TEV - Burslar - Yurt Dışı Burs Başvuruları

Yurt Dışı Burs Başvuruları

TEV-DAAD Almanya bursları


 

BAŞVURULAR 15 ARALIK'TA AÇILACAKTIR, BU TARİHTEN İTİBAREN DUYURU METNİNİN EN ALTINA EKLENECEK LİNKTEN TEV BAŞVURU FORMUNA VE BELGE YÜKLEME ALANINA ULAŞABİLECEKSİNİZ.

Sorularınızı yurtdisiburs@tev.org tr adresine yollayabilirsiniz.

TEV-DAAD (DEUTSCHER AKADEMISCHER AUSTAUSCHDIENST) ALMANYA YÜKSEK LİSANS BURSU

Son başvuru tarihi: 1 Şubat 2024

 

Genel Bilgiler

Türk Eğitim Vakfı (TEV) ve Alman Akademik Değişim Servisi (DAAD), 1998’den beri birlikte Almanya’da çeşitli alanlarda yüksek lisans bursu vermektedir.

Detaylı Bilgiler ve Başvuru Koşulları

·       Burs kapsamına giren alanlar: Performans sanatları hariç bütün alanlar.

·       Başvurmayı düşündüğünüz programları belirtmek için aşağıdaki formdan yararlanabilirsiniz:

https://static.daad.de/media/daad_de/word-excel-nicht-barrierefrei/in-deutschland-studieren-forschen-lehren/a206b_studiengangsinfo-information_about_the_study_programme.docx

Almanya’daki devlet üniversiteleri ile devlet tarafından akredite üniversitelere başvuru yapabilirsiniz. Eğer başvurduğunuz program ücretli ise bu (Tuition Fee) burs kapsamında değildir.

·       Almanya’da yüksek lisans ile ilgili bilgi için: www.daad.de/de/ ve www.daad-turkiye.org

·       Kontenjan ve burs miktarı: Her yıl 45 yeni bursiyer seçilir. Burs miktarı 2 yıl için ortalama 25.000 Avro’dur, bu miktarın %50’si karşılıksız olarak DAAD, %50’si geri ödemeli olarak TEV tarafından verilir.

·       Burs süresi: Bölümlerin öğrenim sürelerine göre (MBA, MSc, MA, MPhil) 9-24 ay.

·       Burstan faydalanabilmek için 2024 Kış Dönemi’nde (Wintersemester) Almanya’da öğrenime başlamak gerekir. Almanya’da bir yüksek lisans programına başvurmak ve kabul edilmek adayın sorumluluğundadır. Bursa başvurduğunuz sırada kabul almış olmanız gerekmez ancak başvuru ve bursiyer seçim süreci boyunca kabul mektuplarınızı yurtdisiburs@tev org.tr adresine göndermeniz beklenir.

 

ADAYLARDA ARANAN NİTELİKLER

 • T.C. vatandaşı ve 1 Ocak itibarıyla 35 yaş altında olmak,
 • T.C. sınırları içinde eğitim veren YÖK’e bağlı üniversitelerden lisans derecesi,
 • 4.0 üzerinden 3.0 veya 100 üzerinden 76.5 minimum not ortalaması,
 • İngilizce (TOEFL IBT: 79-93, IELTS Academic: 6.5, TOEIC: 800, PTE Academic: 58-63) veya Almanca* dil yeterliliği.

 

BAŞVURU EVRAKI

 1. TEV başvuru formu: Başvuru açıldığında en aşağıdaki linkten forma ve belge yükleme alanına ulaşabileceksiniz.
 2. DAAD başvuru formu: Başvuru açıldığında en aşağıdaki linkten forma ve belge yükleme alanına ulaşabileceksiniz.
 3. Varsa, kabul belgeleri *Henüz yoksa lütfen mülakat tarihine veya en geç Temmuz 2024 sonuna kadar TEV’e e-posta ile iletin,
 4. Özgeçmiş *İngilizce, bir sayfa,
 5. İngilizce transkript,
 6. Mezunlar için diploma veya mezuniyet belgesi,
 7. Adayı tanıyan iki öğretim üyesinden alınmış iki adet İngilizce referans mektubu,
 8. TOEFL IBT, IELTS Academic, PTE Academic, veya Almanca* dil yeterlilik belgesi, GRE, GMAT sonuç belgeleri *Lütfen başvuracağınız programın hangi belgeyi kabul ettiğini öğrenin. Almanca programlar için aşağıdaki açıklamaları lütfen okuyun.
 9. e-Devlet’ten aile vukuatlı nüfus kaydı ve adayın TC kimlik kartının görüntüsü,
 10. Ailenin gelir durumunu gösteren e-Devlet belgeleri *Çalışan veya emekli ebeveyne ait “Tüm SGK Hizmet Dökümü”, çalışmayan ebeveyne ait “4A, 4B, 4C Kaydı Yoktur” belgesi, ebeveyne ait “Tapu Bilgileri Sorgulama” sonuç ekranı görüntüsü.

Lisans öğreniminizi %100 İngilizce aldıysanız ayrıca dil yeterlilik belgesi sunmanıza gerek olmayabilir *Bunu başvurduğunuz okulların da kabul etmesi şarttır.

Yüzde yüz İngilizce eğitim verilen bir lisans programından mezunsanız ayrıca İngilizce dil yeterlilik belgesi sunmanıza gerek olmayabilir. Bu durumda lütfen Türk Eğitim Vakfı Yurt Dışı Burslar Birimi’yle iletişime geçiniz.

Lütfen başvuru evrakını belirtilen formatta ve eksiksiz yüklediğinizden emin olun.

TEV sizinle tüm yazışmaları e-posta yoluyla yapacaktır ve bilgileri bu yolla iletecektir. Başvuru formunu doldururken her zaman kullandığınız e-posta adresinizi doğru vermelisiniz (e-posta adresiniz @edu.tr uzantılı olmamalıdır).

*Almanca dil yeterliliği:

·       Almanya’daki Almanca programlara başvuru sırasında Abitur, DSD 2, TestDaf (TDN 4-5), DSH 2-3, Goethe Zertifikat C2, Telc Deutsch C1, ÖSD C2 veya Feststellungsprüfung eines Studienkollegs belgelerinden biri Almanca dil yeterlilik belgesi olarak kabul edilmektedir. Konuyla ilgili bilgi için bkz. https://www.kmk.org/themen/deutsches-sprachdiplom-dsd/deutsche-sprachkenntnisse-fuer-den-hochschulzugang.html

·       Goethe ve Telc sınav sertifikalarına dair özel not: Almanya’da Almanca bir yüksek lisans programında eğitim almak üzere TEV-DAAD Ortak Bursuna başvuruyorsanız, Goethe B2-C1 veya Telc B2 sınav sertifikalarından birini burs başvurunuzda kullanabilirsiniz. Fakat bursa hak kazanılırsa başvurulacak yüksek lisans programının istediği şartları yerine getirmek tamamen başvuran adayın sorumluluğundadır. Elinizdeki Almanca dil yeterlilik belgenizin Almanya’da başvuracağınız yüksek lisans programı tarafından kabul edilmemesinden DAAD veya TEV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Bu yüzden öncelikle başvurmak istediğiniz yüksek lisans programının başvuru şartlarını iyice öğrenmenizi tavsiye ediyoruz.

·       İngilizce bir yüksek lisans programında eğitim almak üzere TEV-DAAD Ortak Bursuna başvuruyorsanız, mevcut Almanca seviyenizi de burs başvurunuza eklemek istediğiniz takdirde, randevu alarak DAAD Istanbul Danışma Merkezinde ücretsiz Onset Almanca sınavına girebilirsiniz. Bunun haricinde Onset Almanca sınav sonucu burs başvurusunda kullanılamaz.

MÜLAKAT VE SONRASI

●       Başvuru dosyasının değerlendirilmesinden sonra mülakata girmeye hak kazanan ve elenen adaylara e-posta gönderilir.

●       Bağımsız akademik komisyonlar tarafından gerçekleştirilen mülakat, çevrimiçi veya TEV’in İstanbul’daki genel merkezinde yüz yüze, İngilizce yapılır; gün ve saat katılımcılara e-posta ile bildirilir. Mülakatın yüz yüze yapılması durumunda adayların seyahat ve barınma masrafları kendilerine aittir.

●       Mülakat sonucu asil ve yedek adaylar belirlenir. Asil adaylar arasında burs hakkından vazgeçenler olduğunda sırayla yedek listede ilerlenir.

●       Burs almaya hak kazananların Temmuz sonuna kadar kabul mektuplarını TEV’e iletmesi beklenir *Kabul mektubunuz Temmuz sonuna kadar elinize geçmezse lütfen TEV’e e-posta ile bilgi verin.

●       Burs ödemeleri bursiyerler Almanya’ya gittikten sonra iki kurum adına DAAD tarafından aylık olarak yapılır. Burs, yaşam giderini, gidiş-dönüş yol ücretini, sağlık sigortasını ve araç gereç yardımını kapsar. Bursun detaylı kapsamı ayrıca DAAD tarafından bursiyerlere Almanya’ya gittiklerinde bildirilir.

●       Türkiye'ye dönüş esas olup bursun diğer koşulları Mart ayında ilan edilecektir.

DAAD Türkiye

İstanbul Danışma Merkezi, 0212 249 34 62 istanbul@daad-turkiye.org  www.daad-turkiye.org

DAAD Okutmanları 

●       Susanne Lorenz - İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı, istanbul.univ-istanbul@daad-lektorat.de

●       Dr. Akif Hilal Öztürk - İstanbul Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi, akif.oeztuerk@daad-lektorat.de

●       Dr. Deniz Güneş Yardımcı - İstanbul Bilgi Üniversitesi European Institute/Dept. of International Relations, istanbul.bilgi@daad-lektorat.de

●       Eva Borhau – Ortadoğu Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu Modern Diller Bölümü, Ankara, ankara.metu@daad-lektorat.de

●       Carolin Reuter - Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Alman Dili Eğitimi Bölümü, Bursa, bursa.uludag@daad-lektorat.de

●       Daniel Schreiner - Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı, İzmir, izmir.ege@daad-lektorat.de

 

Son başvuru tarihi: 1 Şubat 2024

Çevrimiçi Başvuru Formu ve Evrak Yükleme: 15 Aralık'tan itibaren buraya eklenecek linkten başvuru yapabileceksiniz.