TEV - Burslar - Yurt Dışı Burs Başvuruları

Yurt Dışı Burs Başvuruları

TEV-TEV UK-Oxford Üniversitesi İngiltere Yüksek Lisans Bursu


 

BAŞVURULAR 15 ARALIK'TA AÇILACAKTIR, BU TARİHTEN İTİBAREN DUYURU METNİNİN EN ALTINA EKLENECEK LİNKTEN TEV BAŞVURU FORMUNA VE BELGE YÜKLEME ALANINA ULAŞABİLECEKSİNİZ.

Sorularınızı yurtdisiburs@tev.org tr adresine yollayabilirsiniz.

TEV-TEV UK-UNIVERSITY OF OXFORD İNGİLTERE YÜKSEK LİSANS BURSU

Son başvuru tarihi: 15 Şubat 2024

 

Genel Bilgiler

TEV, TEV UK ve University of Oxford iş birliği kapsamında, University of Oxford’da “Humanities” alanına giren programlardan birinde yüksek lisans (MSt, MSc - 1 yıllık veya MPhil - 2 yıllık) yapacak bir gence karşılıksız burs verilecektir.

 

Detaylı Bilgiler ve Başvuru Koşulları

·       Burs kapsamına giren alanlar: “Humanities” programının alt dalları

https://www.ox.ac.uk/admissions/graduate/courses/humanities

·       Burslar 2024-2025 Güz Dönemi’nde University of Oxford’da öğrenimine başlayacak adaylara yöneliktir. Yani adaylar yüksek lisansa başlamadan bir yıl önce bu bursa başvuru yapmış olmalıdır.

·       Burs süresi: Öğrenim süresine göre 1 yıl veya 2 yıldır (en fazla 21 ay)

·       Kontenjan ve burs miktarı: Her yıl 1 yeni bursiyer seçilir. Burs miktarı programa göre farklılık gösterir. Burs, okul ücretinin ve yaşam masraflarının tamamını kapsar ve karşılıksızdır (yaklaşık 92.500 GBP), toplam miktarın 2/3’ü TEV UK tarafından, 1/3’ü University of Oxford tarafından karşılanır. Yaşam masrafları University of Oxford tarafından adaylara aylık olarak ödenir.

·       Adayların TEV’e burs için ve University of Oxford’a akademik kabul için ayrı ayrı başvuru yapmaları gerekir. Akademik seçim süreci University of Oxford, burs başvuru süreci TEV tarafından yürütülür. Bursiyer, okuldan kabul alan adaylar arasından, üç kurumun ortak kararıyla belirlenir.

 

ADAYLARDA ARANAN NİTELİKLER

  • T.C. vatandaşı veya T.C. uyruklu ve 1 Ocak itibarıyla 35 yaş altında olmak,
  • 4.0 üzerinden 3.0 veya 100 üzerinden 76.5 minimum not ortalaması *İngiltere’de “second-class honours degree”,
  • İngilizce dil yeterliliği (TOEFL IBT: 110, IELTS Academic: 7.5) *Başvurduğunuz programın dil yeterlilik kriteri daha yüksek olabilir, bu durumda TEV’e de başvurduğunuz programın gerektirdiği puanı aldığınızı gösteren belgeyi sunmalısınız:

 

*Ayrıntılı bilgi için: https://www.ox.ac.uk/admissions/graduate/applying-to-oxford/application-guide/qualifications-languages-funding#content-tab--3

All Humanities degrees require the higher level of English to be met, so:

/var/folders/jy/kj_ptm0n6077w_wvl4zfhsph0000gn/T/com.microsoft.Word/WebArchiveCopyPasteTempFiles/cidimage001.png@01D900B5.F6AB43C0

It’s worth noting that if scores fall slightly short of these requirements, then the opportunity of taking a pre-sessional English course may be available.

The University of Oxford doesn’t accept the PET (now called B1) from Cambridge English but do accept the CAE and CPE, now re-named as C1 and C2.

 

BAŞVURU EVRAKI

1.      TEV başvuru formu: 15 Aralık’tan itibaren sayfanın en altına eklenecek linkten başvuru formuna ulaşabilirsiniz.

2.      Varsa, kabul belgesi *Henüz yoksa lütfen mülakat tarihine kadar TEV’e e-posta ile iletin,

3.      Özgeçmiş *İngilizce, bir sayfa,

4.     İngilizce transkript,

5.     Mezunlar için diploma veya ilişik kesme belgesi,

6.     Adayı tanıyan iki öğretim üyesinden alınmış iki adet İngilizce referans mektubu,

7.     TOEFL IBT, IELTS Academic, GRE, GMAT sonuç belgeleri *Başvurduğunuz programın dil yeterlilik kriteri daha yüksek bir puan olabilir, üniversite hangilerini istiyorsa onları TEV’e sunmalısınız,

8.     e-Devlet’ten aile vukuatlı nüfus kaydı ve adayın TC kimlik kartının görüntüsü,

9.     Ailenin gelir durumunu gösteren e-Devlet belgeleri *Çalışan veya emekli ebeveyne ait “Tüm SGK Hizmet Dökümü”, çalışmayan ebeveyne ait “4A, 4B, 4C Kaydı Yoktur” belgesi, ebeveyne ait “Tapu Bilgileri Sorgulama” sonuç ekranı görüntüsü.

Lisans öğrenimini %100 İngilizce aldıysanız ayrıca dil yeterlilik belgesi sunmanıza gerek olmayabilir *Bunu başvurduğunuz programın da kabul etmesi şarttır.

Lütfen başvuru evrakını belirtilen formatta ve eksiksiz yüklediğinizden emin olun.

TEV sizinle tüm yazışmaları e-posta yoluyla yapacaktır ve bilgileri bu yolla iletecektir. Başvuru formunu doldururken her zaman kullandığınız e-posta adresinizi doğru vermelisiniz (e-posta adresiniz @edu.tr uzantılı olmamalıdır).

 

MÜLAKAT VE SONRASI

·       Başvuru dosyasının değerlendirilmesinden sonra mülakata girmeye hak kazanan ve elenen adaylara e-posta gönderilir.

·       Bağımsız akademik komisyonlar tarafından gerçekleştirilen mülakat, çevrimiçi ve İngilizce yapılır; gün ve saat katılımcılara e-posta ile bildirilir.

·       Mülakat sonucu asil ve yedek adaylar belirlenir. Asil adaylar arasında burs hakkından vazgeçen olduğunda sırayla yedek adaylara geçilir.

·       Bursiyerlerin yüksek lisansı tamamladıklarında TEV’e mezuniyet belgelerini göndermeleri beklenir.

Son başvuru tarihi: 15 Şubat 2024

Çevrimiçi Başvuru Formu ve Evrak Yükleme: 15 Aralık'tan itibaren buraya eklenecek linkten başvuru yapabileceksiniz.