TEV - Burslar - Yurt Dışı Burs Başvuruları

Yurt Dışı Burs Başvuruları

TEV, ABD ve Batı Avrupa bursları


*Her aday tek bir burs programına başvurabilir. 

TEV-ABD VE BATI AVRUPA ÜLKELERİ YÜKSEK LİSANS BURSU

TEV başvuru formuna ve belge yükleme alanına, sayfanın en altındaki linkten ulaşabilirsiniz.

Son başvuru tarihi: 1 Mart 2024, 17:00 olarak güncellenmiştir.

Başvuru kapandıktan sonra portala giriş yapılamayacak ve e-posta ile gönderilen belgeler kabul edilmeyecektir.

Genel Bilgiler

TEV tarafından 1969’dan beri, ABD ve Batı Avrupa ülkelerinde konularında dünya sıralamasında en iyi üniversitelerde yüksek lisans bursları geri ödemeli olarak verilmektedir. TEV’in başvurmak istediğiniz Batı Avrupa ülkesinde yüksek lisansa yönelik başka bir burs programı yoksa, yani örneğin İsviçre, Hollanda, Finlandiya, İsveç, İskoçya gibi ülkelerde yüksek lisans yapmayı düşünüyorsanız, bu burs programına başvurmalısınız.

 

DETAYLI BİLGİLER VE BAŞVURU KOŞULLARI

 • Burs kapsamına giren alanlar: Bilgisayar, Biyomedikal, Elektrik-Elektronik, İletişim ve Sistem Mühendislikleri, Temel Bilimler, Kök Hücre, Eğitim Bilimleri, Sosyal Bilimler, Hukuk, Mimarlık, İşletme Yönetimi, Çevre Yönetimi, Doğal Kaynaklar, Teknoloji Politikası ve Yönetimi, Sürdürülebilirlik, Yenilenebilir Enerji Kaynakları, Tarımsal ve Kırsal Kalkınma, Bitkisel Biyoçeşitlilik ve Ekosistem Korunması, Müzik, Resim.
 • Kontenjan ve burs miktarı: Burs bütçesi her yıl Yönetim Kurulu tarafından onaylanır. Her bursiyere verilecek burs miktarı, asil bursiyer olmaya hak kazanan adayların gereksinimine göre belirlenir. Burs okul ücretini (Tuition Fee) kapsamaz, genellikle yaşam masraflarının bir kısmını karşılamaya yöneliktir (Bir bursiyere yüksek lisansın tamamı için ortalama 10.000 USD ayrılır).
 •  
 • Bu burs geri ödemelidir; bursiyerler yüksek lisansı -veya eğer doktora yapacaklarsa doktorayı- bitirdikten 2 yıl sonrasından itibaren kendilerine ödenen miktarı 6-12-24-36 aylık taksitlerle geri ödemekle yükümlüdür.
 • Burslar 2024-2025 Güz Dönemi’nde yurt dışında öğrenimine başlayacak adaylara yöneliktir.
 • Burs süresi: Bölümlerin öğrenim sürelerine göre 9-21 ay.

 

ADAYLARDA ARANAN NİTELİKLER

 • T.C. vatandaşı ve 1 Ocak itibarıyla 35 yaş altında olmak,
 • T.C. sınırları içinde eğitim veren YÖK’e bağlı üniversitelerden lisans derecesi,
 • 4.0 üzerinden 3.0 veya 100 üzerinden 76.5 minimum not ortalaması,
 • İngilizce dil yeterliliği (TOEFL IBT: 79-93, IELTS Academic: 6.5, TOEIC: 800, PTE Academic: 58-63),
 • Başvurulacak üniversitelerin isteklerine göre MBA dalında GMAT, diğer dallarda GRE testleri *Başvurduğunuz üniversiteler GRE sınav sonucu istemiyorsa almanıza gerek yoktur.

 

BAŞVURU EVRAKI

*Lütfen başvuru evrakını belirtilen formatta ve eksiksiz yüklediğinizden emin olun. Henüz mezun değilseniz diploma ve kabul mektubu dışında aşağıdaki bütün belgelerin son başvuru tarihine kadar TEV'in sistemine yüklenmesi zorunludur. Dil yeterlilik belgesi ve referans mektupları da dâhil olmak üzere, başvuru kapandıktan sonra e-posta yoluyla gönderilecek belgeler kabul edilmeyecektir.

 1. TEV başvuru formu: Başvuru açıldığında en aşağıdaki linkten forma ve belge yükleme alanına ulaşabileceksiniz.
 1. Varsa, kabul belgeleri *Henüz yoksa lütfen mülakat tarihine kadar TEV’e e-posta ile iletin,
 1. Özgeçmiş *İngilizce, bir sayfa,
 1. İngilizce transkript,
 1. Mezunlar için diploma veya mezuniyet belgesi,
 1. Adayı tanıyan iki öğretim üyesinden alınan iki adet İngilizce referans mektubu *Başvuru formunu doldurduktan sonra yönlendirileceğiniz burs programı seçme ve belge yükleme alanında referans mektuplarına ayrılan bölüme hocalarınızdan aldığınız mektupları siz yükleyebilirsiniz veya hocalarınızın iletişim bilgilerini girdiğinizde onlara gönderilecek e-posta yoluyla hocalarınız referans mektuplarını doğrudan TEV'in sistemine yükleyebilir.
 1. TOEFL IBT, IELTS Academic, PTE Academic, GRE, GMAT sonuç belgeleri *Başvurduğunuz okulun istediği belgeyi TEV’e de sunmalısınız,
 1. e-Devlet’ten aile vukuatlı nüfus kaydı ve adayın TC kimlik kartının görüntüsü,
 1. Ailenin gelir durumunu gösteren e-Devlet belgeleri *Çalışan veya emekli ebeveyne ait “Tüm SGK Hizmet Dökümü” veya aylık maaşı gösteren e-Devlet belgesi, çalışmayan ebeveyne ait “4A, 4B, 4C Kaydı Yoktur” belgesi, ebeveyne ait “Tapu Bilgileri Sorgulama” sonuç ekranı görüntüsü. Her alana tek bir belge yüklendiğinden, lütfen anne-babanız çalışıyor, emekli veya çalışmıyor ise bunu gösteren belgeleri birleştirip tek bir belge olarak yükleyin. Bu belgeyi bu konudaki zorunlu alanların hepsine yükleyebilirsiniz. Ayrıca, lütfen anne ve babanıza ait tapu bilgilerini sorguladığınızda ilk çıkan liste ekranlarının görüntülerini birleştirip tek bir belge olarak yükleyin, hisse ve detay bilgilerini yüklemenize gerek yoktur.

Lisans öğrenimini %100 İngilizce aldıysanız ayrıca dil yeterlilik belgesi sunmanıza gerek olmayabilir. *Bunu başvurduğunuz okulların da kabul etmesi şarttır.

*TEV sizinle tüm yazışmaları e-posta yoluyla yapacaktır. Başvuru formunu doldururken her zaman kullandığınız e-posta adresinizi doğru vermelisiniz (e-posta adresiniz @edu.tr uzantılı olmamalıdır).

 

BAŞVURU VE DEĞERLENDİRME SÜRECİ

 • Başvurusunu eksiksiz tamamlayan adayların dosyaları ilgili alanlarda bağımsız öğretim üyelerinden oluşan komisyonlara gönderilir; dosya değerlendirilmesinden sonra mülakata girmeye hak kazanan ve elenen adaylara e-posta gönderilir.
 • Bağımsız akademik komisyonlar tarafından gerçekleştirilen mülakat, çevrimiçi ve İngilizce yapılır; gün ve saat katılımcılara e-posta ile bildirilir.
 • Mülakat sonucu asil ve yedek adaylar belirlenir. Asil adaylar arasında burs hakkından vazgeçen olduğunda sırayla yedek adaylara geçilir.
 • Bu burs geri ödemelidir; bursiyerler yüksek lisansı -veya eğer doktora yapacaklarsa doktorayı- bitirdikten 2 yıl sonrasından itibaren kendilerine ödenen miktarı 6-12-24-48 aylık taksitlerle geri ödemekle yükümlüdür.

Son başvuru tarihi: 1 Mart 2024, 17:00 olarak güncellenmiştir.

Çevrimiçi Başvuru Formu ve Evrak Yükleme:  http://yurtdisi.tev.org.tr/

Başvuru formunu doldurup gerekli tüm belgeleri yüklediğinizde başvurunuzu tamamlamış olacaksınız. Sürecin geri kalanıyla ilgili e-posta yoluyla bilgilendirileceksiniz.

Yurt dışı bursiyer adaylarına yönelik KVKK Aydınlatma Metni'ne aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://kvkkbelge.tev.org.tr/view/dd7ae768-f7e0-4ddb-b42a-db113d2337c6/