TEV - Burslar - Yurt Dışı Burs Başvuruları

Yurt Dışı Burs Başvuruları

TEV-Fransa Büyükelçiliği Fransa bursları


*Her aday tek bir burs programına başvurabilir.

TEV-FRANSA BÜYÜKELÇİLİĞİ FRANSA YÜSEK LİSANS BURSU

TEV başvuru formuna ve belge yükleme alanına, sayfanın en altındaki linkten ulaşabilirsiniz.

Son başvuru tarihi: 5 Şubat 2024, 17:00

Başvuru kapandıktan sonra portala giriş yapılamayacak ve e-posta ile gönderilen belgeler kabul edilmeyecektir.

GENEL BİLGİLER

TEV ile Fransa Büyükelçiliği 2004’ten beri birlikte Fransa'da yüksek lisans bursları vermektedir. Yüksek lisans öğrenim süresi Fransa devlet üniversitelerinde 1 yıldır.

 

DETAYLI BİLGİLER VE BAŞVURU KOŞULLARI

 • Burs kapsamına giren alanlar: Bütün alanlar.
 • Burs süresi: Fransa’daki üniversitelerden Master 1 veya Master2’den kabul alıp burs için uygun görülenlerin bursları sadece bir yıl için geçerlidir, burs ödemeleri süresi 10 ay boyunca yapılır ve bu süre yenilenemez.
 • Burstan faydalanabilmek için 2024-2025 Güz Dönemi’nde Fransa’da öğrenime başlamak gerekir.
 • Kontenjan ve burs miktarı: Her yıl 15 yeni bursiyer seçilir. Fransa’daki devlet üniversitelerinin kayıt ücretlerinin (Frais d’Inscription) belli bir miktara kadar olan kısmı Fransa Büyükelçiliği tarafından karşılanır (bu miktar her yıl değişebilir). Okul harcı burs kapsamı dışındadır. Bursiyerlere aylık belli bir miktar burs ödemesi yapılır, ödeme işlemi TEV ve Fransa Büyükelçiliği adına Campus France tarafından gerçekleştirilir. Aylık toplam burs miktarı 882 Avro’dur; bunun 492 Avro’su geri ödemeli olarak TEV tarafından, 390 Avro’su karşılıksız olarak Fransa Büyükelçiliği tarafından karşılanır.
 • Bu bursun TEV tarafından ödenen kısmı geri ödemelidir. Bursiyerler yüksek lisansı -veya eğer doktora yapacaklarsa doktorayı- bitirdikten 2 yıl sonrasından itibaren, yalnızca TEV tarafından kendilerine ödenen miktarı 6-12-24-36 aylık taksitlerle geri ödemekle yükümlüdür.
 • Programın eğitim diline göre istenen dil seviyesi: Fransızca ve İngilizce için tercihen C1 ve minimum B2 seviyesidir.
 • Öğrenimini İngilizce sürdürecek adaylar da belli düzeyde Fransızca bilmek zorundadır; Fransızca bilmeyen adaylar, eğer isterlerse, yurt dışına gitmeden önce Fransız kültür Merkezleri’nin kurslarına katılabilirler (kurslar ücretlidir ve ücretler adaylara aittir).
 • Fransızca ve İngilizce eğitim veren üniversiteler için: www.turquie.campusfrance.org
 • Fransa Büyükelçiliği burs kısmı ile ilgili bilgi için: Sibel Erdoğan Yalçın burslar@ifturquie.org
 • Fransa’daki üniversiteler, giderler ve dikkat edilmesi gereken konular için: http://www.turquie.campusfrance.org/tr/rubrique/campus

 

ADAYLARDA ARANAN NİTELİKLER

 • T.C. vatandaşı ve 1 Ocak itibarıyla 35 yaş altında olmak,
 • T.C. sınırları içinde eğitim veren YÖK’e bağlı üniversitelerden lisans derecesi,
 • 4.0 üzerinden 3.0 veya 100 üzerinden 76.5 minimum not ortalaması,
 • İngilizce (TOEFL IBT: 79-93, IELTS Academic: 6.5, TOEIC: 800, PTE Academic: 58-63) veya Fransızca* dil yeterliliği.

 

BAŞVURU EVRAKI

*Lütfen başvuru evrakını belirtilen formatta ve eksiksiz yüklediğinizden emin olun. Henüz mezun değilseniz diploma ve kabul mektubu dışında aşağıdaki bütün belgelerin son başvuru tarihine kadar TEV'in sistemine yüklenmesi zorunludur. Dil yeterlilik belgesi ve referans mektupları da dâhil olmak üzere, başvuru kapandıktan sonra e-posta yoluyla gönderilecek belgeler kabul edilmeyecektir.

 1. TEV başvuru formu: Başvuru açıldığında en aşağıdaki linkten forma ve belge yükleme alanına ulaşabileceksiniz.
 2. Fransa Büyükelçiliği başvuru formu: TEV başvuru formu: Başvuru açıldığında en aşağıdaki linkten forma ve belge yükleme alanına ulaşabileceksiniz.
 3. Varsa, kabul belgeleri *Henüz yoksa lütfen mülakat tarihine kadar TEV’e e-posta ile iletin,
 4. Özgeçmiş *İngilizce bir sayfa,
 5. İngilizce transkript,
 6. Mezunlar için diploma veya ilişik kesme belgesi,
 7. Adayı tanıyan iki öğretim üyesinden alınmış iki adet İngilizce veya Fransızca referans mektubu *Başvuru formunu doldurduktan sonra yönlendirileceğiniz burs programı seçme ve belge yükleme alanında referans mektuplarına ayrılan bölüme hocalarınızdan aldığınız mektupları siz yükleyebilirsiniz veya hocalarınızın iletişim bilgilerini girdiğinizde onlara gönderilecek e-posta yoluyla hocalarınız referans mektuplarını doğrudan TEV'in sistemine yükleyebilir.
 8. TOEFL IBT, IELTS Academic, PTE Academic, GRE, GMAT sonuç belgeleri, *Fransızca bir bölümde okuyacaksanız lütfen aşağıdaki açıklamaları okuyun.
 9. e-Devlet’ten aile vukuatlı nüfus kaydı ve adayın TC kimlik kartının görüntüsü,
 10. Ailenin gelir durumunu gösteren e-Devlet belgeleri *Çalışan veya emekli ebeveyne ait “Tüm SGK Hizmet Dökümü”, çalışmayan ebeveyne ait “4A, 4B, 4C Kaydı Yoktur” belgesi, ebeveyne ait “Tapu Bilgileri Sorgulama” sonuç ekranı görüntüsü. *Lütfen başvuru evrakını belirtilen formatta ve eksiksiz yüklediğinizden emin olun. Henüz mezun değilseniz diploma ve kabul mektubu dışında aşağıdaki bütün belgelerin son başvuru tarihine kadar TEV'in sistemine yüklenmesi zorunludur. Dil yeterlilik belgesi ve referans mektupları da dâhil olmak üzere, başvuru kapandıktan sonra e-posta yoluyla gönderilecek belgeler kabul edilmeyecektir.

Lisans öğrenimini %100 İngilizce veya %100 Fransızca aldıysanız ayrıca dil yeterlilik belgesi sunmanıza gerek olmayabilir *Bunu başvurduğunuz okulların da kabul etmesi şarttır.

*TEV sizinle tüm yazışmaları e-posta yoluyla yapacaktır ve bilgileri bu yolla iletecektir. Başvuru formunu doldururken her zaman kullandığınız e-posta adresinizi doğru vermelisiniz. (e-posta adresiniz @edu.tr uzantılı olmamalıdır.)

Başvuru yapmak istediğiniz Fransa’daki devlet üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak için İstanbul, Ankara ve İzmir’de Campus France ofisleri ile Adana’da Alliance Française ile temas kurabilirsiniz.

Türkiye Campus France Ofisleri:

Ankara: campusfrance.ankara@ifturquie.org

İstanbul: campusfrance.istanbul@ifturquie.org

İzmir: campusfrance.izmir@ifturquie.org

 

Fransızca Dil Yeterliliği:

 • Eğer Fransızca öğrenim görecekseniz tercihen C1 ve minimum B2’ye eş değer bir test sonucu sunmalısınız. Sınav tarihleriyle ilgili İstanbul, Ankara ve İzmir Fransız Kültür Enstitüleri’nden veya http://ifturquie.org/’den bilgi alabilirsiniz.
 • DELF (B2), DALF (CI), TEF ve TCF (TCF-geçerliliği 2 yıldır, Fransız Kültür Merkezi’nde yapılır.). Sınav ücretleri burs kapsamında değildir.
 • Fransızca sınavları belli tarihlerde yapılır. DELF sınavları genelde Şubat, Haziran ve Kasım aylarındadır. Lütfen en yakın sınav tarihi için Fransız Kültür Merkezleri ile iletişime geçin.

*Sadece DELF sonuç belgesini 1 Nisan’a kadar yurtdisiburs@tev.org.tr adresine gönderebilirsiniz, diğer dil yeterlilik belgelerini bursun son başvuru tarihine kadar sisteme yüklemelisiniz.

 

MÜLAKAT VE SONRASI

 • Başvuru dosyasının değerlendirilmesinden sonra mülakata girmeye hak kazanan ve elenen adaylara e-posta gönderilir.
 • Bağımsız akademik komisyonlar tarafından gerçekleştirilen mülakat, çevrimiçi, adayın öğrenim göreceği dile göre Fransızca veya İngilizce yapılır; gün ve saat katılımcılara e-posta ile bildirilir.
 • Mülakat sonucu asil ve yedek adaylar belirlenir. Asil adaylar arasında burs hakkından vazgeçen olduğunda sırayla yedek adaylara geçilir.
 • Aylık burs ödemeleri -TEV ve Fransa Büyükelçiliği adına- Campus France Paris tarafından bursiyerlerin Fransa’ya gittikten sonra açtıracakları banka hesaplarına yapılır. Ayrıca Campus France Paris, konaklama yeri bulma, oturma izni alma, Fransız yükseköğretim sistemi ve oradaki yaşam hakkında bilgilendirme gibi hizmetler de vermektedir. Fransa’ya ayın 15. gününden sonra varan bursiyerler o ay yarım burs alırlar.
 • Bu bursun TEV tarafından ödenen kısmı geri ödemelidir. Bursiyerler yüksek lisansı -veya eğer doktora yapacaklarsa doktorayı- bitirdikten 2 yıl sonrasından itibaren, yalnızca TEV tarafından kendilerine ödenen miktarı 6-12-24-48 aylık taksitlerle geri ödemekle yükümlüdür.

 

Campus France için: www.campusfrance.org

 

 • Bursiyerler vize ücretinden muaftır.
 • Burslar özel üniversitelerin okul ücretini kapsamaz ancak devlet okullarında kayıt ücretinden (Frais d’Inscription) muafiyet kazandırabilir. *Okul ücreti (Frais de Formation) burs kapsamında değildir, karşılanmaz.
 • Fransa’da, yüksek lisans eğitimi çerçevesinde üç aydan fazla staj gerçekleştiren her öğrenci aşağı yukarı 436 Avro civarında bir gelir elde edebilir; bursiyerler bu geliri kullanabilir, bursları kesilmez.
 • Türkiye'ye dönüş esas olup bursun diğer koşulları Mart ayında ilan edilecektir.

 

PROGRAMS IN ENGLISH

 

Campus France’s catalogue of post-secondary programs taught in English includes nearly 1200 programs designed for English-speaking students.

France’s success in attracting students from around the world reflects not only the excellence of higher education in France, but also the quality of daily life, the variety and richness of French culture, and the easy access to the rest of Europe students enjoy while earning their degree.

 

France is the first non-English speaking country for recruiting foreign students, and provides a wide offer of trainings taught in English. It is thus no longer needed to be fluent in French to study in France. Studies to obtain a degree are completed by French classes, an additional asset in an international career, since it paves the way to 75 French-speaking countries.

Please click on the following link to see all the programs taught in English by subject area:

http://www.campusfrance.org/en/page/programs-taught-english

 

Son başvuru tarihi: 5 Şubat 2024, 17:00

Çevrimiçi Başvuru Formu ve Evrak Yükleme:  http://yurtdisi.tev.org.tr/

Başvuru formunu doldurup gerekli tüm belgeleri yüklediğinizde başvurunuzu tamamlamış olacaksınız. Sürecin geri kalanıyla ilgili e-posta yoluyla bilgilendirileceksiniz.

Yurt dışı bursiyer adaylarına yönelik KVKK Aydınlatma Metni'ne aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://kvkkbelge.tev.org.tr/view/dd7ae768-f7e0-4ddb-b42a-db113d2337c6/