfen başvuracağınız burs programının açıklama yazısını baştan sona mutlaka dikkatle okuyunuz Tüm bilgi ve belgeler orada açıklanır. Açıklama yazısının sonundaki inkten başvuru yapabilirsiniz. 

Güncel tüm bilgi ve belgelere TEV’in resmi web sitesinden bu bölümden ulaşabilirsiniz.

Burs kategorilerimize ve burs verdiğimiz ülkelere göre burslarımızın kapsamı farklılık göstermektedir. İlgili burs bölümünde detaylı bilgileri görebilirsiniz.

Başvuru evrakını tev.org.tr’den Çevrimiçi Başvuru Formu’nu doldurduktan sonra PDF formatında yüklemelisiniz. Formu tamamladığınızda sistem sizi ilgili sayfaya yönlendirecektir.

Başvuru yapabilirsiniz. Kabul alma süreci ile ilgili başvurduğunuz bursun açıklama sayfasında detaylı bilgiyi ve TEV’e son iletme tarihini görebilirsiniz.

Çoğu burs programına başvuru için başlangıçta iş birliği yaptığımız kuruma belge göndermeniz gerekmiyor, dosyalar çevrimiçi ortamda TEV’in sistemine yüklenmelidir. Eğer başvurduğunuz burs programının bu konuda başka bir koşulu var ise bu koşul açıklama metninde yer alır.

Not: Akademik kabul için üniversiteye başvuru yapmak, gerekli evrakı üniversitenin sistemine yüklemek ve kabul almak sizin sorumluluğunuzdadır.

TEV Yurt Dışı Bursları’na en fazla farklı iki yılda başvuru yapabilirsiniz.

Yabancı dil belgeleri için başvurduğunuz burs programının kendi sayfasında TEV’e son teslim tarihi belirtilmiştir.

Dil taban puanları başvurduğunuz bursa göre değişmektedir. Başvurduğunuz bursun sayfasında taban puanları ve detaylar verilmektedir.

GNO şartları başvurduğunuz bursa göre değişmektedir. Başvurduğunuz bursun sayfasında detaylar verilmiştir.

e-Devlet'ten alacağınız tapu sorgu belgeleri, araç sorgu belgeleri, gelir durumunu, emekli ise emekli maaşını gösteren belge.

Siz, anneniz ve babanıza ait araç ve gayrımenkul listesini e-Devlet’ten çıkarıp yüklemelisiniz. Eğer kişiye ait bir kayıt yok ise yine e-Devlet’ten kişi adı ve TC kimlik no gözükecek şekilde “kayıt yoktur” ibaresi içeren ekran fotoğrafını yüklemeniz gerekmektedir.

Yabancı dil sınav sonuç belgesinin orijinalini PDF formatında sisteme yüklemenizi rica ediyoruz. 

Başvuru belgelerini kargo ile kabul etmiyoruz. Tüm başvurular dijital ortamda yapılacaktır. Başvurduğunuz üniversiteden alacağınız kabul mektubu başvuru sırasında henüz elinize geçmediyse sadece bu belgeyi daha sonra belirtilen tarihe kadar yurtdisiburs@tev.org.tr adresine göndermeniz gerekmektedir.

Birden fazla burs için başvuru yapabilirsiniz ancak her biri için ayrı dosya hazırlamanız gerekli ve sonuçta birine karar vermeniz ve neden seçtiğinizi mülakatta belirtmeniz gerekir.

Birden fazla bursa başvurmanız halinde her bir burs için o bursun şartlarına göre istenilen yapmanız ve belgeleri içeren dosyanızı eksiksiz TEV’in sistemine yüklemeniz zorunludur.

Dosyalar incelenecek ve aday uygun görüldüğünde mülakata davet edilecektir. Mülakatlar İstanbul’daki TEV Genel Merkezi’nde yüz yüze veya çevrimiçi olarak yapılacaktır. Çevrimiçi başvuru yaparken kullandığınız e-posta adresi ile süreç içinde size gerekli tüm bilgiler iletilecektir.