TEV - Burslar - Yurt Dışı Burs Başvuruları

Yurt Dışı Burs Başvuruları

TEV, ABD ve Batı Avrupa bursları


BAŞVURUYU 15 ARALIK'TAN İTİBAREN DUYURUNUN EN ALTINDA YER ALACAK LİNKE TIKLAYARAK YAPABİLECEKSİNİZ.

Sorularınızı yurtdisiburs@tev.org tr adresine yollayabilirsiniz.

TEV-ABD VE BATI AVRUPA ÜLKELERİ YÜKSEK LİSANS BURSU

Son başvuru tarihi: 1 Şubat 2024

 

Genel Bilgiler

TEV tarafından 1969’dan beri, ABD ve Batı Avrupa ülkelerinde konularında dünya sıralamasında en iyi üniversitelerde yüksek lisans bursları geri ödemeli olarak verilmektedir. TEV’in başvurmak istediğiniz Batı Avrupa ülkesinde yüksek lisansa yönelik başka bir burs programı yoksa, yani örneğin İsviçre, Hollanda, Finlandiya, İsveç, İskoçya gibi ülkelerde yüksek lisans yapmayı düşünüyorsanız, bu burs programına başvurmalısınız.

 

Detaylı Bilgiler ve Başvuru Koşulları

·       Burs kapsamına giren alanlar: Bilgisayar, Biyomedikal, Elektrik-Elektronik, İletişim ve Sistem Mühendislikleri, Temel Bilimler, Kök Hücre, Eğitim Bilimleri, Sosyal Bilimler, Hukuk, Mimarlık, İşletme Yönetimi, Çevre Yönetimi, Doğal Kaynaklar, Teknoloji Politikası ve Yönetimi, Sürdürülebilirlik, Yenilenebilir Enerji Kaynakları, Tarımsal ve Kırsal Kalkınma, Bitkisel Biyoçeşitlilik ve Ekosistem Korunması, Müzik, Resim.

·       Kontenjan ve burs miktarı: Burs bütçesi her yıl Yönetim Kurulu tarafından onaylanır. Her bursiyere verilecek burs miktarı, asil bursiyer olmaya hak kazanan adayların gereksinimine göre belirlenir. Burs okul ücretini (Tuition Fee) kapsamaz, genellikle yaşam masraflarının bir kısmını karşılamaya yöneliktir (Bir bursiyere yüksek lisansın tamamı için ortalama 10.000 USD ayrılır).

·       Burslar 2024-2025 Güz Dönemi’nde yurt dışında öğrenimine başlayacak adaylara yöneliktir. Yani adaylar yüksek lisansa başlamadan bir yıl önce bu bursa başvuru yapmış olmalıdır.

·       Burs süresi: Bölümlerin öğrenim sürelerine göre 9-21 ay.

 

ADAYLARDA ARANAN NİTELİKLER

  • T.C. vatandaşı ve 1 Ocak itibarıyla 35 yaş altında olmak,
  • T.C. sınırları içinde eğitim veren YÖK’e bağlı üniversitelerden lisans derecesi,
  • 4.0 üzerinden 3.0 veya 100 üzerinden 76.5 minimum not ortalaması,
  • İngilizce dil yeterliliği (TOEFL IBT: 79-93, IELTS Academic: 6.5, TOEIC: 800, PTE Academic: 58-63),
  • Başvurulacak üniversitelerin isteklerine göre MBA dalında GMAT, diğer dallarda GRE testleri *Başvurduğunuz üniversiteler GRE sınav sonucu istemiyorsa almanıza gerek yoktur.

 

BAŞVURU EVRAKI

1.     TEV başvuru formu: Başvuru açıldığında en aşağıdaki linkten forma ve belge yükleme alanına ulaşabileceksiniz.

2.     Varsa, kabul belgeleri *Henüz yoksa lütfen mülakat tarihine kadar TEV’e e-posta ile iletin,

3.     Özgeçmiş *İngilizce, bir sayfa,

4.     İngilizce transkript,

5.     Mezunlar için diploma veya mezuniyet belgesi,

6. Adayı tanıyan iki öğretim üyesinden alınan iki adet İngilizce referans mektubu,

7.      TOEFL IBT, IELTS Academic, PTE Academic, GRE, GMAT sonuç belgeleri *Başvurduğunuz okulun istediği belgeyi TEV’e de sunmalısınız,

8.     e-Devlet’ten aile vukuatlı nüfus kaydı ve adayın TC kimlik kartının görüntüsü,

9.     Ailenin gelir durumunu gösteren e-Devlet belgeleri *Çalışan veya emekli ebeveyne ait “Tüm SGK Hizmet Dökümü” veya aylık maaşı gösteren e-Devlet belgesi, çalışmayan ebeveyne ait “4A, 4B, 4C Kaydı Yoktur” belgesi, ebeveyne ait “Tapu Bilgileri Sorgulama” sonuç ekranı görüntüsü.

Lisans öğrenimini %100 İngilizce aldıysanız ayrıca dil yeterlilik belgesi sunmanıza gerek olmayabilir *Bunu başvurduğunuz okulların da kabul etmesi şarttır.

Lütfen başvuru evrakını belirtilen formatta ve eksiksiz yüklediğinizden emin olun.

TEV sizinle tüm yazışmaları e-posta yoluyla yapacaktır. Başvuru formunu doldururken her zaman kullandığınız e-posta adresinizi doğru vermelisiniz (e-posta adresiniz @edu.tr uzantılı olmamalıdır).

 

MÜLAKAT VE SONRASI

●       Başvuru dosyalarının değerlendirilmesinden sonra mülakata girmeye hak kazanan ve elenen adaylara e-posta gönderilir.

●       Bağımsız akademik komisyonlar tarafından gerçekleştirilen mülakat, çevrimiçi ve İngilizce yapılır; gün ve saat katılımcılara e-posta ile bildirilir.

●       Mülakat sonucu asil ve yedek adaylar belirlenir. Asil adaylar arasında burs hakkından vazgeçen olduğunda sırayla yedek adaylara geçilir.

●       Türkiye'ye dönüş esas olup bursun diğer koşulları Mart ayında ilan edilecektir.

 

Son başvuru tarihi: 1 Şubat 2024

Çevrimiçi Başvuru Formu ve Evrak Yükleme: 15 Aralık'tan itibaren buraya eklenek linkten başvuru yapabileceksiniz.