TEV - Burslar - Yurt Dışı Burs Başvuruları

Yurt Dışı Burs Başvuruları

TEV-DAAD Almanya bursları


 

TEV-DAAD (DEUTSCHER AKADEMISCHER AUSTAUSCHDIENST) ALMANYA YÜKSEK LİSANS BURSU

Son başvuru tarihi: 20 Şubat 2023

 

Genel Bilgiler

Türk Eğitim Vakfı (TEV) ve Alman Akademik Değişim Servisi (DAAD), 1998’den beri birlikte Almanya’da çeşitli alanlarda yüksek lisans bursu vermektedir.

 

Detaylı Bilgiler ve Başvuru Koşulları

·       Burs kapsamına giren alanlar: Dil ve Eğitim Bilimleri, Diş Hekimliği, Eczacılık, Edebiyat, Fen Bilimleri, Hukuk, İktisadi ve İdari Bilimler, Matematik, Mimarlık, Mühendislik, Sağlık Bilimleri, Sanat ve Tasarım, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler, Sosyal Bilimler, Şehir Planlama ve bu alanların alt alanları.

·       Başvurmayı düşündüğünüz programları belirtmek için aşağıdaki formdan yararlanabilirsiniz:

https://static.daad.de/media/daad_de/word-excel-nicht-barrierefrei/in-deutschland-studieren-forschen-lehren/a206b_studiengangsinfo-information_about_the_study_programme.docx

Ücretli programlar burs kapsamı dışındadır.

·       Almanya’da yüksek lisans ile ilgili bilgi için: www.daad.de/de/ ve www.daad-turkiye.org

·       Kontenjan ve burs miktarı: Her yıl 45 yeni bursiyer seçilir. Burs miktarı 2 yıl için ortalama 25.000 Avro’dur, bu miktarın %50’si karşılıksız olarak DAAD, %50’si geri ödemeli olarak TEV tarafından verilir.

·       Burs süresi: Bölümlerin öğrenim sürelerine göre (MBA, MSc, MA, MPhil) 9-24 ay.

·       Burstan faydalanabilmek için 2023 Güz Dönemi’nde Almanya’da öğrenime başlamak gerekir. Almanya’da bir yüksek lisans programına başvurmak ve kabul edilmek adayın sorumluluğundadır. Bursa başvurduğunuz sırada kabul almış olmanız gerekmez ancak başvuru ve bursiyer seçim süreci boyunca kabul mektuplarınızı yurtdisiburs@tev org.tr adresine göndermeniz beklenir.

ADAYLARDA ARANAN NİTELİKLER

 • T.C. vatandaşı ve 1 Ocak itibarıyla 35 yaş altında olmak,
 • T.C. sınırları içinde eğitim veren YÖK’e bağlı üniversitelerden lisans derecesi,
 • 4.0 üzerinden 3.0 veya 100 üzerinden 76.5 minimum not ortalaması,
 • İngilizce (TOEFL IBT: 79-93, IELTS Academic: 6.5, TOEIC: 800, PTE Academic: 58-63) veya Almanca* dil yeterliliği.

BAŞVURU EVRAKI

 1. TEV başvuru formu: http://yurtdisi.tev.org.tr/ *Lütfen doldurduktan sonra çıktı alarak tüm gerekli alanları imzalayın, fotoğrafınızı da ekleyerek tarayın, PDF formatında yükleyin,
 2. DAAD başvuru formu: www2.daad.de/medien/deutschland/stipendien/formulare/antragsformular.pdf *Lütfen doldurduktan sonra çıktı alarak tüm gerekli alanları imzalayın, fotoğrafınızı da ekleyerek tarayın, PDF formatında yükleyin,
 3. Varsa, kabul belgeleri *Henüz yoksa lütfen mülakat tarihine veya en geç Temmuz 2023 sonuna kadar TEV’e e-posta ile iletin,
 4. İki öğretim üyesinden yeni tarihli İngilizce referans mektupları *Siz yükleyebilirsiniz veya hocalarınız yurtdisiburs@tev.org.tr adresine konu kısmına “öğrenci adı-soyadı, başvurduğu program adı” belirterek gönderebilir,
 5. Özgeçmiş *İngilizce, bir sayfa,
 6. Lise diploması,
 7. İngilizce transkript,
 8. Mezunlar için üniversiteden alınmış diploma veya mezuniyet belgesi,
 9. TOEFL IBT, IELTS Academic, PTE Academic, GRE, GMAT sonuç belgeleri *Lütfen başvuracağınız programın hangi belgeyi kabul ettiğini öğrenin. Almanca programlar için aşağıdaki açıklamaları lütfen okuyun.
 10. e-Devlet’ten aile vukuatlı nüfus kaydı ve adayın TC kimlik kartı fotoğrafı,
 11. Ailenin gelir durumunu gösteren e-Devlet belgeleri *Çalışan veya emekli ebeveyne ait “Tüm SGK Hizmet Dökümü”, çalışmayan ebeveyne ait “4A, 4B, 4C Kaydı Yoktur” belgesi, ebeveyne ait “Tapu Bilgileri Sorgulama” ve ebeveyne ait “Adıma Tescilli Araç Sorgulama” sonuç ekranı görüntüsü,
 12. Adayın yurt dışındaki çalışma alanlarını ve nedenlerini açıklayan yazılar *Yazılarla ilgili açıklama için: https://www.tev.org.tr/uploads/files/2022-2023-ESSAYS-FOR-SCHOLARSHIP-APPLICATION-TEV-rev_241f3_01122022_134435.pdf Lütfen PDF formatında, İngilizce hazırlayın ve belirtilen kelime sınırını aşmayın.

Lisans öğrenimini %100 İngilizce veya %100 Almanca aldıysanız ayrıca dil yeterlilik belgesi sunmanıza gerek olmayabilir *Bunu başvurduğunuz okulların da kabul etmesi şarttır.

Lütfen başvuru evrakını belirtilen formatta ve eksiksiz yüklediğinizden emin olun.

TEV sizinle tüm yazışmaları e-posta yoluyla yapacaktır ve bilgileri bu yolla iletecektir. Başvuru formunu doldururken her zaman kullandığınız e-posta adresinizi doğru vermelisiniz (e-posta adresiniz @edu.tr uzantılı olmamalıdır).

*Almanca dil yeterliliği:

·       Almanca bir yüksek lisans programına başvuracaksanız TEV’e de Almanca dil yeterlilik belgesi sunmanız gerekir. Almanya’daki üniversiteler Abitur, DSD 2, TestDaf (TDN 4-5), DSH 2-3, Goethe Zertifikat C2 veya Telc Deutsch C1 belgelerinden birini yeterli kabul eder.

·       DAAD-TEV Bursu’na başvurup bursu almaya hak kazandığınızda elinizdeki yabancı dil belgesinin Almanya’daki üniversite tarafından yeterli görülmemesi durumunda bundan DAAD veya TEV sorumlu tutulamaz.

·       İngilizce bir yüksek lisans programına başvuracaksanız, bursa hak kazandığınız takdirde, Almanca seviyenizi belirlemek üzere bursun son başvuru tarihinden önce randevu alarak DAAD Türkiye danışma merkezlerinden birinde, ücretsiz Onset sınavına girebilirsiniz. 

MÜLAKAT VE SONRASI

●       Başvuru dosyasının değerlendirilmesinden sonra mülakata girmeye hak kazanan ve elenen adaylara e-posta gönderilir.

●       Mülakatların 2-3-4 Mayıs'ta tarihlerinde TEV Genel Merkezi’nde (İstanbul) yüz yüze yapılması planlanmaktadır; gün ve saatler katılımcılara e-posta ile bildirilecektir. Bağımsız akademik komisyonlar tarafından gerçekleştirilecek mülakat öğrenim diline göre İngilizce veya Almanca gerçekleştirilecektir; şehir içi ve şehirlerarası ulaşım vb. masrafları adaylara aittir. 

●       Burs almaya hak kazananların Temmuz sonuna kadar kabul mektubunu TEV’e iletmesi beklenir *Temmuz sonuna kadar elinize geçmezse lütfen TEV’e e-posta ile bilgi verin.

●       Burs ödemeleri bursiyerler Almanya’ya gittikten sonra iki kurum adına DAAD tarafından aylık olarak yapılır. Burs, yaşam giderini, gidiş-dönüş yol ücretini, sağlık sigortasını ve araç gereç yardımını kapsar. Bursun detaylı kapsamı ayrıca DAAD tarafından bursiyerlere Almanya’ya gittiklerinde bildirilir.

●       Bursiyerler, TEV’e taahhütname ve kefaletname vermeyi, öğrenimlerini tamamladıktan sonra bilgi ve deneyimlerini Türkiye’de kullanmak ve iki ülke arasında köprüler kurmak amacıyla yurda dönmeyi kabul ederler. Bursiyerlerin yüksek lisansı tamamladıklarında TEV’e mezuniyet belgelerini göndermeleri, yurt dışında çalışmaya veya doktora yapmaya karar verirlerse bunu TEV’e bildirmeleri beklenir.

●       Bursiyerler öğrenimleri süresince sadece TEV tarafından kendilerine yapılan döviz ödemelerinin tamamını, çalışmaya başladıktan sonra ileride kendileri gibi bir Türk gencinin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla taksitlerle TEV’e geri ödemeyi taahhüt eder.

DAAD Türkiye

İstanbul Danışma Merkezi, Dr. Volker Schmidt   0212 249 34 62

istanbul@daad-turkiye.org   www.daad-turkiye.org

DAAD Okutmanları 

●       Dr. Volker Schmidt - Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Alman Dili Eğitimi, istanbul@daad-turkiye.org

●       Julia Völker - İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı, istanbul.univ-istanbul@daad-lektorat.de

●       Dr. Akif Hilal Öztürk - İstanbul Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi, akif.oeztuerk@daad-lektorat.de

●       Dr. Deniz Güneş Yardımcı - İstanbul Bilgi Üniversitesi European Institute/Dept. of International Relations, istanbul.bilgi@daad-lektorat.de

●       Carolin Reuter - Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Alman Dili Eğitimi Bölümü, bursa.uludag@daad-lektorat.de

●       Daniel Schreiner - Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı, izmir.ege@daad-lektorat.de

●       Dr. Nilgün Yüce - Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı, antalya.univ-akdeniz@daad-lektorat.de

●       Rebekka Toder - Anadolu Üniversitesi Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Almanca Öğretmenliği, eskisehir.anadolu@daad-lektorat.de

Son başvuru tarihi: 20 Şubat 2023

Çevrimiçi Başvuru Formu ve Evrak Yükleme: http://yurtdisi.tev.org.tr/